پر ستاره ترین آسمان های ایران را در این مناطق ببینید

پرستاره ترین آسمان های ایران

آسمانی تیره پر از ستاره های درخشان… این همیشه برای همه ی  ما اسرار آمیز بوده است و دیدن چنین چیزی اتفاقی است که هیچ وقت برایمان کهنه نمی شود و همیشه برایمان تازگی دارد و جالب است، این آسمان پرستاره هنوز هم می تواند افراد را مسحور خودش کند و رویای زیبا را در ذهن افراد غوطه ور کند. متاسفانه امروز به خاطر آلودگی های هوایی که وجود دارد دیدن این آسمان زیبا که نعمتی طبیعی است هم از ما سلب شده است با این وجود در ایران نقاطی وجود دارند که هنوز هم درخشش ستاره هایش خواب را از چشم می گیرد و انسان را وادار می کند تا ساعت ها و ساعت ها به تماشایش بنشیند، اگر شما هم دوست دارید تا با این پرستاره ترین آسمان های ایران آشنا شوید با الی گشت همراه شوید:

پرستاره ترین آسمان های ایران
مطالب مرتبط:
عجایب هفتگانه ایران
رد پای تمدن ۷ هزار ساله در تپه های سیلک کاشان

آلودگی تنها دلیلی نیست که باعث می شود تا آسمان زیبا و پرستاره را در شب نتوانیم ببینیم، گاهی نورهای مصنوعی مثل نور چراغ خانه ها و آپارتمان ها و حتی نور طبیعی مثل نور ماه هم باعث می شود تا نتوان ستاره ها را درست دید. پس بنابراین در صورتی که خواستید به جایی سفر کنید تا بتوانید ستاره هایش را ببینید باید حواستان به این نکته باشد. نقاطی که آب و هوای خشک دارد و مناطق کویری و مخصوصا مناطقی که از فضای شهری به دور هستند بهترین مکان ها برای دیدن پر ستاره ترین آسمان های ایران هستند که تعدادی از این مناطق در پایین معرفی می شوند.

پر ستاره ترین آسمان های ایران | آسمان کویر

همان طور که در بالا گفته شد یکی از پرستاره ترین آسمان های شب را در مناطق کویری می توانید ببینید و مطمئن باشید که اگر یک بار و فقط یک بار این آسمان ها را ببینید دیگر تا آخر عمرتان نمی توانید آن را فراموش کنید، غوغای میلیون ها ستاره در آسمان شب اسن مناطق شگفت انگیز است، مطمئنا تاحالا از زیبایی این آسمان ها در این مناطق زیاد شنیده اید اما شنیدن کی بود مانند دیدن…. تا وقتی خودتان از نزدیک نبینید امکان ندارد که بتوانید درک درستی از آن پیدا کنید و حتی بعد از دیدن هم تصور می کنید که بیشتر در رویا هستید و خواب می بینید تا واقعیت. بهترین مناطق کویری ایران برای دیدن ستاره ها را می توان کویر مرنجاب، کویر مصر و کویر جندق و کویر شهداد دانست.

اما جدای از این ها یکی از بهترین این کویرها آن هم از دید منجمان و ستاره شناسان جایی به نام کویر سه قلعه است که در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است و جالب است بدانید که این کویر عنوان پنجمین آسمان تاریک جهان را از آن خود کرده است.

عکس های پرستاره ترین آسمان های ایران

پر ستاره ترین آسمان های ایران | مناطق تاریخی

در بالا از دیدن پرستاره ترین آسمان های ایران در مناطق کویر گفتیم و حال نوبت می رسد به معرفی بهترین آسمان ها شب در مکان های تاریخی ایران. یکی از جلوه های طبیعی ای که افراد را وادار می کند تا حتی روزها سختی سفر را به جان بخرند دیدن  آسمان پر ستاره در اماکن تاریخی ایران است، تعداد جاذبه های تاریخی در ایران بسیار است در این شکی نیست به طوری که در هر شهر و منطقه ای دیدنی ای حیرنت آور وجود دارد اما فقط در تعدادی از این جاذبه ها آسمان شب هم دیدنی است. یکی از این مکان های تاریخی که دیدن آسمان پر ستاره در آن حال و هوای دیگری دارد، منطقه ی پاسارگاد در استان فارس است که آرامگاه کوروش هم در همانجا قرار دارد و جالب است بدانید که به عنوان اولین شهر گردشگری نجومی ایران هم شناخته می شود.

پاسارگاد در شب

علاوه بر پاسارگاد، آسمان پر ستاره ی شب را می توانید در مناطق دیگری مثل زیگورات چغازنبیل، قصر بهرام، کاروانسرای خرانق، رصدخانه مراغه و قره کلیسا ببینید.

قصر بهرام

پر ستاره ترین آسمان های ایران | مناطق طبیعی

اگر بخواهید شب را در طبیعت و جایی به غیر از کویر بمانید تا بتوانید جادوی ستاره ها را در دل تاریکی شب ببینید، چشمه ی باداب سورت یکی ازدیگر از جاهایی است که به شما برای دیدن پرستاره ترین آسمان های ایران پیشنهاد می کنیم. در منطقه ی چشمه های باداب سورت که در شمال ایران واقع شده اند می توانید ستاره ی قطبی را هم ببیند.

یکی دیگر از بهترین نقاط ایران برای دیدن آسمان پر ستاره شب، کوه دماوند است جایی که تا چشم کار می کند ستارهای درخشان است  بدون همراه داشتن هیچ وسیله ی خاصی می توان این ستاره ها را به روشنی و شفافتی کامل دید. اگر خواستید تا دید و بازدید از آسمان شب این منطقه را هیجان انگیز تر کنید می توایند وسایل کمپینگ را به همراه خودتان ببرید در کوهپایه چادر بر پا کنید، شب را در هوای پاک دماوند در بیرون سپری کنید و زیر ستاره باران این آسمان به خواب روید.

چشمه های باداب سورت در شب

دره ستارگان قشم… حتی از اسم آن هم مشخص است که قرار است با چه جای شگفت انگیزی روبرو شویم، جایی پر از ستاره های درخشان و پرنور. به نظر شما چرا این اسم را روی آن گذاشته اند؟ کافی است چند لحظه ای در زیر آسمان شب در آن جا بایستید تا خودتان ببینید که چه نام با ربطی به آن داده اند ، تا اینجا یکی از بهترین و پر ستاره ترین آسمان های ایران را دارد جایی که پاتوق گروه های نجومی برای رصد ستاره ها است. یکی از دلایلی که باعث شده تا ستاره ها در این منطقه تا این اندازه به چشم بیایند، دور بودن کل منطقه از آلودگی های نوری است. یکی دیگر از بهترین مکان هایی که می توانید در آن جا به تماشای ستاره ها بنشینید، تنگه چاهکوه است که مردم محلی برای باورند که در این منطقه ستاره ها با زمین برخورد داشته اند و به همین دلیل غوغای ستاره ها در آن بیشتر است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد