بلیط هواپیما

با انواع پریز و ولتاژ برق در کشورهای مختلف آشنا شوید

انواع پریز و ولتاژ برق در کشورهای مختلف

سفر به هر مقصدی نیازمند دانستن اطلاعات ضروری و پایه ای آن است. یکی از نکات مهمی که ممکن است خیلی از ما فراموش کنیم، این است که نوع پریز و ولتاژ برق در منطقه مقصد، تا چه اندازه با دستگاه های ما تطابق دارد. این عدم اطلاع ممکن است باعث خرابی و یا آسیب جدی به دستگاه های الکترونیکی بشود. با الی گشت همراه باشید تا با انواع پریز و ولتاژ برق در دنیا آشنا شوید.

ولتاژ برق در کشورهای مختلف

پریز:

یکی از اولین نکاتی که در سفرتان متوجه آن خواهید شد، تفاوت ساختار پریز آن منطقه با پریز رایج کشور شما است. در این موارد داشتن یک پریز تبدیل کارتان راه می اندازد. بنابراین قبل از سفرتان باید از شکل پریز منطقه مقصد آگاه باشید. برای این منظور می توانید از طریق لینک زیر از شکل انواع پریز در کشورهای مختلف با خبر شوید.

www.worldstandards.eu/electricity/plugs-and-sockets

می توانید بر این اساس آداپتور تبدیل مناسب را، قبل از سفرتان تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید.

سوکت برق

ولتاژ:

نادیده گرفتن میزان ولتاژ برق در کشوری که به آن سفر کرده اید، می تواند آسیب جدی به دستگاه تان وارد کند. حتی اگر آداپتور تبدیل مناسب هم داشته باشید، این مورد کفایت نمی کند و باید از ولتاژ برق مقصد و ولتاژ مورد نیاز دستگاه تان باخبر باشید.

برای دانستن میزان ولتاژ کشور مورد نظرتان، سری به به لینک زیر بزنید.

www.worldstandards.eu/electricity/plug-voltage-by-country

ولتاژ

به ولتاژ مشخص شده بر روی دستگاه تان دقت کنید. اگر قصد شارژ کردن موبایل تان را دارید، معمولا روی باتری آن می توانید ولتاژ مورد نیازش را چک کنید. در صورت تطابق، می توانید با یک آداپتور تبدیل مناسب، دستگاه تان را با خیال راحت شارژ کنید. اما اگر ولتاژ مورد نیاز دستگاه تان با ولتاژ آن کشور سازگاری نداشت، نیاز دارید یک مبدل ولتاژ تهیه کنید. باز هم مهم است که این اطلاعات را قبل از سفرتان بدانید تا بتوانید تبدیل و آداپتور مناسب را همراه خودتان ببرید. همچنین می توانید از محافظ هایی که درون خود، مبدل ولتاژ دارند استفاده کنید.

ولتاژ برق در کشورهای مختلف

به طور مثال سوکت نوع A که در کشورهای ژاپن و آمریکای شمالی و مرکزی بیشتر به کار می رود نوعی از پریز است که دو دندانه ی مسطح موازی دارد. البته نوع همین سوکت در آمریکا و ژاپن نیز تا حدودی تفاوت دارد. می توانید با سر زدن به لینک زیر از سایر مشخصات این پریز و کشورهایی که از آن استفاده می کنند مطلع بشوید. همچنین پریز رایج در ایران نوع C  و F است که به طور گسترده کاربرد دارد. افغانستان، ارمنستان، اتریش، آذربایجان، بلغارستان و بلاروس و چند کشور دیگر نیز دارای سوکت نوع C و F هستند.

www.iec.ch/worldplugs/typeA.htm

پریز رایج در ایران

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سایر پریز ها و مشخصات شان و ولتاژ کشور مورد نظرتان به لینک زیر سر بزنید.

www.iec.ch/worldplugs

آیا اینجا واقعا قزاقستان است؟!
آیا اینجا واقعا قزاقستان است؟!
یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا
یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا
طبیعتی سحرآمیز در کوهستان تیان من چین
طبیعتی سحرآمیز در کوهستان تیان من چین
همه چیز درباره ی کارت گردشگری دبی
همه چیز درباره ی کارت گردشگری دبی