چرا دریای خزر کوسه ندارد؟

چرا هیچ کوسه ای در دریای خزر شنا نمی کند

با کوچک ترین تعطیلی ای که پیش رو داشته باشیم، سفر به شمال یکی از اولین گزینه هایی است که به ذهن همه ی ما می آید. شمال با دریای خزر وسیعش، حتی خیره شدن به آبهای آرام و گاه پر جوشش و خروش و طوفانی آن هم حسابی روح آدم را تازه می کند. بعضی ها هم تصمیم می گیرند تا در این آب های پهناور کمی آب تنی کنند… ممکن است تا حالا خیره به آب ها شده باشید و از خود پرسیده باشید اگر کوسه داشته باشد چطور؟ تا حالا واقعا شده که این سوال را از خودتان بپرسید؟ اگر آره پس بگذارید خیالتان را راحت کنیم چرا که دریای خزر اصلا کوسه ندارد. پس حالا که این موضوع برایتان روشن شد باید این سوال را بپرسید که چرا هیچ کوسه ای در دریای خزر شنا نمی کند … اگر کنجکاو شدید که جواب این سوال را بدانید، با الی گشت همراه شوید.

چرا هیچ کوسه ای در دریای خزر شنا نمی کند
مطالب مرتبط:
این قبایل بومی مانند انسان های اولیه زندگی می کنند+ تصویر
نوع جدید مومیایی هم به بازار آمد!+ تصویر

اگر بخواهیم خیلی صاف و ساده برویم سراغ جواب، باید بگوییم که کوسه ها از دسته ی جانداران دریایی غضروفی هستند. جانداران دریایی غضروفی هم فقط در آب های شور زندگی می کنند، پس آب دریای خزر که جز آب های شیرین و یا کم شور محسوب می شود، برای زندگی کوسه ها مناسب نیست. این هم جواب این که چرا هیچ کوسه ای در دریای خزر شنا نمی کند ! حالا می خواهیم کمی در این موضوع دقیق تر و ریزتر شویم و ببینیم که چرا جانداران دریایی غضروفی در آب های شیرین و یا کم شور نمی توانند زندگی کنند.

واقعیت این است که ماهی هایی که استخوانی هستند، کیسه ای به نام کیسه ی شنا دارند که این کیسه ی شنا به ماهی کمک می کند تا بتواند روی آب شناور بماند و تعادل داشته باشد. ماهی های غضروفی مثل کوسه ها، این کیسه ها را در ساختار بدنی خود ندارند. پس چطور می توانند روی آب شناور بمانند؟ در واقع آن ها برای این کار از کبدهای چرب خود استفاده می کنند. از آن جایی که چگالی آب شور بیشتر از چگالی آب شیرین است در نتیجه ماهی ها برای این که بتوانند در آب شیرین دوام بیاورند باید سختی بیش از اندازه ای بکشند. پس برای ماندن در آب های کم شور دو راه بیشتر ندارند، یا اینکه کبدشان را آنقدر چرب کنند که بتوانند روی آب شناور بمانند که این کار فشار زیادی را به آن ها وارد می کند و یا این که باید مدام در آب شنا کنند که این کار هم باعث می شود تا انرژی زیادی را از دست بدهند.

چرا دریای خزر کوسه ندارد

جالب این که هزاران گونه از ماهی های غضروفی در حال حاضر در دنیا زیست می کنند که از این تعداد، ۵ درصد آن ها قادر هستند که در آب های شیرین هم زنده بمانند.

پس، از همه ی این حرف های می توان این نتیجه را گرفت که وارد شدن کوسه ها به دریای خزر که میزان شوری آن ها بسیار کم است اصلا به نفع این ماهی ها نیست. اگر کوسه ها وارد آب های کم شیرین دریای خزر شوند، نه تنها باید برای دفع آب اضافه به کلیه هایشان فشار بیاورند، بلکه مجبور هستند تا به خاطر شنای مداوم انرژی زیادی را از دست بدهند. درست به همین دلیل است که نباید سراغ کوسه ها را در دریاچه ها گرفت.

دوست داریم کمی اطلاعات بیشتری از کوسه را در اختیارتان قرار دهیم، موجودات جالبی که تقریبا می توان گفت همه ی  انسان ها از آن ها واهمه دارند. کوسه ها می توانند به نسبت درجه ی تحملی که از دما دارند، به دسته های مختلفی تقسیم شوند. سه دسته بندی اصلی شامل استوایی، قطبی و حرارتی می شوند.

کوسه های استوایی: کوسه های کله چکشی و کوسه های پرستار، دو نوع معروف از کوسه های استوایی هستند که در مناطق اقیانوسی زندگی می کنند.

کوسه های قطبی: این کوسه ها در نزدیکی قطعه های یخی قطب زندگی می کنند. در واقع ساختار بدنی آن ها به گونه ای است که به راحتی می توانند در دمای منجمد هم دوام بیاورند. از جمله مثال هایی از کوسه های قطبی می توان به سگ ماهی های سیاه و کوسه ی خواب آلود گرینلند اشاره کرد.

کوسه های حرارتی: کوسه های حرارتی در آب هایی زندگی می کنند که بین این مناطق قطبی و مناطق استوایی باشند. کوسه های حرارتی بزرگ تر، مانند کوسه های سفید ممکن است گاهی از مناطق اقیانوسی به مناطق استوایی سفر کنند. اما کوسه های حرارتی کوچک تر نمی توانند چنین تغییراتی در دمای آب ها را تحمل کنند و در نتیجه در همان منطقه ای که هستند باقی می مانند چرا که برای آن ها راحتی بیشتری را به همراه دارد.

کوسه های سفید

کوسه ها بیشتر در کجا زندگی می کنند؟

همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد گونه های مختلفی از کوسه ها ممکن است در مناطق مختلفی از دنیا زندگی کنند. آن ها ۴۲۰ میلیون سال است که در این زمین پهناور به زندگی خود ادامه داده اند…

کوتاه ترین کوسه ای که وجود دارد به کوسه ی کوتوله معروف است که فقط ۱۷ سانتیمتر قد دارد در حالیکه بلندترین گونه ی کوسه ی جهان یعنی کوسه ی والی، تقریبا ۱۲ متر طول دارد. کوسه ها در تمام اقیانوس ها و تا عمق ۲۰۰۰ متری زندگی می کنند. آن ها دندان ها و آرواره های بسیار قوی و مرگ آوری دارند با این حال از بین تمام انواع کوسه هایی که وجود دارد، کوسه های سفید، کوسه های دم سفید اقیانوسی و کوسه های ببری، به انسان ها حمله های مرگ باری دارند.

حیوانات در این دریاچه تبدیل به مجسمه می‌شوند
حیوانات در این دریاچه تبدیل به مجسمه می‌شوند
خانه مارها در پنانگ مالزی
خانه مارها در پنانگ مالزی
نامیبیا، سرزمینی با حیات وحش بینظیر
نامیبیا، سرزمینی با حیات وحش بینظیر
برای دیدن خرس قطبی به کجا برویم؟
برای دیدن خرس قطبی به کجا برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code