چطور در طول سفر سالم بمانیم؟

توصیه هایی لازم برای سلامتی در سفر

وقتی که می خواهید برای سفر برنامه ریزی کنید، فقط نباید به مقصد سفر، تفریحات و بستن چمدان خود فکر کنید. یکی از مهم ترین نکات، رعایت نکات اصلی برای حفظ سلامتی در سفر است. حتی بهترین سفر با بهترین اقامت و بهترین تفریحات می تواند با یک بیماری کوچک تبدیل به بدترین خاطره زندگیتان شود. بنابراین رعایت این چند نکته ی ساده که الی گشت برای شما آماده کرده است، به شما کمک می کند تا سلامتی خودتان را در سفر تضمین کنید.

مطالب مرتبط:
داروهای ممنوع در سفرهای خارج کشور
سفر، بهترین هدیه برای روز مادر

۱- قبل از سفر حتما با پزشک مشورت کنید

مهم‌ ترین کاری که قبل از برنامه ‌ریزی برای سفر باید انجام دهید این است که با یک پزشک درباره‌ ی واکسیناسیون، داروهای مورد نیاز و بقیه موارد مشابه مشورت کنید. یک پزشک می‌ تواند برنامه ی سفرتان را طوری تنظیم کند که احتمال مبتلا شدن به بیماری‌هایی مثل مالاریا یا تب زرد کم شود. در واقع پزشک با بررسی مسیر سفر شما، به شما در مورد دور ماندن از مکان هایی که احتمال ابتلا به بیماری ‌های خاص در بعضی کشورها در آن وجود دارد، توصیه‌ هایی می دهد.

۲- واکسیناسیون مورد نیاز برای سفر به مقصد مورد نظرتان را جدی بگیرید

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده‌ی آمریکا (CDC) واکسیناسیون مورد نیاز برای سفر به تمامی کشورها، عوامل تهدید کننده‌ ی سلامتی و نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر به نقاط مختلف دنیا را با جزییات منتشر کرده است.
تعدادی از کشورهای آفریقایی برای اجازه‌ ی ورود به مسافران، مدارکی که نشان دهنده ی انجام واکسیناسیون مورد نیاز باشد را در خواست می‌ کنند. در صورتی که این مدارک را همراهتان نداشته باشید و واکسیناسون را انجام نداده باشید، نمی ‌توانید از مرز رد شوید و باید به خانه برگردید یا اینکه می‌توانید در فرودگاه واکسن را بگیرید تا اجازه ی ورود بگیرید.

واکسیناسیون | سلامتی در سفر

۳- اطمینان پیدا کنید که بین زمان واکسیناسیون و سفر فاصله ‌ی کافی وجود دارد

بعضی از واکسن‌ ها برای تاثیر گذاری، به زمان نیاز دارند. بعضی بین ده روز تا دو هفته زمان نیاز دارند تا بتوانند بدن شما را در برابر بیماری ایمن کنند. بعضی از واکسن‌ها مثل هپاتیت آ هم در چند مرحله در یک دوره ‌ی یک ماهه تقسیم ‌بندی می‌ شوند.
یکی دیگر از واکسن‌هایی که باید قبل از سفر به آن توجه کنید، واکسن هاری است. تعداد زیادی از سگ ‌ها و میمون ‌های وحشی که در خیابان‌ های بعضی از نقاط دنیا سرگردان هستند، ممکن است بیماری هاری داشته باشند. متاسفانه تعداد کمی از مسافران به این موضوع توجه می ‌کنند.

۴- خودتان را برای شرایط سخت و اضطراری آماده کنید

در سفر به کشورهای دیگر حتما اخبار محلی را پیگیری کنید تا از حوادث طبیعی و وقایع و اتفاقات اطرافتان اطلاع داشته باشید.
قبل از سفر اطمینان پیدا کنید که بیمه ‌ی مسافرتی با امکانات مناسب و مورد نیاز دارید. بسیاری از بیمه‌ ها، خدمات اورژانسی را پوشش نمی‌دهند. اگر بیمه‌ ی مسافرتی شما این خدمات را پوشش نمی‌دهد، تا حد امکان از انجام فعالیت‌های پرخطر دوری کنید.

۵- آب لوله‌ کشی و تکه‌ های یخ مصرف نکنید

خیلی از افراد فکر می ‌کنند استفاده از آب لوله‌ کشی در یک اقامت‌گاه پنج ستاره یا قطعات یخ در یک رستوران که از آب ‌های تصفیه شده استفاده می ‌کند، بدون اشکال است. اما مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کند که در سفر به کشورهای در حال توسعه حتی در شهرها نیز از آب‌های معدنی و بسته‌بندی شده برای نوشیدن و شستن دندان‌ها استفاده کنید.

نکات سفر | سلامتی در سفر
به گزارش این مرکز، نزدیک به ۳۰ تا ۷۰ درصد مسافران در جریان سفر خود بیماری اسهال مسافران را تجربه می‌ کنند که عامل آن در دسترس نبودن آب سالم است.

منبع: huffingtonpost.com

دلایلی که به شما ثابت می کنند باید همین الان به سفر بروید
گشت و گذار در شمشین شهر باستانی جهان در بلغارستان
راهنمای استفاده از پول و تبدیل آن در ترکیه
از روبرو شدن با این حیوانات در سفر نترسید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code