بلیط هواپیما

چطور سفری سازگار با محیط زیست داشته باشیم؟

سفر سازگار با محیط زیست

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که افراد طرفدار محیط زیست امروزه با آن روبرو هستند، سفر به طبیعت و طبیعت گردی است. از یک طرف دوست دارند تا کوچکترین ردپایی از خود در طبیعت جا نگذارند و از طرف دیگر، شوق دیدن مناظر و چشم اندازهای طبیعی از بزرگترین آرزوهای آنها است. پس چطور می توان یک سفر راحت و آسان و یک سفر سازگار با محیط زیست داشت؟ با الی گشت همراه باشید:

بارتان را سبک ببندید

سفر سبک کردن اصلا آسان نیست. همه ی ما دوست داریم لباس ها و کفش های اضافه را همراهمان به سفر ببریم تا درشرایط مناسب از آنها استفاده کنیم. اما سبک کردن چمدان نه تنها باعث می شود تا دستتان از بارهای اضافه خلاص شود، بلکه به زمین هم کمک می کند تا اثر کمتری از شما در خود ببیند.

سبک سفر کردن

اگر بلیط هواپیما خریده اید، پروازهای بدون توقف را رزرو کنید

مطالب مرتبط:
طبیعت گردی و دلایلی که آن را از اکوتوریسم مجزا می سازد
بررسی جایگاه اکوتوریسم در گردشگری

سفر با هواپیما خوبی ها و شاید بتوان گفت عیب خودش را دارد، که به دید هر فرد بستگی دارد. در یک نگاه کلی می توان گفت سفر با هواپیما ارزان، سریع و کم دردسر است اما اگر از دید محیط زیستی به آن فکر کنیم، سوخت حاصل از آن، کربن دی اکسید بیشتری به نسبت ماشین ها و یا قطارها تولید می کند که البته بستگی به مسافت دارد. رزرو پروازهای بدون توقف باعث می شود هواپیماها ۵۰ درصد سهم خود را در تولید دی اکسید کربن، کاهش بدهند.

در اقامتگاه های سازگار با محیط زیست بمانید

اقامت در خانه های محیط زیستی، چند سالی است به یک روند جهانی تبدیل شده است. برای مثال افراد خوش ذوقی که به آفریقای جنوبی سفر می کنند و می خواهند در دل طبیعت آن باشند، ترجیح می دهند در یکی از کلبه های جنگلی اقامت کنند تا یک هتل لوکس که در هر جایی پیدا می شود! در ساخت این کلبه ها از المان های طبیعی مانند چوب درختان، کاهگل و مواد قابل بازیافت استفاده می شود و به همین دلیل بیشتر با محیط زیست سازگار است.

اقامتگاه های سازگار با محیط زیست

اگر در طبیعت زباله ای پیدا کردید، بی توجه از آن عبور نکنید

یک راه پرارزش و کم دردسر کمک به محیط زیست این است که آلوده اش نکنیم. اگر دوست دارید یک سفر سازگار با محیط زیست داشته باشید و مثلا قرار است تا برای پیاده روی چند ساعته به دل کوه و دشت بروید، اولین کار این است که در مسیرهای مشخص شده راه بروید تا به گیاهان و گل ها آسیب نرسانید. از اینکه از طبیعت، یادگاری مثل گل، سبزه یا… با خودتان بیاورید، خودداری کنید و بالاخره اینکه زباله هایتان را در محیط نریزید و اگر زباله ای دیدید، آن را از روی زمین بردارید و برای اینکار از دستکش استفاده کنید.

از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

اگر بخواهید به جایی سفر کنید و یا حتی در شهر خودتان جابه جا شوید، احتمالا گزینه ی ماشین شخصی را انتخاب می کنید. اما یک راه سازگارتر با محیط زیست این است که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تا حد بسیار زیادی به کاهش آلودگی هوا و گرمایش زمین کمک می کند.

سفر سازگار با محیط زیست
در سفر به طبیعت مراقب قارچ های سمی باشید!
در سفر به طبیعت مراقب قارچ های سمی باشید!
آبشارهای دودن، جلوه ای بی نظیر از طبیعت آنتالیا
آبشارهای دودن، جلوه ای بی نظیر از طبیعت آنتالیا
با رفتن به ازمیغان، همزمان به شمال و جنوب کشور سفر کنید!
با رفتن به ازمیغان، همزمان به شمال و جنوب کشور سفر کنید!
غار بلور مکزیک، گنجینه بزرگ ترین بلورهای جهان
غار بلور مکزیک، گنجینه بزرگ ترین بلورهای جهان