وجود چنین کاخی در رومانی مایه ی شرمساری است!

کاخ پارلمان بخارست

در مرکز تاریخی شهر بخارست پایتخت کشور رومانی، کاخ پارلمان بخارست قرار گرفته است. کاخی غول پیکر و پر ابهت که به عنوان یکی از گران ترین و غیر معقول ترین پروژه های ساختمانی قرن هم معرفی شده است. جایی که امروزه حتی دیدن آن از نزدیک به رویای گردشگران زیادی تبدیل شده است تا جایی که یکی از دلایل سفر توریست ها به بخارست می تواند دیدن این ساختمان باشد. با الی گشت همراه باشید تا ببینیم دقیقا دلیل معروف بودن این کاخ چیست و چرا باید از آن دیدن کرد.

کاخ پارلمان بخارست
مطالب مرتبط:
طبیعت بی نظیر رومانی + تصویر
عبادت در بناهای چوبی عجیب رومانی! + تصویر

شهر بخارست به عنوان پایتخت کشور رومانی، دیدنی های زیادی را در خود جای داده است که یکی از آن ها یکی از گران ترین ساختمان های قرن است، این ساختمان کاخ پارلمان بخارست است. کاخ پارلمان در مرکز تاریخی شهر قرار دارد و یکی از جاه طلبانه ترین پروژه های Nicolae Ceausescu برای توسعه بوده است. شهروندان بخارست رومانی ساخت چنین کاخی را مایه ی شرمساری و تاسف می دانند چرا که ساخت آن هزینه های گزاف و غیر معقولی را برای اقتصاد و مردم رومانی در بر داشته است.

در واقع رومانی اوضاع اقتصادی خیلی خوبی ندارد و به همین دلیل این سازه که از گران ترین سازه های قرن محسوب می شود، شاید هیچ وقت نباید ساخته می شد. این شخص برای این که بتواند این سازه را در قسمت تاریخی شهر بسازد، یک پنجم این منطقه ی تاریخی و پر ارزش را کاملا از بین برده است و از نظر اقتصادی هم یک سوم کل بودجه ی رومانی در ۵ سال صرف ساخت آن شده است. اگر چه کاخ پارلمان بخارست از نظر شهروندان یکی از ننگین ترین پروژه هاست، با این وجود توریستی ترین جاذبه گردشگری شهر بخارست است.

عکس کاخ پارلمان بخارست

کاخ پارلمان بخارست رکورد دار «ترین ها» شده است، این سازه دومین ساختمان دولتی بزرگ جهان است، سومین ساختمان عظیم دنیاست و بالاخره این که سنگین ترین ساختمان جهان هم محسوب می شود. البته که با هزینه ای برابر ۴ بیلیون دلار آمریکا، به عنوان گران ترین ساختمان دولتی جهان هم شناخته می شود. جالب است بدانید که هزینه هایی که برای ساخت این کاخ هست به همین ۴ بیلیون دلار منتهی نمی شود، سالانه چیزی حدود ۶ میلیون دلار خرج گرمایش و سیستم برقی این ساختمان می شود!

ایده ی ساخت کاخ پارلمان بخارست که به آن «خانه ی مردم» هم گفته می شود، اولین بار در سال ۱۹۷۲ در ذهن Ceausescu و بعد از آن که سفری به کره شمالی کرد، شکل گرفت. این شخص بعد از رفتن به کره و دیدن پیونگ یانگ، تصمیم گرفت تا کاخی باشکوه را در شهر خودش بسازد. این کاخ گفته می شود که حتی مدتی محل اقامت او  همسرش هم بوده است. در واقع بعد از زلزله ای که در سال ۱۹۷۷ در بخارست رخ داد، Ceausescu تصمیم گرفت تا از فرصت استفاده کند و شهر را مطابق آن چه که خودش دلش می خواهد مرمت کند.

داخل کاخ پارلمان بخارست

این شخص برای این که بتواند به هدفش برسد، بیشتر مناطق تاریخی شهر را نابود کرد که از جمله سازه های پر ارزشی که در این پروژه خراب شدند می توان به ده ها کلیسای تاریخی، کارخانه های بی شمار، بیمارستان ها و صدها خانه اشاره کرد. این کار باعث شد تا ۴۰۰۰۰ نفر از خانه هایشان نقل مکان کنند و یک پنجم مرکز بخارست با خاک یکسان شد تا این کاخ ساخته شود…

ساخت کاخ پارلمان بخارست در سال ۱۹۸۴ شروع شد و بین ۲۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کارگر با شیفت های ۲۴ ساعته کار و هفت روز هفته کار می کردند. اما چرا واقعا مردم رومانی و بخارست تا این اندازه از این پروژه تنفر دارند؟ دلیل آن این است که Ceausescu برای این که بتواند این پروژه را اجرایی کند وام های بسیار سنگینی گرفت  برای پس دادن وام مجبور شد تا همه ی محصولات کشاورزی و صنعتی را واگذار کرده و صادر کند و این در حالی بود که مردم رومانی در قحطی وحشتناکی بودند و حتی استانداردهای زندگی را هم نداشتند، طبق آماری که منتشر شد ۳۰۰۰ نفر به این خاطر مردند.

داخل کاخ پارلمان در بخارست

درباره کاخ پارلمان بخارست

معمار اصلی و سرپرست این پروژه شخصی جوان به نام Anca Petrescu بوده است که از او به عنوان بدترین معمار دنیا می شود. آنکا در آن زمان فقط ۲۸ سال سن داشت و با ۹ معمار دیگر و ۷۰۰ کارآموز کار کرد و توانست المان ها و موتیف های مختلف را با هم ترکیب کند. درباره ی این سازه باید گفت که ۲۴۰ متر طول، ۲۷۰ متر عرض و ۱۲ طبقه دارد. از ویژگی ها مخفی این ساختمان که تا مدتی پیش هم ناگفته باقی مانده بود این است که ۸ سطح زیر زمین دارد که آخرین آن در واقع با بیشترین و بهترین تجهیزات ساخته شده است و حتی ضد حملات اتمی است، Ceausescu این طبقه را برای خود و خانواده اش ساخته بود تا درصورت هر گونه حمله در امان باشند.

عکس های کاخ پارلمان بخارست

از دیگر ویژگی های این کاخ این است که در داخل آن ۱۱۰۰ اتاق وجود دارد. ۹۰۰۰۰۰ متر مکعب چوب برای پارکت کف این سازه و جاهایی که نیاز بوده است استفاده شده است، ۱ میلیون متر مکعب مرمر، ۲۰۰۰۰۰ متر مربع فرش های پشمی. در این کاخ از ۴۸۰ لوستر استفاده شده است.

لوستر کاخ پارلمان بخارست
لوسترهای کاخ پارلمان بخارست

در دسامبر سال ۱۹۸۹، فقط دو سوم از کاخ پارلمان بخارست کامل شده بود. در آن زمان در این کشور انقلاب رخ داده بود و Ceausescu مجبور شد تا از پایتخت فرار کند که بعدها هم دستگیر شد. با تمام این اوصاف، مسلما ساخت این سازه که این همه هزینه برده بود، نیمه تمام نمی ماند. در سال ۱۹۹۴، ساخت این کاخ تقریبا کاملا به پایان رسید و تمام شد در حال حاضر این کاخ محل زندگی سناتور است و موزه ای مدرن هم در طبقه ی همکف آن ساخته شده است. با این حال ۷۰ درصد این کاخ خالی است، کاخی که پر بازدیدترین جاذبه توریستی بخارست است و هر ساله گردشگران زیادی را به دیدن خود می کشاند.

منبع: amusingplanet.com

معرفی فرودگاه بخارست
معرفی فرودگاه بخارست
معروف ترین جاذبه های گردشگری بخارست؛ رومانی
معروف ترین جاذبه های گردشگری بخارست؛ رومانی
گذر ثانیه های شبانگاهی در بخارست + ویدیو
گذر ثانیه های شبانگاهی در بخارست + ویدیو
کف این مترو با فسیل های ۸۰۰ میلیون ساله درست شده!
کف این مترو با فسیل های ۸۰۰ میلیون ساله درست شده!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code