بلیط هواپیما

کاخ تابستانی پکن، سکونتگاه امپراطوران چینی

کاخ تابستانی پکن | Summer Palace Beijing

پکن شهری پرهیاهو و شلوغ است که همواره در عکس های آن را با خیابان های مملو از مردم و سر و صدا می شناسیم. این شهر پایتخت کشور چین بوده که به سرعت مدرنیزه شده اما با این حال همچنان قدیمی بودن خود را حفظ کرده است. پکن برای کسانی که هم جاذبه های تاریخی و هم امکانات مدرن و امروزی برایشان مهم است، گزینه ای عالی و منحصر به فرد به شمار می رود. در این مطلب از مجله گردشگری الی گشت می خواهیم درباره ی کاخ تابستانی پکن خدمتتان شرح دهیم. این کاخ در ۱۵ کیلومتری مرکز شهر پکن واقع شدهاست و به طور عمده توسط تپه و دریاچه کونمینگ نیز احاطه شده است . با ما در سفر به پکن همراه باشید تا بیشتر درباره این کاخ تابستانی پکن و جاذبه هایی که درون آن وجود دارد آشنا شوید.

کاخ تابستانی در پکن
مطالب مرتبط:
شهر گویلین در چین و رودخانه ی لی
معرفی شهر پینگ یائو در چین و جاذبه های دیدنی آن
افتتاح بزرگترین چرخ فلک بدون پره دنیا در چین

کاخ تابستانی پکن مجموعه ای از دریاچه ها، باغ ها و کاخ ها است که در این شهر چینی قرار دارد و نمونه ای از یک باغ امپریالیستی در سلسله Qing نیز بوده است. بیش از سه چهارم از این کاخ آب است و عمدتا توسط Hill Longevity و دریاچه ی Kunming احاطه شده است. مجموعه کاخ تابستانی پکن در دسامبر ۱۹۹۸ در فهرست میراث تاریخی یونسکو قرار گرفت. چشم انداز طبیعی تپه ها و نمای بی نظیری از آب ها سبب شده زیبایی فوق العاده و چشم اندازی قابل توجه برای این مجموعه پدید بیاید.

مختصری از تاریخچه ی کاخ تابستانی پکن

همانطور که گفتیم کاخ تابستانی پکن که با نام یوان ‌مینگ یوان (به معنای باغ‌های کمال روشنایی) هم شناخته می‌شود، در ابتدا در سال ۱۷۰۷ به عنوان پاداش سلطنتی امپراتور کانگسی به پسر چهارمش یینژن، که بعدها به امپراتور یانگ ‌ژنگ تبدیل شد نیز آن را ساختند. در سال‌های بعد از به تخت نشستن یانگ ‌ژنگ، کاخ تابستانی قدیمی به طور مداوم در حال گسترش بود. بالای کاخ سه باغ (یوان‌مینگ، چانگ‌چون، کیچون) با مساحتی معادل ۲٫۹ کیلومتر مربع، یعنی تقریباً هشت برابر بزرگ‌ تر از شهر واتیکان وجود دارند. در حالی که امپراتوران چین از دومین کاخ تابستانی قدیمی به عنوان خانه و دفتر کار دوم خود استفاده می‌کردند و حتی وقت بیشتری را نسبت به شهر ممنوعه در آن می‌ گذراندند

کاخ تابستانی پکن

درباره ی کاخ تابستانی پکن

بنای تاریخی کاخ تابستانی پکن در طول سال هایی که گذشته است پیشرفت های زیادی داشته است و تقریباً تمام هنر باغ‌های باستانی چین را در آن خلق کردند و هنر شرق و غرب را در کاخ تابستانی قدیمی به صورت بی‌سابقه با هم ترکیب کردند. ویکتور هوگو در سال ۱۸۶۱ کاخ تابستانی پکن را با پارتنون مقایسه کرد و آن را «هزار و یک رویای هزار و یک شب» توصیف کرد که توسط معماران شاهر ساخته شده است و بسیار طراحی آن را مورد تحسین قرار داده است.

با توجه به این میزان زیبایی و ظرافتی که در ساخت این بنای تاریخی به کار برده شده است و نظرات تحسین برانگیز هوگو که این بنای تاریخی مطرح شده سرنوشت آن چیزی جز ویرانی نبوده و در حال حاظر تنها خرابه ای از آن مانند تخت جمشید ما باقی مانده است. در سال ۱۸۶۰ جنگ دوم تریاک رخ داد و ارتش مشترک بریتانیایی و فرانسوی وارد کاخ تابستانی پکن شدند و هر چقدر که می خواستند غارت کردند و آن چه را نمی توانستند با خود ببرند نیز نابود کردند. به دنبال این حمله به دستور کمیساریای عالی بریتانیا در چین، ارل الگین هشتم، کاخ را آتش زدند تا کاملاً نابود شود.به گفته ی بسیاری از تاریخ نویسان این آتش سوزی سه روزی به طول انجامیده و خاکستر آن شکوه و عظمت در آسمان پخش شده است.

جاذبه های کاخ تابستانی در چین

با این حال از آن همه عظمت و شکوه ته مانده ای باقی ماند و آتش توان این که همه چیز را نابود کند نیز نداشت. کاخ تابستانی قدیمی همچنان تحت حمله‌های غارتگری راهزنان قرار گرفت، که از حمله‌ی هشت کشور متحد به پکن، از سوء‌ مدیریت دولت ‌ها در چند دهه ‌ی آینده، و همچنین انقلاب فرهنگی سوء استفاده کردند که به تدریج به نابودی کاخ منجر شد.

کاخ تابستانی در چین

جاذبه هایی که درون کاخ تابستانی پکن

 • کاخ شرقی: این قسمت ورودی اصلی کاخ تابستانی است و دو مجسمه ی شیر از جنس برنز در دو طرف دروازه از زمان امپراطوری کیانلونگ نیز قرار دارد.
 • تالار خیرخواهی: در این محدوده جلسات دادگاهی برگزار می شود و در زمان امپراطوری کیانلونگ به آن “سالن حکومت خوب” گفته می شده است.
 • سالن جید بیلوندز: این سالن در سمت غرب تالار خیر خواهی قرار گرفته محل زندگی زندگی امپراطوران حکومت Qing نیز بوده است.
 • پیاده رو Long Corridor: یک خیابان که در است که در کاخ تابستانی پکن قرار دارد و در اوسط قرن هجدهم ساخته شده است. طول این پیاده حدود ۷۰۰ متر است و در طول این مسیر که شما در حال قدم زدن هستید ۱۴۰۰ نقاشی وجود دارد که می توانید با تماشای آن ها گذر زمان و طول مسیر را متوجه نشوید.
 • قایق سنگی ۹۶ متری: یک قایق سنگی ۹۶ متری در کاخ تابستانی پکن وجود دارد که در سال ۱۸۶۰ قایق چوبی اصلی در آن آتش سوزی که پیشتر درباره آن صحبت کردیم آتش کرد و اکنون یک نسخه از آن با سنگ مرمر ساخته شده است.
قایق سنگی در کاخ تابستانی پکن

تپه های کاخ تابستانی پکن

 • تپه معطر
 • تپه عمر طولانی
 • تپه چشم یشم

باغ های کاخ تابستانی پکن

 • باغ آرامش و درخشش
 • باغ آرامش و لذت
 • باغ کمال و درخشش
 • باغ بهار ابدی
 • باغ خیزاب های زلال و شفاف
کاخ تابستانی پکن

هم اکنون کاخ تابستانی پکن

دولت چین پس از انقلاب فرهنگی، حکومت یوان ‌مینگ ‌یوان را پایه ‌گذاری کرد. سالها طول کشید تا قصر را از دل طبیعت بیرون بکشند و سنگ‌های پراکنده را به جایی که تعلق داشتند برگرداندند. این کشور در حال بازسازی این بنای تاریخی است و تا جایی که امکان دارد خرابی های آن را مورد مرمت قرار می دهد اما برخی از قسمت ها به دلیل این که خرابی های عمده تری دارد نیز امکان بازسازی آن ها وجود ندارد و به همان حالی که هستند که نیز باقی خواهد ماند.

ساعات بازدید از کاخ تابستانی پکن: ۶ صبح تا ۶ عصر

مدت زمانی که برای بازدید از این کاخ نیاز است حدودا ۳ ساعت است.

آدرس: ۱۹ Xinjiangongmen Rd, Haidian Qu, China, 100000

امپراتوری اینکاها و فرهنگ به جامانده بر کشور پرو
امپراتوری اینکاها و فرهنگ به جامانده بر کشور پرو
این ۶ کار را در سفر به تورنتو حتما انجام دهید!
این ۶ کار را در سفر به تورنتو حتما انجام دهید!
در لوور تویلری | Louvre-Tuileries پاریس چه کنیم؟
در لوور تویلری | Louvre-Tuileries پاریس چه کنیم؟
آمریکا را با دیدنی های جذابش بشناسید
آمریکا را با دیدنی های جذابش بشناسید