زیبایی می خواهید؟ به قصر دلما باغچه استانبول بروید!

کاخ دلما باغچه کجاست؟ | Dolmabahçe Palace

امروزه سبک معماری مبتنی بر تزئینات اغراق شده و بسیار زیاد؛ کمتر در معماری مدرن استفاده شده و نمونه آثاری مانند کاخ دلما باغچه کمتر ساخته می شود. این قصر زیبا در شهر استانبول با تزئینات بیرونی سبک نئوکلاسیک و تزئینات منحصر به فرد داخلی خود همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شامل بخش های مختلفی از جمله سوئیت های تشریفاتی یا « Selâmlık » حرمسرا و محل اقامت ولیعهد یا «Veliaht Dairesi» است. از این کاخ بعدها به عنوان موزه ملی نقاشی در ترکیه استفاده شد. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به کاخ دلما باغچه دیدنی بزنیم.

کاخ دلما باغچه
مطالب مرتبط:
بهترین زمان سفر به ترکیه چه فصلی است؟
همه چیز درباره ی کشتی های کروز در استانبول
«معروف ترین نان های ترکیه»؛ از سیمیت تا گزلمه!

این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول از پادشاهان عثمانی (۱۸۳۹ تا ۱۸۶۱ میلادی) ساخته شده و قصر و مقر حکومت از کاخ توپکاپی «Topkapı»  به این قصر تجملاتی و پرهزینه در حاشیه تنگه بسفر منتقل شد. وی نام این محل را دلما باغچه «dolma bahçe» به معنی پر شده با باغچه ها انتخاب کرد، زیرا این محل پیش از ساخته شدن قصر جدید، به عنوان تفرجگاه موردعلاقه سلاطین پیشین عثمانی مانند سلطان احمد یکم و سلطان عثمان دوم مورد استفاده قرار گرفته و باغ ها و آلاچیق های زیبایی در آن ایجاد شده بود. تیم طراح و سازنده این قصر شامل عبدالمجید «Abdül Mecit» معمار سلطنتی؛ نیکوگوس آقا « Nikoğos» و گارابد بایلان« Garabed Balyan» بودند که موفق به ساخت یک قصر با سبک تلفیقی عثمانی – اروپایی شده و ماحصل کار به گونه ای بود که چشم هر بیننده ای را خیره می کرد. بر اساس سنت کاخ سازی عثمانی ها در این کاخ هیچ عمارت کلاه فرنگی وجود نداشته و بخش خارجی آن به نسبت تزئینات با شکوه و خیره کننده داخلی، بسیار ساده تر طراحی شده است.

درون قصر دلما باغچه

گفته می شود طراح خانه اپرای پاریس برای انجام طراحی داخلی این قصر به عثمانی فراخوانده شده و این موضوع خود می تواند، پاسخی منطقی برای تزئینات بسیار باشکوه و اغراق شده موجود در بخش های داخلی قصر دلما باغچه باشد. عملیات ساخت این قصر در سال ۱۸۵۴ به پایان رسیده و دو سال پس از آن سلطان به همراه خانواده اش به این قصر منتقل شدند.

اگر چه این قصر از نظر معماری و تزئینات دارای شکوه و ارزش فراوانی است اما باید به این نکته اشاره کرد که اقدامات و سیاست های سلطان عبدالمجید اول موجب ضعف و سستی امپراطوری عثمانی شده و زمینه ساز سقوط این امپراطوری را فراهم کرد.

نمای بیرونی قصر دلما باغچه

اهمیت این قصر در زمان پس از پایان امپراطوری عثمانی و جنگ جهانی اول نیز ادامه داشته و آتاتورک در سالهای نخست تاسیس جمهوری در ترکیه از این قصر به عنوان محل اقامت خود در استانبول استفاده کرده و در روز دهم نوامبر سال ۱۹۳۸ میلادی نیز در همین محل درگذشت.

امروزه گردشگران در هنگام ورود به این قصر با دروازه ای بسیار با شکوه و تزئین شده روبرو می شوند که یک برج ساعت بسیار زیبا نیز در این محل قرار دارد. این برج توسط سرکیس بالیان« Sarkis Balyan » در فاصله سال های ۱۸۹۰ تا ۱۸۹۵ برای سلطان عبدالحمید دوم (۱۸۷۶ تا ۱۹۰۹) ساخته شده بود. گفتنی است در نزدیکی این برج یک کافه وجود دارد که دارای چشم اندازی بسیار دیدنی به تنگه بسفر بوده و قیمت غذا و نوشیدنی های آن نیز بسیار مناسب است که این موضوع سبب شده تا گردشگران زیادی در حین بازدید از این محل، به این کافه نیز سر بزنند.

درون قصر دلما باغچه

قصر دلما باغچه در میان یک باغ زیبا قرار داشته و به سه بخش عمده تقسیم می شود. که سوئیت های تشریفاتی، حرمسرا و اقامت گاه ولیعهد هستند. ورود به این قصر به طور اجباری باید به همراه گروه های ۵۰ نفره و با سرویس دهی نامطلوب توسط راهنمایان داخلی انجام شود. در این بازدید، تاکید اصلی بر سوئیت های تشریفاتی بوده و بخش هایی از حرمسرا نیز دیده می‌شود اما برای تماشای موزه نقاشی باید خودتان به تنهایی اقدام کنید و دیدن این بخش شامل خدمات بازدید گروهی نمی شود. در زمان های پرترافیک از نظر حضور گردشگران، تورهایی که توضیحات خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند هر ۱۰ دقیقه و در حالت عادی هر ۲۵ دقیقه یک بار فعالیت و گردش در این قصر را آغاز می کنند.

گفتنی است، حداکثر تعداد مجاز ورود بازدیدکننده به این قصر، ۳ هزار نفر در طول روز است که این تعداد معمولا در روزهای تعطیل و آخر هفته به حد نصاب می رسد. توصیه می کنیم در صورت امکان برای بازدید از این کاخ در روزهای بین هفته اقدام کرده و خود را برای ایستادن در صف های طولانی و زیر آفتاب تند و مستقیم آماده کنید.

قصر دلما باغچه

اگر در فصل تابستان قبل از ساعت ۳ عصر و در فصل زمستان قبل از دو ظهر به این محل مراجعه کنید باید به طور اجباری بلیط سوئیت های تشریفاتی و حرمسرا را همزمان تهیه کنید. اما اگر در ساعات پس از زمان اعلام شده در بالا نیز مراجعه کردید، می توانید تنها یکی از این دو بلیط را تهیه و به بازدید آن بروید. در این شرایط ما پیشنهاد می کنیم سوئیت های تشریفاتی را انتخاب کنید زیرا در این محل می توانید  تزئینات فوق العاده و لوسترهایی بسیار زیبا که از جنس ورقه های باکارا« Baccarat» ساخته شده اند را تماشا کنید. دقیقا در بیرون دروازه این کاخ، مسجد دلما باغچه در خیابان معلم ناجی « Muallim Naci Caddesi » قرار دارد که طراحی ان توسط نیکوگوس بالیان « Nikoğos Balyan » و در سال ۱۸۵۳ انجام شده است.

قصر دلما باغچه

دسترسی به باغ دلما باغچه در استانبول

آدرس: استانبول، ناحیه اروپایی بشیکتاش، محله ویشنزاده،، خیابان دلمه باغچه، کاخ دلمه باغچه

مدت پیشنهادی بازدید: ۲ تا ۳ ساعت

تلفن: ۰۰۹۰۲۱۲۲۳۶۹۰۰۰

هزینه: بازدید از کاخ: ۶۰ لیر ترکیه | بازدید از بخش حرم: ۴۰ لیر ترکیه

در نظر داشته باشید کارت بازدید از موزه های استانبول شامل این محل نمی شود و باید برای بازدید از کاخ دلما باغچه بلیط جداگانه تهیه کنید.

مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس
مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس
فستیوال خرید استانبول، بهترین زمان برای خرید ارزان
فستیوال خرید استانبول، بهترین زمان برای خرید ارزان
تاریخچه راحت ‌الحلقوم در یک دقیقه
تاریخچه راحت ‌الحلقوم در یک دقیقه
معرفی هتل گرند حیات استانبول (۵ ستاره) + تصویر
معرفی هتل گرند حیات استانبول (۵ ستاره) + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code