معرفی جاذبه فراموش شده نپال، کاخ نارایان هیتی

کاخ نارایان هیتی نپال | Narayanhiti Palace Museum

چیزهای کمی می توانند تغییرات سیاسی نپال را در طول ۱۵ سال گذشته به نمایش بگذارند، اما این کاخ که در بخش های شمالی روبار مارگ قرار گرفته، این وظیفه را کاملا اجرا می کند. شاه گیانندرا، ۱۵ روز زمان داشت که کاخ نارایان هیتی نپال را در سال ۲۰۰۸ تخلیه کند و پس از گذشت دو سال از آن زمان، این ساختمان توسط نخست وزیر پرانچاندرا، مجددا به عنوان موزه مردمی باز شد. دیوارهای کاخ نارایان هیتی نپال در زلزله سال ۲۰۱۵ تخریب شد اما خود بنا که ساخت آن به دهه ۱۹۶۰ برمی گردد، تقریبا بدون هیچگونه تخریبی باقی ماند. الی گشت در ادامه به معرفی این کاخ می پردازد؛ با ما همراه باشید.

کاخ نارایان هیتی نپال

اولین خانه های داخل کاخ نارایان هیتی نپال

مطالب مرتبط:
۱۰ سوغاتی نپال که از واجبات خرید است!
راهنمای سفر به کاتماندو

در ابتدا، زمین این کاخی که امروزه مشاهده می کنیم، توسط خانواده باسنیات اشغال شده بود. مالکیت این زمین بارها تغییر کرده است؛ این سایت پس از دوکال سینگ باسنیات، توسط شاه چوتاریا فاتح جونگ، (نخست وزیر ششم نپال)، پدرش فرمانده چوتاریا پران شاه و خانواده اش اشغال شده بود. در طی قتل عام ۱۹ سپتامبر ۱۸۴۶، نخست وزیر چوتاریا و پدرش کشته و برادرانش به تبعید خارج از کاتماندو فرستاده شدند. بعد از این کشتار، کاخ نارایان هیتی نپال توسط رهبر آینده جونگ بهادر رانا و سپس سرهنگ رنودیپ سینگ کونوار، گرفته شد.

سرهنگ رنودیپ سینگ، دستور داد که در کاخ قدیمی چوتاریا پران شاه تغییرات کمی اعمال شود و این کاخ را به عنوان سکونتگاه خصوصی‌اش انتخاب کرد. پس از آنکه نخست وزیر ماهاراجا تخت را در سال ۱۸۷۷ از آن خود کرد، نارایان هیتی دوربار مجددا بازسازی شد، اما این بار به صورت گسترده تر و با هزینه بیشتری که به یک کاخ چند ساختمانه تبدیل شد. در ۲۲ نوامبر ۱۸۸۵، کودتایی علیه رییس جمهور برگزار شد و ماهاراجا رانودیپ سینگ کونوار توسط برادرزاده های خودش، برادرهای سومشر، در بخش هایی در بال جنوبی کاخ، ترور شد.

بخشی از کاخ نارایان هیتی نپال

خانه پادشاه

بعد از مرگ نخست وزیر، در سال ۱۸۸۵، بیر شومشر جی بی آر تاج و تخت را از آن خود کرده و کاخ نارایان هیتی نپال را از آن خود کرد. در این سال بیر شومشر کل کاخ را از دستور به بازسازی دارد و در آن زمان زیر نظر معمار برجسته نپالی، جوبگیر استاپیت، پسر خوانده اش، به طور کلی کاخ جدیدی ساخته شد.

زلزله سال ۱۹۳۴

در سال ۱۹۳۴، زلزله ای در کشور نپال اتفاق افتاد که بخش هایی از کاخ نارایان هیتی نپال را تخریب کرد. در طی این تخریبات، دو پرنسس نوزاد، دختر های شاه تریبوان جان خود را از دست دادند. کلنل سوریا جونگ تاپا، بعد از آن تعمیرات و کار بازسازی کاخ را انجان داد و همچنین در طول بازسازی، یک ایوان و پلکان بزرگ را به مجموعه این کاخ اضافه کرد.

کاخ امروزی

در سال ۱۹۶۳، شاه ماهندرا دستور دارد که کاخ قدیمی را تخریب کنند و به جای آن کاخ جدیدی بسازند. کاخ جدید به سبک معماری نپالی ساخته شد و کار طراحی آن را یک معمار کالیفرنیایی به نام بنجامین پولک بر عهده گرفت و تکمیل کار مجموعه در نهایت در سال ۱۹۶۹ به پایان رسید. در این کاخ، فیلم های گوناگون هندی فیلمبرداری شده است که از قدیم اهمیت آن را جلوه داده است.

کارمندان کاخ نارایان هیتی نپال

فضای داخلی

مساحت این کاخ به طور کلی ۳۷۹۴ متر مربع می باشد که به ۳ قسمت متفاوت تقسیم شده است: بخش مهمان، بخش دولتی و بخش خصوصی. کاخ نارایان هیتی نپال ۵۲ اتاق دارد که به نام سادان (sadan) شناخته شده اند و به نام استان های مختلف نپال خوانده می شوند. فضای داخلی کاخ سبک جالبی دارد که به معماری ویکتوریایی اخیر ساخته شده است.

تالار پذیرایی

تالار پذیرایی کاخ نارایان هیتی از روی منطقه کسکی به کسکی سادان (Kaski) نامگذاری شده است. این تالار با دو ببر بنگال تاکسیدرمی شده تزیین شده است و همچنین در آن می توانید یک پورتره بزرگ از سلسله شاه را توسط هنرمند آماد چیتراکار ببینید. دروازه گائوریشناکار در کسکی سادان باز می شود و این تالار همان جایی است که نخست وزیر قسم خود تا کار خود را در پادشاهی نپال آغاز کند.

کاخ موزه نارایان هیتی نپال

اتاق تاج و تخت

اتاق تاج و تخت به نام گورخا بایتاک (Gorkha Baithak)، کاملا در مرکز کل کاخ قرار گرفته و درست در بالایا کسکی بایتاک است. ساخت این اتاق بر اساس سبک بناهای مذهبی نپا است که یک لوستر ۱۴ متری دارد که از سقف به سبک پاگودای این قسمت آویزان است. سقف این اتاق توسط ۴ ستون بتنی نگهداشته شده است و در آن می توانید مجسمه های مذهبی گوناگونی را مشاهده کنید. درست در وسط این سقف است که تخت پادشاهی نپال قرار دارد و درست همین اتاق است که در مواقع خاص، بیانیه هاس سلطنتی اعلام می شود. در سمت راست گورخا بایتاک، دولپا سادان قرار دارد که به عنوان جایگاهی برای مهمانان ناخوانده خاندان سلطنتی به کار می رفته است.

موزه نارایان هیتی نپال

اطلاعات دیگر

به طور کلی می توان گفت که برجسته ترین مواردی که می توانید در این کاخ مشاهده کنید همان تخت سلطنتی و تالار است و همچنین اتاق های سلطنتی که به طرز جالبی، فروتنانه ساخته شده اند. در تالارهای مختلف می توانید سر کرگدن، ببر و تمساح های شکار شده را مشاهده کنید که البته امروزه این شکارها یا ممنوع هستند و یا در مواقع خاص با مجوز آزاد می شوند. علاوه بر آن ها، نقاشی هایی از پادشاه های مختلف و خانواده های سلطنتی در این کاخ دیده می شوند.

یکی از وقایع دردناکی که این کاخ به چشم خود دیده در سال ۲۰۰۱ اتفاق افتاده، زمانی که پرنس دیپندرا تمام ۱۰ عوض خانواده خود را کشت و سپس خودش نیز خودکشی کرد. جایی که این شخص اقدام به کشتن خانواده اش کرده هنوز هم قابل دیدن است و روی دیوارها جای گلوله به جای مانده است. هر چقدر که خود این کاخ جذاب است، عکس العمل مردم محلی نیز به آن دیدنی است. بسیاری از مردم محلی حتی قبل از آنکه این کاخ به موزه تبدیل گردد، از درزهای باز پرده ها به درون نگاه می کردند و واقعیت زندگی شاهانه ای را می دیدند که برای سال های زیادی تنها در رویاهای خود آن را تصور می کردند.

در نظر داشته باشید که بردن کیف و دوربین به داخل کاخ نارایان هیتی نپال ممنوع است.

۱۰ قلعه باشکوه در ایران + تصویر
راز استحکام بتن های ۲ هزار ساله روم باستان
بازار اراک، بازاری تاریخی و متقارن
شهر گمشده اینکاها، عجایب هفتگانه جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code