بلیط هواپیما

راهنمای سفر به کاتماندو

راهنمای مسافرتی به کاتماندو | Travel Guide To Kathmandu

کاتماندو، پایتخت کشور نپال بوده و همچنین بزرگترین شهر این کشور به شمار می رود. نام کاتماندو از ترکیب واژه‌های سانسکریت «کاسث»  به معنی چوب و «مانداپ»  به معنی سایه‌سار پدید آمده است. جاذبه های تاریخی و جذاب و همچنین مردم خون گرم و مهربان در این شهر سبب شده تا سالانه مسافران زیادی قصد سفر به نپال را در ذهن داشته باشند. این کشور با کوه های هیمالیای خود بهشت افرادی است که به دنبال ماجراجویی های طبیعی هستند. سفر به نقاط مختلف دنیا یکی از هیجان انگیزترین فعالیت هایی است که افراد دوست دارد در زندگیشان انجام دهند، از همین رو داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که باید قبل از سفر در اختیار داشته باشند. الی گشت در راهنمای سفر به کاتماندو سعی کرده است تا این قبیل از اطلاعات را در یک مطلب به طور جامع تهیه نماید، ما را در سفر به کاتماندو پایتخت کشور نپال همراهی کنید.

سفر به کاتماندو

موقعیت جغرافیایی کاتماندو

مطالب مرتبط:
۸ مورد از جاذبه های دیدنی کاتماندو
هزینه های سفر به نپال

کاتماندو از لحاظ جغرافیایی در مرکز کشور نپال در کنار رودخانه بگماتی قرار گرفته است. شهر کاتماندو با دو شهر پاتان و بهاکتاپو در یک مجموعه قرار دارد و مساحت آن برابر با ۵۰ کیلومتر مربع است، همچنین طی آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۷ انجام شده جمعیت حاضر در این شهر ۱۴۴۲۲۷۱ نفر هستند.

موقعیت جغرافیایی کاتماندو

اطلاعات کلی کشور کاتماندو

واحد پول: روپیه نپال،

زبان رسمی: نپالی

کد کشور نپال: ۰۰۹۷۷

شماره های اضطراری:

 • آتش نشانی: ۱۰۱
 • اورژانس: ۱۰۲
 • پلیس: ۱۰۰

اختلاف ساعت با تهران: دو ساعت و نیم از ایران جلوتر است.

برق شهری: در این کشور ولتاژ برق شهری ۲۲۰ ولت و فرکانس ۶۰ هرتز است

فرودگاه: فرودگاه بین المللی تریبهوان

راهنمای سفر به کاتماندو

آب و هوای کاتماندو

نپال در نقاط مختلف، آب و هوای متفاوتی دارد. شاید به جایی بروید و آب و هوای متعادل و مرطوبی ببینید و در همان زمان در جایی دورتر هوا گرم تر باشد و شاید در همین زمان نقطه ای از نپال سرد و طوفانی دیده شود، بنابراین آب و هوای مشخصی ندارند از همین رو اگر به این کشور خواستید سفر کنید همواره لباس های مناسب با تمام فصل ها را همراه خودتان داشته باشید. در تابستان یعنی تیر تا شهریور باران های شدیدی می بارد و در زمستان معمولا هوا خشک تر است.

 

بهترین زمان سفر به کاتماندو

باید با توجه به ماجراجویی هایی که می خواهید در این کشور انجام دهید زمان سفر خود را برنامه ریزی کنید. اگر می خواهید در طبیعت گشت و گذار و طبیعت گردی داشته باشید در فصل بارندگی های موسمی از تیر تا اواخر مرداد و اوایل شهریور این راه ها بسته است. با این حساب بهترین زمان سفر به نپال مهر تا آذر است، زیرا هوا در این زمان ها بسیار مساعد بوده و دید بسیار خوبی از مناظر اطراف خواهید داشت. البته هوا تقریبا تا فروردین ماه خشک خواهد ماند. دی و بهمن هوای سردی در این شهر جکم فرماست، اما اگر این هوا را تحمل را دوست دارید و می توانید تحمل کنید، منظره های زیبایی به همراه گردشگران کمی انتظارتان را خواهد کشید. اواخر بهار نیز به دلیل شکوفه های مناطق مختلف زمان خوبی است.

طبیعت و آب و هوای کاتماندو

هزینه اقامت در شهر کاتماندو

در شهر کاتماندو آنچنان تفاوتی بین قیمت اقامت در هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره وجود ندارد و شما با اندکی هزینه می توانید در بهترین هتل های این شهر اقامت داشته باشید. در ادامه راهنمای سفر به کاتماندو ما به چند هتل مناسب برای اقامت در پایتخت کشور نپال می پردازیم و همچنین حدودی از قیمت رزرو هتل ها در این شهر را بر اساس امکانات و سرویس دهی آنها ذکر خواهیم کرد. (تمامی قیمت ها در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ذکر شده است).

هتل های دو ستاره ۲۶۵,۰۰۰ تا ۵۳۰,۰۰۰ تومان

هتل های سه ستاره ۳۵۰,۰۰۰ تا ۸۵۰,۰۰۰ تومان

هتل های چهار ستاره ۶۵۰,۰۰۰ تا  ۱,۵۰۰,۰۰۰تومان

هتل های پنج ستاره ۱,۲۵۰,۰۰۰ تا  ۱,۷۰۰,۰۰۰ تومان

هزینه اقامت شهر کاتماندو

هتل های پیشنهادی در شهر کاتماندو

 • هتل فرندز هوم |  Hotel Friends Home

هتل فرندز هوم، با ۳ ستاره و اتاق های تمیر و راحتی که دارد توانسته نظر بسیاری از مسافرانی که در هتل اقامت می کنند را به خود جلب کنند.  در این هتل هزینه صبحانه هم رایگان است.

شماره تلفن: ۰۰۹۷۷۱۴۱۵۲۰۶۵

وب سایت:hotelfriendshome.com

آدرس: نپال – کاتماندو Chhusya Galli، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

هتل فرندز
 • هتل شامبالا |  Hotel Shambala

هتل شامبالا، یکی از هتل های ۴ ستاره و لوکس در شهر کاتماندو است که اتاق های راحت و بسیار تمیزی دارد. علاوه بر اینکه اتاق ها تمامی امکانات رفاهی را دارند، صبحانه و پارکنیگ مجموعه هم رایگان است. استخر هتل هم رو پشت بام و با منظره ای ۳۶۰ درجه ای از شهر قرار دارد.

شماره تلفن: ۰۰۹۷۷۱۴۶۵۰۲۵۱

وب سایت:shambalahotel.com

آدرس: نپال – کاتماندو Bansbari Rd، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

هتل شامبالا
 • هتل اوشو هوم |  Hotel Osho Home

هتل ۳ ستاره ای که در راهنمای سفر به کاتماندو معرفی می کنیم، دارای اتاق های بسیار تمیز و راحتی می باشد. در این هتل امکانات خوبی برقرار است و شما پرداخت هزینه بسیار کم می توانید اقامت خوبی را در این شهر تجربه کنید.

شماره تلفن: ۰۰۹۷۷۹۸۵۱۰۵۶۸۷۵

وب سایت:hoteloshohome.com

آدرس: نپال – کاتماندو Chhusya Galli، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

هتل اوشو

هزینه خورد و خوراک در شهر کاتماندو

طعم غذاهای کشور نپال می تواند به عنوان یکی از به یادماندنی ترین تجربه های غذایی شما در سفر باشد، در راهنمای سفر به کاتماندو ما هزینه های مربوط به غذا در این شهر را بر اساس سایت رسمی Numbeo ذکر می کنیم و همچنین به چند مورد از غذاهای این خوشمزه هم در این شهر اشاره می کنیم:

در شهر کاتماندو، برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۲۰۰ روپیه نپال را بپردازید و اگر هم بخواهید یک غذای دو نفره میل کنید ۸۰۰ روپیه نپال باید بپردازید. هزینه ساندویچ های مک دونالد هم در این شهر ۵۷۵ روپیه نپال است.

اگر هم می خواهید در سفرتان میزان هزینه ها را کم کنید می توانید در سطح شهر دنبال غذاهای خیابانی باشید، قیمت این غذاها بسیار کم بوده و همچنین زمان کمتری برای تهیه شدن آن صرف می کنید. در ادامه راهنمای سفر به کاتماندو می خواهیم چند رستوران در پایتخت کشور نپال را برایتان معرفی کنید.

هزینه خورد و خوراک در کاتماندو

چند غذای محبوب در کاتماندو

 • دال بات تارکاری | Daal Bhat Tarkari

این غذا در واقع نوعی سوپ است که با عدس و ادویه درست می شود.

 • مومو | Momo

برای تهیه این غذا تنها یک مقدار خمیر را با موادی مثل گوشت، مرغ و سبزیجات استفاده می کنند و سپس آن را طور کامل سرخ می کنند.

 • چاتاماری | Chatamari

پیتزا به سبک نپال! حتما این نوع پیتزا را در این سفر به شهر کاتماندو امتحان کنید.

خورد و خوراک در شهر کاتماندو

رستوران های پیشنهادی در شهر کاتماندو

 • رستوران | Pilgrims ۲۴ Restaurant

رستورانی ساده و کوچک که انواع غذاهای آسیایی، نپالی، پیتزا و هندی را می توانید در منوهای آن میل کنید. اگر به دنبال یک رستوران ارزون قیمت و مطمئن می گردید، این رستوران انتخاب بسیار خوبی برایتان است. هزینه ها هم به نسبت در این رستوران کم هستند.

شماره تلفن: ۰۰۹۷۷۱۴۲۶۴۹۴۶

 وب سایت: kathmandusteakhouse.com

آدرس: نپال – کاتماندو Chaksibari Marg، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

 • رستوران Dwarika

رستورانی با دکوراسیونی سنتی و جذاب، پذیرایی لوکس، غذاهای خوش طعم نپالی، هندی و آسیایی در لیست منوهای آن وجود دارد، با توجه به این که این رستوران در یکی از بهترین هتل های کاتماندو قرار دارد هزینه های بالایی هم دارد.

شماره تلفن: ۰۰۹۷۷۱۴۴۷۰۷۷۰

آدرس: نپال – کاتماندو Dwarika’s Hotel، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

رستوران داریکا
 • رستوران Frens Kitchen Restaurant

رستورانی با فضای داخلی بسیار ساده اما غذاهای فوق العاده که در شهر کاتماندو وجود دارد و شما می توانید در آن انواع غذاهای تبتی، نپالی، هندی و بین المللی را میل کنید و همچنین قیمت های بسیار مناسبی هم دارد.

شماره تلفن: ۰۰۹۷۷۹۸۴۱۹۷۲۱۶۳

وب سایت: frenskitchen.com

آدرس: نپال – کاتماندو Amrit Marg، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

حمل و نقل در کاتماندو

مینی بوس(Micro Bus) : این نوع حمل و نقل اخیرا بسیار جذاب شده است. در این مینی بوس ها ۱۰ تا ۱۲ صندلی جا گرفته که سرعت شان هم خوب است. در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور این گزینه وجود دارد که هزینه آن ها کمی از اتوبوس ها بیشتر است اما به دلیل سرعت بیشترشان، ارزش این اختلاف هزینه را دارند.

اتوبوس محلی: با اینکه سیستم این اتوبوس ها کمی گیج کننده است، اما ارزان هستند. البته شلوغی این ها را در کنار مردمی که حیوانات شان را هم مانند بز و اردک سوار اتوبوس کرده اند، باید جا دهید.

اتوبوس توریستی: این اتوبوس ها را می توانید چند روز قبل از سوار شدن یا خودتان یا توسط هتلی که اقامت دارید رزرو کنید. این نوع اتوبوس ها گران تر هستند، اما خب در آن ها خبری از ازدحام و شلوغی و حیوانات محلی نیست و البته ارزان تر هستند. معروف ترین و قابل اعتمادترین شرکت اجرایی این اتوبوس ها «Greenline» می باشد.

ریکشا: گزینه دیگر استفاده از ریکشاها هستند که البته جای کمی دارند. قبل از اینکه سوار این ریکشاها بشوید حتما سر قیمت چانه بزنید و اگر قیمت بالایی به شما گفتند، به راحتی یکی دیگر را امتحان نمایید.

هزینه حمل و نقل در کاتماندو

هزینه حمل و نقل در کاتماندو

هزینه بلیط تک سفره ۲۰ روپیه نپال

هزینه بلیط ماهانه  ۱۰۵۰ روپیه نپال

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۲۰۰ روپیه نپال و به ازای هر یک کیلومتر ۵۰ روپیه نپال به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۲۵۰ روپیه نپال باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۱۰۱ روپیه نپال

هزینه حمل و نقل در کاتماندو

جاذبه های گردشگری در کاتماندو

 • باغ آرزوها |  Garden of Dreams

باغی بسیار زیبا در شهر کاتماندو وجود دارد و دارای طراحی نئوکلاسیک است. این باغ در سال ۱۹۲۰ توسط Kishore Narshingh و در مساحت ۶۸۹۵ مترمربعی ساخته شده است.

آدرس: نپال – کاتماندو Garden of Dreams، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

باغ آرزوها
 • میدان دوربار کاتماندو |  Kathmandu Durbar Square

در مقابل کاخ سلطنتی میدان دوربار کاتماندو قرار گرفته است. این باغ یکی از میراث جهانی یونسکو است و در منطقه ای تاریخی که بناها و اماکن تاریخی زیادی در اطراف آن قرار گرفته است.

آدرس: نپال – کاتماندو Layaku Marg، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

میدان دوربار
 • کاخ موزه هانومان دوکا |  Hanuman Dhoka

یک مجموعه شگفت انگیز در شهر کاتماندو کاخ هانومان دوکا است. این کاخ تشکیل شده از مجموعه ای از سازه های تاریخی بوده که پادشاهان این شهر در آن زمانی زندگی می کردند. حتما برای تماشای این شهر یک دوربین عکاسی مناسب همراه داشته باشید.

آدرس: نپال – کاتماندو Layaku Marg، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

کاخ هانومان
 • موزه ملی نپال |  The National Museum

در هر شهری یک موزه ملی وجود دارد که تمامی تاریخ آن شهر را می توانید در آن مشاهده کنید. در شهر کاتماندو هم یک موزه ملی وجود دارد که درآن آثار تاریخی و هنری این شهر قرار گرفته است. این مجموعه متعلق به قرن هجدهم و نوزدهم است.

آدرس: نپال – کاتماندو Museum Marg، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

موزه ملی کاتماندو- جاذبه های کاتماندو
 • کاخ کوماری گار |  kumari ghar kathmandu

از کاخ های مهم و زیبایی که در شهر کاتماندو قرار دارد کاخ کاماری گار است. این کاخ دارای معماری بسیار جذاب بود و در سه طبقه ساخته شده است.

 آدرس: نپال – کاتماندو Gwachemuga Galli، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

کاخ کوماری گار

مراکز خرید کاتماندو

 • مرکز خرید بیشال |  Bishal Bazaar

آدرس: نپال – کاتماندو Sukra Path، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

 • بازار آسان |  Asan

آدرس: نپال – کاتماندو Jagatsundar Marg، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

 • محله تامل |  Thamel

آدرس: نپال – کاتماندو Thamel Marg ۱، Kathmandu ۴۴۶۰۰، Nepal

محله تامل

سفارت نپال

ویزای توریستی نپال برای شهروندان بسیاری از کشورها در فرودگاه‌های این کشور و نیز مرزهای زمینی با پرداخت مبلغی مابین ۲۵ تا ۱۰۰ دلار (بسته به زمان اقامت)، ارائه یک قطعه عکس (اگر همراهتان نداشتید می‌توانید از عکاسی داخل فرودگاه تهیه کنید) و همینطور پرکردن فرم مخصوصی امکان‌پذیر است.

آدرس کنسولگری نپال در تهران:‌ سعادت آباد، علامه جنوبی، پلاک ۱۴۳

تلفن: ۸۸۶۸۴۸۳۱

وب سایت: nepaliran.com

آدرس کنسولگری ایران در نپال: , Vakil Lane, Mandi House, New Delhi, Delhi 110001, India

تلفن: ۰۰۹۱۱۱۲۳۳۲۹۶۰۱

سفارت نپال

مراکز درمانی در کاتماندو

 • کلینیک Ciwec Clinic Travel Medicine Center

آدرس: G.P.O. Box 12895, Kapurdhara Marg, Kathmandu 44600, Nepal

 • بیمارستان Bir Hospital

آدرس: Kanti Path, Kathmandu 44600, Nepal

مراکز درمانی کاتماندو

بایدها و نبایدها در کاتماندو

 • نکته ای که باید توجه داشته باشید اگر می خواهید در این شهر طبیعت گردی کنید و به کوهنورد بروید باید بدانید که طبیعت این شهر بسیار وحشی است و همیشه همراهتان سعی کنید یک راهنمای محلی یا با یک گروه همراه باشید.
 • در صورت سفر به مناطق جنگلی، وسایل دفاعی و داروهای ضد مارگزیدگی را تهیه نمایید.
 • سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
 • سعی کنید دیگر پس از ساعت ۱۰ شب به بعد در خیابان های این شهر قدم نزنید.
 • هرگز از آب لوله کشی این شهر برای نوشیدن استفاده نکنید.
چند و چون سفر به گوا، جزیره ای در هند(بخش سوم)
چند و چون سفر به گوا، جزیره ای در هند(بخش سوم)
چگونه مسافرتی آسان به خارج از کشور داشته باشیم
چگونه مسافرتی آسان به خارج از کشور داشته باشیم
چگونه با کودکمان به سفر برویم؟!
چگونه با کودکمان به سفر برویم؟!
غارنوردی در جنوب شرقی آسیا
غارنوردی در جنوب شرقی آسیا