کارناوال های دنیا، آشنایی با فرهنگ و شادی ملل مختلف

کدام کارناوال ها را نباید از دست بدهیم؟

اکثر ما با بعضی از کارناوال های معروف دنیا مثل کارناوال ریو، ونیز و نیواورلئان آشنا هستیم. اما کارناوال ها در سراسر دنیا در نزدیک محل هایی یرگزار می شوند که پیشینه کاتولیکی قوی دارد ، بنابراین اگر چنانچه در لوئیزیانا یا برزیل نیستید  هم می توانید از حضور در این قبیل جشن ها لذت ببرید.در اینجا برخی از مکان های برگزاری جالب ترین کارناوال های دنیا معرفی شده اند. در حالیکه تاریخ و محل برگزاری هر سال کمی تغییر می کند اکثر کارناوال ها در روزهای قبل از لنت (Lent) برگزار می شوند. در سال ۲۰۱۶ لنت روز ۱۰ فوریه است ، بنابراین بیشتر جشن ها روز ۸ و ۹ فوریه برگزار می شوند.

سالوادور، برزیل

مطمعناً همه ما درباره کارناوال ریو شنیده ایم، اما در بخش های دیگر برزیل هم کارناوال هایی برگزار می شود. یکی از این شهر ها سالوادور  است که در آن رقص سنتی برزیل همراه با اجرای موسیقی زنده باهیا، توسط گروه های نوازنده در پشت کامیون های بزرگ در مرکز شهر برگزار می شود. کارناوال سالوادور در هفته ای که چهارشنبه خاکستر (َAsh Wednesday) در آن قرار دارد برگزار می شود.در طول کارناوال هر جای برزیل که بروید یک نوع جشن در حال برگزاری است.

Rio-Carnival

ونیز ، ایتالیا

کارناوال ونیز که چند قرن قدمت دارد ، هر سال میزبان تقریباً ۳ میلیون نفر است. ماسک های تزیین شده این جشن فوق العاده است و افراد با لباس های تزیین شده سلطنتی در این جشن حضور پیدا می کنند.  ویژگی اصلی این جشن ، بالماسکه و رژه با لباس های بسیار زیبا است. کارناوال ونیز دو هفته (۲ شنبه) قبل از چهارشنبه خاکستر آغاز می شود.

Venice-Carnival-Cherishing

ایورآ، ایتالیا

از کارناوال ونیز که بگذریم به شهر ایورآ می رسیم که در آن با یک جشن متفاوت مواجه خواهید شد. جنگ پرتقال ایورآ که در آن گروه هایی پرتقال به سمت هم پرتاب می کنند و شما باید برای شرکت در این جشن و رقابت با هم پول پرداخت کنید. این جشن در واقع یک جنگ با غذا است که در آن تماشاگران می توانند از پشت یک توری مخصوص شاهد این جشن باشند.

Ivrea-Carnevale

بینشه ، بلژیک

حتما از شنیدن کارناوال آن هم در بلژیک تعجب کردید؟ اما باید بگویم قدمت کارناوال در بینشه بلژیک به چندیدن قرن پیش برمی گردد و در حال حاضر این کارناوال در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است. این جشن به صورت سه روز رژه  قبل از لنت برگزار می شود ، در یکی از این سه روز مردهایی که به آنها گیل گفته می شود لباس ها و کفش های رنگارنگ می پوشند و به سمت جمعیت پرتقال خونی پرتاب می کنند.

Binche-Carnival

روسیه

جاهای سرد برای برگزاری رژه و نمایش ها خیلی ایده آل نیستند ولی همین هوا بهانه خوبی است، برای یک جشن گرم و شادی بخش. بنابراین در مسکو و سراسر روسیه یک هفته قبل از لنت مردم محلی با خوردن تعداد زیادی پنکیک های نازک به نام بلینی به استقبال این جشن می روند. هفته کارناوال روسیه به ماسلنیتسا معروف است و به هفته پنکیک یا هفته کره ترجمه نیز ترجمه شده است و شامل بخش هایی مثل بالماسکه ، ورزش های زمستانی ، سورتمه سواری و برف بازی هم می شود.

فستیوال 1

گوآ، هندوستان

ایالت گوآ هندوستان به جشن هایش شهرت دارد ، بنابراین خیلی جای تعجب نیست که بگویم اینجا محل برگزاری بزرگترین کارناوال هندوستان نیز هست. این بخشی بدلیل تاثیراتی است که پرتغالی ها در طی چند قرن تسلط خود بر گوآ به جای گذاشتند و بخشی به دلیل ساکنان جدید گوآ است که عناصر و نشانه های هندیان قدیم را هم به این جشن اضافه کرده اند. کارناوال گوآ در سه روز برگزار می شود که در این مدت شما شاهد آتش بازی، رژه آدمها با لباسهای خاص و ریختن آب رنگی به روی تماشاچیان خواهید بود.

goa festival

نیس ، فرانسه

ساکنان نیس می گویند که جشن کارناوال آنها قدیمی ترین جشن در دنیاست که قدمت آن به سال ۱۲۹۴ برمی‌گردد. درست یا نادرست ، کارناوال نیس یک نمایش عالی همراه با رژه دسته های بزرگ در طی روزهای مختلف است که بیش از دوهفته طول می کشد.جشن نیس به اندازه جشن نیواورلئان یا ریو شهرت ندارد ندارد اما با این حال هر سال بیش از یک میلیون نفر را به خود جذب می کند.

Nice-Carnival

شهر کبک ، کانادا

کارناوال یک هدف متحرک است ، تاریخ برگزاری مراسم هر سال بر اساس تقویم کاتولیکی تغییر می کند. اما کارناوال زمستانی کبک هر سال اواخر ژانویه و اوایل فوریه برگزار می شود.این کارناوال در اطراف کبک قدیم به مدت ۱۷ روز برگزار می شود و از ویژگی های این جشن ساختن مجسمه های یخی و برفی، رژه های شبانه همراه با بونهوم ، برف بازی و انواع مختلف ورزش های زمستانی در فضای باز است.

Quebec-Carnival

کلن، آلمان

کارناوال کلن که به نام فصل پنجم سال معروف است، ساعت ۱۱:۱۱ دقیقه صبح روز ۱۱ نوامبر آغاز می شود. اما در اصل در سال بعد آغاز می ‌شود. «روزهای دیوانه» این جشن روز سه شنبه قبل از چهارشنبه خاکستر آغاز (زمانی که کافه ها و تریاها تعطیل هستند) و اوج آن رژه یکشنبه رز است که در آن گروه ها به مردم در خیابان شیرینی و گل می دهند.

Fools celebrate

در آخر کارناوال ریو دو ژانیرو که بزرگ ترین جشن در میان آنهاست ، مجموعه ای است از مراسم ها و دسته های آدم ها و نمایش های سامبا است. اوج این جشن روز سه شنبه چاق نام دارد که به صورت رسمی یک جشن پنج روزه است که برخی ها آن را بانام بلوکوز یا بانداس می شناسند که در آن دسته های موزیک در ابتدای صف گروه های نمایش را هدایت می کنند و به اجرای برنامه می پردازند که می تواند از یک ماه جلوتر آغاز و چند هفته بعد از رژه سامبا ادامه پیدا کند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code