کازا لوما، قصر تاریخی تورنتو که صاحبش را ورشکت کرد!

کازا لوما

امروزه قصر کازا لوما به یکی از اصلی ترین جاذبه های دیدنی شهر تورنتو در کشور کانادا تبدیل شده و هر سال بیش از ۳۵۰۰۰۰ نفر از قصر و باغ هایش بازدید می کنند. فضایی فوق العاده برای مناسبت های خاص در سال ۲۵۰ رویداد خصوصی در مجموعه برگزار می شود و به خاطر معماری منحصر به فرد و زیبایی که دارد برای فیلم برداری های تلوزیونی و عکاسی استفاده می شود. جالب است بدانید مردم ثروتمندی که کازا لوما را با هزینه های شخصی احداث کرد ورشکست شد و تمام دارایی های خود را به حراج گذاشت، اما میراث او برای همیشه باقی ماند. برای اطلاع از سرگذشت و وضعیت فعلی قصر با الی گشت همراه شوید.

کازا لوما

سر هنری و لیدی مری پلات

مطالب مرتبط:
مراقب باشید این فیلم، شما را در تورنتو غرق نکند!
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در تورنتو
راهنمای سفر به تورنتو

سر هنری پلات کسی است که رویایی ساخت کازا لوما را در سر پروراند تاریخ ۶ ژانویه سال ۱۸۵۹ میلادی از پدر و مادری انگلیسی در شهر کینگستون ایالت انتاریو کانادا متولد شد. از جوانی جاه طلب بود در سن ۱۷ سالگی تحصیل در کلج را رها کرد تا به دنبال تجارت خانوادگیشان برود. در سن ۲۳ او توانست یک شریک تمام عیار برای پدرش در کارخانه Pellat & Pellat شود همچنین همان سال با مری دانسون ازدواج کرد.

به عنوان یک مرد جوان او زندگی خود را بر اساس این جمله پایه گذاری کرد: Devant Si Je Puis که به معنی بدست آوردن بیشترینی که می توانم، می باشد. سفرهای اروپایی باعث شد او علاقه خاصی به معماری و خانه های زیبا پیدا کند و به فکر ساختن خانه ای باشکوه باشد اما از طرفی دیگر او علاقه زیادی به ارتش به ویژه ارتش تنفگداران ملکه داشت.

فرش ایرانی

او در کارخانه از جایگاه خوبی برخوردار بود تا این که توماس ادیسون موفق به کشف ژنراتور تولید برقی شد که با بخار کار می کرد. سر هنری به این فکر افتاد که تامین برق ممکن است بسیار سودآور باشد.در سال ۱۸۸۳ او شرکت Toronto Electric light را تاسیس کرد. در حالی که ۳۰ سال سن داشت صاحب تنها شرکتی بود که برق را به خیابان های تورنتو هدیه می کرد. شرکت او رونق گرفت و او  تشویق شد تا سرمایه گذاری های پرریسک دیگری انجام دهد. علی رغم توصیه های اطرافیان در شرکت های Canadian Pacific Railroad و North West Land Company سرمایه گذاری کرد.

در سال ۱۹۰۱ او صاحب ۲۱ شرکت بود و در ضمینه های معدن، بیمه، زمین و برق فعالیت می کرد. در سال ۱۹۰۲ او و شرکایش موفق به کسب جواز احداث اولین نیروگاه تولید برق در آبشار نیاگارا شدند. سال ۱۹۰۵ به خاطر فعالیت در تفنگداران ملکه لقب شوالیه را بدست آورد.

اتاق مهمان

اقدام به ساخت کازا لوما

در سال ۱۹۱۱ او زمینی را خرید که صاحب قبلی اش نام کازا لوما را بر روی آن گذاشته بود. برای این کار ۱۷ میلیون دلار سرمایه اختصاص داد (چیزی معادل با ۴۱۲ میلیون دلاری امروز) و از معمار کانادیی به نام  E.J. Lennox درخواست کرد که خانه رویاهایش را بسازد. ساخت کازا لوما سه سال طول کشید و ۳٫۵ میلیون دلار برای آن هزینه شد. سر هنری پلات قصر خود را با کارهای هنری از کانادا و سراسر جهان پر کرد. قصر او تمام خانه های خصوصی آمریکای شمالی را تحت تاثیر قرار داده بود.

علاوه بر میزبانی رویدادهای اجتماعی بزرگ، پلات در تعدادی از پروژه های بشردوستانه شرکت داشت. سر هنری پلاتت یک متولی و نیکوکاربرای  کالج ترینیتی ب و یک پشتیبان مالی از بیمارستان گریس بود. سازمان تشکیلات آمبولانس سنت جان در کانادا عمدتا به تلاش های او بستگی داشت. خانم پلات، به رغم سلامت جسمی ضعیف خود، نقش مهمی در ارتقای راهنمای دختران کانادا ایفا کرد. او نخستین عضو کمیسیون راهنماهای دختر کانادا شد و در سال ۱۹۱۹ بالاترین جایزه راهنماهای دختر به نام  Fish Silver را دریافت کرد.

تونل های زیرزمینی

پایان موفقیت های پلات

متاسفانه، ثروت سر هنری پلات نمی توانست از پس هزینه های قصر جادویی کازا لوما بر بیاید. Pellatt و Pellatt برای تأمین هزینه های مالی، هر روز بیشتر زیر قرض می رفت. بازار برق کانادا از حالت انحصاری خارج و همگانی شد (که این نابودی منبع اصلی درآمد پلات را در پی داشت)، و اقتصاد نیز که با شرایط بغرنج پس از جنگ جهانی اول روبه ‌رو بود، شدیدا دچار رکود شد. فارغ از این‌ ها پلات بیش از یک میلیون دلار نیز به بانک مرکزی کانادا مقروض بود و آن ‌چنان بدهی بالا آورده بود که تمامی دارایی‌ های خود را به حراج گذاشت و تنها توانست ۱۷ درصد از مبلغ اولیه دارایی ‌هایی خود را به دست آورد.

در نتیجه او خانه رویاهای خود را رها کرد . در سال ۱۹۴۲ به مزرعه قدیمی شان در کینگستون باز گشت. چند سال بعد در سن ۶۷ سالگی همان جا درگذشت. اگر چه او دارایی خود را از دست داده بود اما افتخاراتی که در زندگی کسب کرده بود برایش ماند. به پاس ۵۰ سال خدمت برای تفنگداران ملکه در تاریخ ۱۷ ژوئن سال ۱۹۲۶ با شرکت ۵۰۰ مرد نظامی برایش مراسمی با شکوه برگزار شد.

موزه

ویژگی های کازا لوما

کازا لوه امروز به موزه تبدیل شده و در آن کتابخانه ‌ای با ده هزار جلد کتاب، سالن پرورش گیاهان که با کف‌ پوشی از سنگ مرمر پوشیده شده، سالن بزرگی به ارتفاع ۶۰ فوت با چلچراغ ‌های چوبی و سردیس ‌هایی بر روی ستون‌های آن، باغ‌ های زیبایی و اصطبل هایی ساخته شده از چوب ماهون و کفپوش شده با کاشی اسپانیایی که برای سم اسب‌ها ایده آل است، نام برد.

علاوه بر این‌ها، این قلعه دارای بولینگ، یک منطقه تیراندازی ، یک سیستم خلا جاسازی شده، تعداد زیادی در ساخته شده از جنس برنز، دو گذرگاه مخفی چند طبقه، یک استخر شنا تکمیل نشده که اکنون با سنگ قبر پر شده و ۳۰ حمام است (یکی از حمام ها دارای دوشی با ۶ سردوش متفاوت برای پوشش تمامی زوایای بدن است). کازا لوما محل فیلم بردای فیلم های مشهوری مانند X-Man، شیکاگو، لباس رسمی و انبار ۱۳ نیز بوده است.

منبع: casaloma.ca

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد