کشف کاکتوسی در مکزیک که توانایی راه رفتن دارد! + عکس

کاکتوس شیطان خزنده | The Creeping Devil

کره زمین، آنقدر گونه های گیاهی و جانوری خاص دارد که دور از ذهن نیست که برخی از گونه‌های عجیب و غریبی هم در بین آن ها پیدا شود. یکی از این گیاهانی که رفتار عجیبی از خود نشان می دهد، کاکتوس شیطان خزنده است که می تواند از ریشه اش جدا شده و راه برود! همین موضوع هم باعث شهرت این گیاه شده است که افراد زیادی بدشان نمی آید که برای یکبار هم که شده همچنین گیاهی را ببیند. الی گشت در ادامه کاکتوس شیطان خزنده را معرفی کرده است. با ما همراه باشید:

کاکتوس شیطان خزنده

کاکتوس شیطان خزنده

مطالب مرتبط:
آتشفشانی که ۳۰ هزار نفر را کشت و تنها ۱ نفر جان سالم به در برد!
شهری که همه مردمانش دوقلو هستند!

شیطان خزنده، یک گونه نادر و شگفت انگیز کاکتوس است که نه تنها توانایی خود را برای زنده ماندن دارد، بلکه می تواند خود را از ریشه اصلی جدا کرده و در بیابان راه رود این گیاه با نام علمی استنوسروس ایروکا (Stenocereus eruca)، بومی ایالیت مکزیکی باخا کالیفرنیا سور و تنها کاکتوس در جهان است که قابلیت راه رفتن دارد. کاکتوس شیطان خزنده بر خلاف دیگر کاکتوس ها که به سمت بالا و آسمان رشد می کنند، خود را روی زمین می اندازد و تنها نوک آن کمی به سمت بالا قرار می گیرد. همین هم باعث بقای این گیاه در بیابان هاست. این گیاه می تواند برای مدت بسیار طولانی در طول بیابان مهاجرت کند!

گیاه کاکتوس در باخا کالیفرنیا سور که آب و هوای خنکی دارد، هر سال نزدیک به ۶۰ سانتی متر رشد کرده و کلونی های تیغ داری را به وجود می آورد. البته در آب و هوای خشک تر نسبت به باخا، گیاه شیطان خزنده هر ۱۰ سال یکبار می تواند ۶۰ سانتی متر بزرگ شود. اما در هر صورت این گیاهان در محیط های بومی خود نیز برای اینکه زنده بمانند، همان ویژگی متفاوتی را انجام می دهند که شاید شبیه به خودکشی باشد. در ادامه به شما توضیح می دهیم که چه اتفاقی می افتد که کاکتوس های خزنده می توانند راه روند.

شیطان خزنده

راه رفتن کاکتوس شیطان خزنده

زمانی که کاکتوس ها به موازات زمین رشد می کنند، ریشه آن ها شروع به رشد به سمت نوک می کند و زمانی که ریشه به طور کامل در خاک شنی ثابت می شود، بخش قدیمی کاکتوس می میرد. بخش مرده کاکتوس به مرور پوسیده شده و به منبع تغذیه ای برای کاکتوس جدید تبدیل می شود.

این فرآیند که همواره تکرار می شود، باعث شده که این کاکتوس ها بتوانند حرکت کنند و در تمام طول زندگی شان به دیگر نقاط بیابان دسترسی یابند. پس می توان گفت که این کاکتوس ها باید بمیرند تا نسلشان ادامه یابد. کاکتوس های حرکت کننده اگر مانعی انسانی یا طبیعی باعث حرکت و رشد افقی‌شان شود، برای همیشه از بین خواهند رفت.

کاکتوسی که راه می رود

خطر انقراض

این کاکتوس ها که یکی از گیاهان بسیار جذاب در سراسر زمین محسوب می شود، متاسفانه در خطر انقراض هستند. همچنین به خاطر نادر بودن آن ها، افراد زیادی حاضرند آن را به قیمت های گزافی بخرند تا در حیات خود نمونه جالبی از این کاکتوس عجیب را داشته باشند. آلفردو بلتران مورالس (Alfredo Beltrán Morales)، محققی در دانشگاه آتونومس باخا کالیفرنیا سور، گفته است که در بازار سیاه دیده شده که این کاکتوس ۴ تا ۵ هزار دلار قیمت گذاری شده و با اینکه قیمت بالایی است اما مشتریان زیادی هستند که حاضر به پرداخت این مبلغ می شوند تا از این گونه نادر گیاهی داشته باشند.

به این حال می توان گفت که این خرید و فروش های غیر قانونی، تنها یکی از تهدیدات زیادی هستند که کاکتوس شیطان خزنده با آن ها مواجه است. یکی از خطراتی که همواره گریبان گیر این نوع کاکتوس است و آن هم به خاطر ساقه آن است که موازی با زمین رشد می کند، وجود گاوهای چرنده است. این کاکتوس ها همیشه برای دام ها مانع غیر قابل نفوذ و شاید خطرناکی بودند و همین هم کشاورزان این منطقه را به فکر انداخت.

کاکتوس خزنده

آن ها برای اینکه دام هایشان بتوانند به راحتی چرا کنند بسیاری از گروه های این گیاهان را نابود و از بین برده اند. برخی حتی برای آماده سازی زمینی برای مزرعه داری، بسیاری از این کاکتوس ها را از بین برده اند که همین هم باعث رشد بسیار منفی این گیاهان بسیار خاص است.

کاکتوس شیطان خزنده در حال حاضر در فهرست گیاهان در معرض خطر مکزیک قرار دارد و اگر همه چیز در طی چند سال گذشته راه خود را طی کند، این گیاهان باور نکردنی ممکن است دیگر در سواحل شنی باخا کالیفرنیا سور راه نرود و دیده نشود، اما اگر خطرات مختلفی این گیاه را تهدید نکنید، این گیاه حتی می تواند تا ۱۰۰ سال هم زنده بماند.

کاکتوس خزنده مکزیک

باخا کالیفرنیا سور

باخا کالیفرنیا سور، یکی از سی و یک ایالت مکزیک است که دومین شهر کوچک مکزیک از لحاظ جمعیت است. این ایالت قبل از آنکه در ۸ اکتبر ۱۹۷۴ به یک ایالت تبدیل شود، منطقه جنوبی باخا کالیفرنیا بود. مساحت این ایالت ۷۳۹۰۹ کیلومتر مربع می باشد و از شمال با باخا کالیفرنیا، از غرب با دریای پسیفیک و از شرق با خلیج کالیفرنیا هم مرز است. بزرگترین شهر آن که مرکز ایالت نیز محسوب می شود، شهر لا پاز (La Paz) است.

از تفریحات دوست داشتنی این ایالت تورهای طبیعت گردی، عکاسی، قایق سواری و شنا در دریا است. قایق های لوکسی در اینجا وجود دارد که می توانید آن ها را اجاره کرده و در دریای زیبا، به گشت و گذار بپردازید. همچنین شهرگردی و تورهای پیاده روی که در محله های قدیمی شهرها برگزار می شوند، از جمله فعالیت هایی است که این ایالت برای بازدیدکنندگان فراهم آورده است.

طاق ال آرکو، یک طاق صخره ای طبیعی، یکی از معروف ترین جاذبه های این ایالت است که احتمالا عکس آن را زیاد دیده باشید. در نهایت شما می توانید در این ایالت در ریزورت های ساحلی بسیار زیادی و دوست داشتنی آن اقامت کنید و توسط یکی از تورهایی که سفرهای مسئولانه برگزار می کنند به دیدن کاکتوس شیطان خزنده بروید.

منبع: odditycentral.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code