بلیط هواپیما

این کتابخانه ی عجیب در دو کشور مختلف قرار دارد!

کتابخانه ای در دو کشور مختلف!

کتابخانه هاسکل (Haskell) دو آدرس مختلف دارد! عده ای می گویند این کتابخانه در کشور کاناداست و عده ای هم آن را متعلق به آمریکا می دانند اما در کمال تعجب هر دو گروه درست می گویند! حتما می پرسید مگر می شود یک کتابخانه در آن واحد در دو کشور جداگانه قرار داشته باشد؟ بله این کتابخانه معروف و بزرگ در مرز بین کانادا و آمریکا قرار دارد و با معماری جذابش یکی از معروف ترین کتابخانه های دنیاست. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره کتابخانه هاسکل بیشتر بدانید.

کتابخانه هاسکل
مطالب مرتبط:
شهرت این کلیسا از کتابخانه اش است!
عجیب ترین کتابخانه های دنیا

در مرز بین کشورهای کانادا و آمریکا کتابخانه ای بزرگ و دیدنی به اسم هاسکل هست که به نام سازنده اش نامگذاری شده اما نیمی از ساختمان کتابخانه در شهر آمریکایی «دربی» و نیمی از آن در شهر کانادایی «ستنستید» قرار دارد. از آن جایی که دو شهر، مرزی هستند جاذبه های مشترک زیادی هستند که در ادامه درباره آن ها توضیح می دهیم اما اجازه بدهید الان فقط درباره این کتابخانه عجیب حرف بزنیم. کتابخانه هاسکل در یک ساختمان سنگی صدساله و زیبا قرار دارد و به سبک «کواین آن» ساخته شده به طوری که از بهترین کتابخانه های عمومی دنیا در زمان خودش بود.

مرز بین کانادا و آمریکا

اینکه این کتابخانه در مرز دو کشور ساخته شده اصلا اتفاقی نبوده و معماران عمدا آن را در مرز مشترک دو کشور ساختند تا هم مردم کانادا و هم مردم آمریکا بتوانند از آن استفاده کنند. این کتابخانه به همراه خانه ی اپرا توسط فردی آمریکایی به اسم «هاسکل» و همسر کانادایی اش «مارتا» ساخته و به ساکنان دو کشور بخشیده شد. از آن جایی که این زن و شوهر از دو کشور کانادا و آمریکا بودند دوست داشتند تا کتابخانه ای را درست کنند که هم برای مردم کانادا و هم برای مردم آمریکا باشد و تعامل بین مردمان این دو کشور را بیشتر کند. با اینکه ورودی این کتابخانه در کشور آمریکا قرار دارد اما کانادایی ها می توانند آزادانه وارد کتابخانه شوند و از آن استفاده کنند البته به شرطی که وقتی کارشان با کتابخانه تمام شد دوباره به کشور خودشان کانادا برگردند!

کتابخانه مرزی

در داخل کتابخانه و همینطور خانه اپرا همه چیز مشترک است؛ مردمان کانادا و آمریکا اینجا را میراثی مشترک می دانند که می توانند ساعت ها در سالنش مطالعه و کتاب بخوانند. در واقع این مکان فرهنگی بهانه ای شده تا مردمان این دو کشور هم را ببینند و بدون هیچ مشکلی با هم در تعامل باشند. در داخل ساختمان کتابخانه یک خط مشکی روی زمین سالن مطالعه کشیده شده که مرز بین کانادا و آمریکا را مشخص کرده است. در بالای کتابخانه یک خانه ی اپرا هست که خطی مورب در بین صندلی هایش قرار دارد به گونه ای که نیمی از استیج و صندلی ها در سمت کانادایی و بقیه صندلی ها در سمت آمریکایی است برای همین این خانه ی اپرا تنها خانه ی اپرای آمریکاست که استیج ندارد! همین وضعیت در کتابخانه هم وجود دارد و همه چیز بین کانادایی ها و آمریکایی ها تقسیم شده است! کتاب بچه ها در سمت آمریکایی و دیگر مجموعه ها و اتاق مطالعه در سمت کانادایی است پس می توانیم بگوییم که اینجا تنها کتابخانه ی آمریکاست که هیچ کتابی در آن نیست!

خط سیاه کف سالن مطالعه

این کتابخانه در طول دهه ها به محلی برای ملاقات و تعامل مردم آمریکا و کانادا تبدیل شده است در واقع تنها نقطه ی دنیاست که مردمان دو کشور مختلف می توانند بدون اینکه به طور قانونی مرز را رد کرده باشند همدیگر را از نزدیک ببینند. البته در سال های اخیر این مرز آزاد که هیچ نگهبان و یا بازرسی هم نداشت مورد سوء استفاده هایی قرار گرفت. در سال ۲۰۱۱ یک مرد کانادایی قصد داشت که یک کوله پشتی پر از اسلحه را از طریق سرویس بهداشتی کتابخانه به طور پنهانی وارد آمریکا کند اما در نهایت دستگیر شد. بعد از چنین اتفاق هایی، اقدامات امنیتی زیادی در نزدیکی کتابخانه برقرار شد به طوری که پلیس امنیت به طور ۲۴ ساعته در بیرون کتابخانه نگهبانی می دهد تا به بهانه ی این کتابخانه، ورود غیر قانونی به کشور آمریکا انجام نشود.

کتابخانه هاسکل

در مرز بین کانادا و آمریکا و در راستای این کتابخانه، ۵ ساختمان دیگر هم هست که بین مردمان دو کشور مشترک اند. از طرفی آب ساکنان این دو شهر مرزی هم به صورت کاملا تعاملی تامین می شود به طوری که آب آشامیدنی از چاه های کانادا گرفته و در مخزنی در آمریکا ذخیره می شود سپس توسط سیستمی که کنترل آن به عهده ی کانادایی هاست بین مردم توزیع می شود.

البته این دو شهر مرزی از گذشته های دور با هم تعامل داشتند مثلا قدیم ها زنانی که در شهر مرزی و کانادایی «ستنستید» زندگی می کردند کودکان شان را  برای معاینه پیش دکترهای ایالت ورمانت آمریکا می بردند و خیلی از ساکنان این شهر، دو شهرونده هستند.

کتابخانه هاسکل و خانه ی اپرا از بناهای تاریخی هر دو کشور آمریکا و کاناداست و از آن جایی که دو کاربرد مختلف دارد، در مرز بین دو کشور قرار گرفته و نشان دهنده حسن نیت بین مردمان دو سرزمین مختلف است از بناهای مهمی ست که بازدید از آن برای هر گردشگری جالب توجه است.

منبع: amusingplanet.com

حقایقی عجیب در مورد سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا | بخش اول
حقایقی عجیب در مورد سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا | بخش اول
اولین فرد خارجی که پا به این جزیره گذاشت، کریستف کلمب بود!
اولین فرد خارجی که پا به این جزیره گذاشت، کریستف کلمب بود!
اقامت در هتل اشباح(بخش دوم)
اقامت در هتل اشباح(بخش دوم)
این خانه تله موش ارواح است!
این خانه تله موش ارواح است!