آشنایی با معروف ترین کتاب های گردشگری ایرانی و خارجی

آشنایی با کتاب های گردشگری ایرانی و خارجی

اگر می خواهید که جز دسته گردشگران حرفه ای قرار بگیرید و از شما به عنوان فردی که اهل سفرهای ماجراجویانه و هیجان انگیز است یاد کنند می بایست در این زمینه علاوه بر تجربیات سفری مطالعاتی هم انجام دهید. اگر بخواهیم کمی واقع بین تر باشیم باید بگوییم که خارج از یک انسان است که بتوانند تمام اتفاقات جهان را کشف کند و از آن ها به تنهایی اطلاعات بدست بیاورد. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم به معرفی کتاب های گردشگری بپردازیم. خواندن کتاب های گردشگری، سفرنامه ها و همینطور راهنماهای سفر می توانند هر کدام مسیر گردشگری را برای شما واضح تر نماید. پس در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید.

کتاب های گردشگری

کتاب های ایرانی

۱- سفرنامه برادران امیدوار

مطالب مرتبط:
آنچه که باید درباره ی نکات سفر به آنکارا بدانید
آنچه درباره نکات سفر به شیلی باید بدانیم
این «نکات سفر به کویر» اصلا نباید فراموش شوند!

از مهمترین افرادی که در ایران اقدام به گردشگری حرفه ای در سال های دور نموده بودند برادران امیدوار بودند. این دو برادر در سال های ابتدایی دهه ۳۰ قصد سفرهای بین المللی به تمامی قاره های نمودند. از همین رو خواندن سفرنامه برادران امیدوار می توانند علاوه اشتیاقی که برای شما در سفر ایجاد می کند اطلاعت سفری خوبی هم از قاره های مختلف جهان به شما نشان می دهند. بعد از خواندن کتاب اگر فرصت کردید سری هم به موزه برادران امیدوار در مجموعه سعدآباد بزنید که اگرچه دسترسی به آن کمی سخت است، به طور معمول گفته می شود که این دو برادر روزهای یکشنبه در موزه سعدآباد حضور دارند.

1

۲- مارک و پلو

منصور ضابطیان، اولین سفرنامه ی خودش را با نام مارکو پلو به چاپ رساند. وی که یکی از خبرنگاران و برنامه سازان صدا و سیما ایران است سبک روایتش را کمی با روایت معمولی که در سفرنامه ها موجود است متفاوت کرده است و هنر روزنامه اش را چاشنی نوشتارش نیز کرده است، این کتاب روایتگر سفر به ۱۱ کشور اروپایی، آسیایی و آمریکا است. البته در این کتاب عکس هایی هم چاپ شده که بیشتر بیانگر سبک سفر ایشان (Social tourism) می باشد.

۳-  مارک دو پلو

دومین کتابی که منصور ضابطیان در همین مضمون به چاپ رسید نامش مارک دو پلو بوده که روایتی از سفرهای وی به کشورهایی دیگری نظیر اروپایی، برزیل، کنیا و عراق است. جمله آغازین کتاب از پابلو نرودا است که می گوید: به آرامی شروع به مردن می کنی اگر سفر نکنی …

12

۴- یکصد و پنجاه کشور در ۴۰ سال

یکی دیگر از افراد ایرانی که دارای یکی از کتاب های گردشگری معروف در دنیا است مهندس فرهاد کاشانی است. وی کتابی با نام یکصد و پنجاه کشور در ۴۰ سال را دارد. مهندس کاشانی از مدیران موفق ایرانی در سیلیکان ولی است که اولین سفر خودش را در سال ۱۳۵۴ در زمان دانشجویی خود نیز انجام داد. وی برای خود فهرستی شخصی داشت که به عنوان سرگرمی باید آن را تیک می زد، به طور مثال مهندس کاشانی همه ایالات آمریکا، همه قاره ها، قطب جنوب و شمال و دور کره زمین در یک سفر را تیک زده اند.

۵- سباستین

از دیگر کتاب های گردشگری که آقای ضابطیان درباره سفر نوشته است، کتاب سباستین بوده که آن را به سفر کوبا خودش اختصاص داده است. در این کتاب وی به ۳ کلمه سیگار برگ، کمونیسم و فیدل کاسترو اشاره هایی خواندنی بسیاری کرده و راه خوبی است که با خواندن این کتاب با شهر کوبا بیشتر و بهتر آشنا شوید. در این کتاب نسبت به کتاب سفرنامه های قبلی ایشان عکس های بیشتری هم گنجانده شده تا خواننده بهتر در فضای سفر قرار گیرد.

2131

کتاب های خارجی

۶- گردشگری پایدار در جزایر مقصد |  Sustainable Tourism in Island Destinations

یکی دیگر از این کتاب های گردشگری که نوشته ی سونیا گراسی Sonya Graci  و راشل داتز (Rachel Dodds)نیز است نکاتی درباره گردشگری پایدار در جزایر مقصد نیز نوشته شده است. در این کتاب شما با چالش ها و موفقیت های جزایر مواجه با گردشگری پایدار نیز آشنا خواهید شد. مکانیزم های نوین مانند مشارکت های چند سهامدار در مقاصدی موثر خواهند بود که  به  خاطر موقعیت جغرافیایی و تغییرات تاریخی با چالش های  خاصی مواجه هستند.

444

۷- مسئولیت پذیری در صنعت گردشگری | Taking Responsibility for Tourism

مسئولیت پذیری در صنعت گردشگری از دیگر کتاب های گردشگری است که شخصی به نام هارولد گودوین آن را نوشته است. وی در این کتاب به ضرورت و اهمیت شناخت گردشگری پایدار برای تمامی مردم جهان نیز پرداخته است. . درک گردشگری پایدار چالش بسیار بزرگی است برای برنامه ریزان و فروشندگان  این کسب و کار و افرادی که مشتری خدمات گردشگری هستند. این کتاب را یکی زا متفکران و تغییردهندگان علم گردشگری نوشته است و در آن مفهوم گسترده ای از سفر و گردشگری مسئولانه و ارتباط با تجارت پایدار را بیان نموده است.

333

۸- کسب و کار رو به گسترش سفر و گردشگری  | The Exploding Business of Travel and Tourism

حال که نوبت که کتاب های گردشگری خارجی رسید، می خواهیم درباره کتاب کسب و کار گسترش سفر و گردشگری که نوشته ی الیزابت بکر است بپردازیم. این کتاب توانست با سرعت بالایی به یکی از بزرگترین تجارت های جهانی تبدیل شود و از هر ۱۲ نفر در جهان که جویای کار هستند را برای خود استخدام می کند. اگر بخواهیم درباره درآمدی که این صنعت وارد چرخه اقتصادی دنیا کرده بگوییم حدود ۶٫۵ تریلیون دلار در جهان بوده است. نویسنده ی این کتاب که الیزابت بکر بود در کتاب خود نشان داد که چگونه یک سرگرمی می تواند تبدیل به یک کسب و کار بزرگ و سودمند برای کشورها بشود.

555

۹- توسعه سبز و تراول-ایسم : سخنانی از رهبران | Green Growth and Travelism: Letters from Leaders

از دیگر کتاب های گردشگری که حرف های زیادی در این صنعت برای گفتن دارد کتاب توسعه سبز و تراول-ایسم : سخنانی از رهبران است که ویراستاری و تالیف آن توسط فردی به نام ربکا هاوکینز  (Rebecca Hawkins)،  شوان وورستر (Shaun Vorster)، تری دیلاسی (Terry DeLacy)، جئوفری لیپمن (Geoffrey Lipman) و مین جیانگ (Min Jiang) انجام شده است. در این کتاب وی به بررسی تعابیری از مفاهیم غلطی که در گردشگری وجود دارد نیز پرداخته و از چگونگی دست یافتن به صنعت گردشگری به  جایگاهی برای تبدیل شدن به صنعت سبز را به تشریح تفسیر می کند. نویسندگان این کتاب به بررسی ضوابط توسعه سبز  به عنوان پارامترهای ژئوپولتیک جدید در مواجهه با چالش های بزرگ اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و اقلیمی عصر حاضر و چالش کاهش منابع برای نسل های بعدی پرداخته اند.

21312213

۱۰- چند نمونه  بین المللی از مسافرت و گردشگری پایدار | International Cases in Sustainable Travel & Tourism

این کتاب توسط داگماند لاند-دورلاشر   (Dagmar Lund-Durlacher) سرگروه مدیرت گردشگری و مهمان  نوازی  دانشگاه  MODUL در شهر وین اتریش، و  پیر بنکن دورف  (Pierre Benckendorff) سخنران  ارشد مدرسه گردشگری  دانشگاه کوئینزلند استرالیا ویراستاری شده است. کتاب “موارد بین المللی در زمینه مسافرت و گردشگری پایدار” فهرستی از موارد برجسته و جدید از مدیریت و توسعه پایدار در سطح بین الملل  را معرفی می دهد. موارد معرفی شده در این کتاب شامل برندگان و یا فینالیست های “جوایز WTTC توریسم برای فردا”  هستند.

International-Cases-in-Sustainable-Travel-&-Tourism

۱۱- کتاب ۱۰۰۰ مکانی که قبل از مرگ باید ببینید | ۱۰۰۰ Places to See Before you Die

اگر شما از آن دسته آدم های سفر پرستید، پیشنهای می کنیم حتما این کتاب را که نوشته ی Patricia Schultz است را بخوانید. کتاب ۱۰۰۰ مکانی که قبل از مرگ باید ببینید در صدر پرفروش ترین کتاب های گردشگری جهان بوده است و مکان هایی که در آن معرفی شده است از گوشه و کنار دنیاست از قاره ی آفریقا گرفته تا اروپا و آسیا و آمریکا و اقیانوسیه و می تواند الهام بخش سفرهایتان در آینده باشد، مکان هایی مانند قلعه ی المینا (Elmina) در غنا و یا کوه گوریلا (mountain gorilla) در اوگاندا.

000

۱۲- ماجراجویی های بزرگ | Grand Adventures

کتاب ماجراجویی های بزرگ نوشته ی Alastair Humphreys است، کسی که به عنوان ماجراجوی برتر نشنال جئوگرافیک معرفی شده است. این کتاب الهام بخش شماست تا بتوانید ماجراجویی های خودتان را داشته باشید. از دوچرخه سواری در شهر کیپ تاون در کشور آفریقای جنوبی گرفته تا کایاک سواری در رودخانه های وحشی آلاسکا و پیمودن مسیر یک کشور تا کشور دیگر با پای پیاده. و جالب است بدانید در صورتیکه شما هم یک فرد ماجراجو باشید و داستان های خود را بنویسید از شما می خواهد تا داستانتان را در کتاب او هم منتشر کنید.

12341414

۱۳- ببر سفید | White tiger

اگر دوست دارید تا یک تصویر کامل و بی عیب و نقص بدون هیچ بزرگنمایی و یا تحریفی از کشور عجایب، هند داشته باشید و با فرهنگ آن آشنا شوید، این کتاب برای شماست! قطعا هر کسی که می خواهد به هند سفر کند باید این کتاب را بخواند. طبق گفته ی نویسنده ی کتاب، ببر سفید کتابی است که صنعت گردشگری هند دوست ندارد شما آن را بخوانید.

222222

۱۴- بخورید، عبادت کنید، عشق بورزید | Eat Pray Love

این کتاب از آن دسته کتاب هایی است که هر کسی آن را دوست ندارد با این حال در لیست پر فروش ترین کتاب های گردشگری دنیا قرار دارد. این کتاب داسان شخصی به نام Elizabeth Gilbert است که تازه خودش را بعد از جدا شدن از همسرش پیدا می کند. کتاب بخورید، عبادت کنید، عشق بورزید، یک کتاب عالی برای کسانی است که تا حالا از دایره ی راحتی خود بیرون نیامده اند و همیشه در یک مسیر امن بوده اند. این خانم برای تست غذاهای مختلف به ایتالیا، برای انجام مدیتیشن و یوگا به هند و بالاخره به اندونزی رفته و در آن جا توانسته عشق بزرگی بدست آورد و نامگذاری این کتاب به این اسم هم به همین دلیل است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code