کشف بزرگ ترین گنجینه الماس جهان که متاسفانه دسترسی به آن غیرممکن است!

بزرگ ترین ذخایر الماس در لایه های درونی زمین

الماس به جرات باارزش ترین و زیباترین سنگ قیمتی است که خیلی ها آرزوی داشتنش را دارند. در سرتاسر دنیا معادن الماس مختلفی وجود دارد که این سنگ گرانبها را از آنجا استخراج می کنند و شاید خیلی ها به دنبال کشف و حفاری الماس هم رفته باشند. اما جالب است بدانید که تحقیقات جدید نشان می دهد که داخل زمین کادریلیون ها تن (هزار تریلیون!)  الماس وجود دارد و در واقع داخل کره زمین مملو از این سنگ قیمتی و باارزش است. اما، متاسفانه دانشمندان می گویند که هیچ وقت نمی توانیم به بزرگ ترین ذخایر الماس دست پیدا کنیم و این حجم انبوه الماس برای همیشه در اعماق زمین مدفون خواهند ماند! چرا؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

ذخایر الماس در لایه های درونی زمین

ما روی گنجینه ای عظیم از الماس زندگی می کنیم!

مطالب مرتبط:
آیا می دانستید که بزرگترین گنج جهان در ایران است و هنوز پیدا نشده؟!
عجیب ترین الماس های کشف شده در جهان!
تنها معدن الماس جهان که ورود عموم به آن آزاد است!

جدیدترین تحقیق که در ماه ژوئن در مجله ژئوشیمی، ژئوفیزیک، ژئوسیستم ها منتشر شده است نشان می دهد که حجم الماسی که در زیر پوسته زمین پنهان شده ۱۰۰۰ برابر بیشتر از میزانی است که تصور می شد. اما متاسفانه بزرگ ترین ذخایر الماس که می تواند خیلی ها را ثروتمند کند غیرقابل دسترسی است! این الماس ها حدود ۱۴۵ تا ۲۴۰ کیلومتر پایین تر از سطح زمین و در اعماق پوسته کراتون (Craton) قرار گرفته اند. کراتون ها سطوح سنگی بسیار بزرگی هستند و در زیر اکثر صفحه های زمین قرار گرفته اند و از دوران باستان تاکنون از جای خود تکان نخورده اند. کراتون یا پوسته پایا شبیه به کوه هایی وارونه هستند و نوک این شبه کوه ها را به عنوان «ریشه کراتونی» می شناسند.

کشف الماس

گروهی از دانشمندان و محققین از دانشگاه های مختلف دنیا گردهم جمع شدند و با بررسی امواج لرزه ای زیر زمین موفق به کشف حجم بسیار انبوهی از الماس در اعماق زمین شده اند. این ارتعاشات بسته به ترکیبات، دما و تراکم سنگ های مختلف می توانند تغییر کنند و به همین دلیل محققین با استفاده از این یافته ها توانسته اند تصویری از اعماق غیرقابل دسترس زمین داشته باشند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ارتعاشات زیرزمین که از پدیده های طبیعی مثل زمین لرزه و سونامی ایجاد می شود هنگام عبور از کراتون ها سرعت بیشتری پیدا می کنند.

دانشمندان پس از تحقیقات بسیار در نهایت به این نتیجه رسیدند که بهترین توضیح برای افزایش سرعت ارتعاشات این است که ۱ تا ۲ درصد ریشه های کراتون از الماس ساخته شده است و مابقی از پریدوتیت (peridotite) و کمی هم از سنگ های اکلوژیت (eclogite) تشکیل شده است. به این ترتیب دانشمندان به وجود بزرگ ترین ذخایر الماس در لایه های درونی و غیرقابل دسترس زمین پی برده اند!

بزرگ تریم گنجینه الماس جهان

جاشوا گاربر، دانشجوی پست دکترا در دانشگاه سانتا باربارا و نویسنده اصلی این مقاله در مورد بزرگ ترین گنجینه الماس می گوید:

امواجی که در داخل زمین حرکت می کنند وقتی به سنگ الماس می رسند سرعتشان بیشتر می شود. چون الماس سخت ترین ماده شناخته شده است این امواج را سریع تر از سنگ ها و مواد معدنی دیگر منتقل می کند و به همین دلیل سرعت امواج به طرز عجیبی افزایش پیدا می کند.

«به همین دلیل، تیم ما به این نتیجه رسید که بهترین توضیح برای افزایش سرعت امواج و ارتعاشات الماس است…البته نمی توانیم به طور قطعی و ۱۰۰% این موضوع را اثبات کنیم. زیرا دسترسی به این مناطق از زمین امکان پذیر نیست و نمی توانیم نمونه هایی را برای آزمایش و تحقیق در اختیار داشته باشیم. البته این موضوع غیرممکن هم نیست، چون گاهی بخش هایی از ریشه های کراتونی در فوران های ماگمایی به سطح و پوسته زمین می رسد و بالا می آید.»

ذخایر الماس در سطح کراتون زمین

به گفته گاربر: «درک ما از اعماق زمین روز به روز بیشتر می شود و می توانیم تحقیقات بیشتری انجام بدهیم و حتی از این مناطق نمونه برداری هم بکنیم. تا الان که بهترین و منطقی ترین توضیح و توجیه برای افزایش سرعت ارتعاشات وجود کادریلیون ها تن الماس در زیر زمین است که بزرگ ترین ذخایر الماس را تشکیل می دهد.»

امیدواریم امکان دسترسی به این مناطق و نمونه برداری از آن ها فراهم شود. مطمئنا همگی ما از آنچه که کشف خواهیم کرد شگفت زده خواهیم شد!

منبع: livescience.com

موجودات خیالی و ترسناک کلیسای جامع نوتردام
موجودات خیالی و ترسناک کلیسای جامع نوتردام
این روستای عجیب، محل خودکشی پرندگان است!
این روستای عجیب، محل خودکشی پرندگان است!
عجیب ترین کافی شاپ های جهان
عجیب ترین کافی شاپ های جهان
بارش ماهی گلپایگان، از شایعه تا واقعیت
بارش ماهی گلپایگان، از شایعه تا واقعیت

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code