کشف نفس های ۱٫۶ میلیون ساله که داخل یک سنگ محبوس بودند!

کشف قدیمی ترین نفس دنیا

کشف فسیل ها و سنگ های قدیمی اطلاعات بسیار زیادی در مورد تاریخچه حیات و زمین به دانشمندان می دهد. در این فسیل ها بقایای میکروارگانیسم ها، حیوانات و گیاهان باستانی پیدا می شود، اما  به تازگی کشفی بسیار عجیب صورت گرفته و چیزی بسیار عجیب تر داخل یک سنگ پیدا شده: نفس! این نفس ها به صورت حباب هایی داخل این سنگ گرفتار شده اند و به مدت ۱٫۶ میلیون سال باقی مانده اند! کشف قدیمی ترین نفس دنیا اطلاعات بسیار مفیدی در مورد حیات روی کره زمین به دانشمندان می دهد و کشفی بسیار باارزش و منحصربفرد محسوب می شود. اگر تا به حال فکر می کردید فسیل نفس نداریم پس در ادامه با الی گشت همراه باشید.

نفس میکروب های باستانی

ردپایی باستانی از زندگی

مطالب مرتبط:
کشف حیوانی عجیب در یک قبر باستانی دانشمندان را شوکه کرد!
عجیب ترین الماس های کشف شده در جهان!
بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!

یکی از عجیب ترین کشفیات که اخیرا صورت گرفته کشف قدیمی ترین نفس دنیا است! دانشمندان سنگی را پیدا کرده اند که روی سطحش حباب هایی وجود دارد و داخل این حباب ها نفس میکروب های ۱٫۶ میلیون ساله محبوس شده است! این فسیل های عجیب در مرکز کشور هند کشف شده اند و اطلاعات بسیار باارزشی در مورد زندگی و حیات در میلیون ها سال قبل به دانشمندان می دهند. بر طبق تحقیق جدیدی که ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸ در مجله Geobiology منتشر شده است اکثر این میکروب ها، سیانوباکتر هستند. این میکروب های باستانی جزء قدیمی ترین موجودات زنده در زمین هستند و این میکروب ها همانند گیاهان امروزی عمل فتوسنتز انجام می دادند و نور خورشید را به انرژی تبدیل می کردند و در مقابل اکسیژن تولید می کردند.

کشف فسیل نفس

سیانوباکتر ها همچنین مواد معدنی را دفع می کردند که پس از سفت شدن به سنگ هایی لایه لایه به نام استروماتولیت ها (stromatolite) تبدیل می شدند. امروزه این سنگ های استروماتولیت را در مکان های معدودی مثل خلیج کوسه در استرالیا و نواحی آب شیرین تاسمانی می توان پیدا کرد، اما روزگاری این سنگ ها بر دریاهای کم عمق زمین سلطه داشتند و به وفور وجود داشتند. ترز سالستد، بیولوژیست تاریخ طبیعی موزه سوئد و همکارانش برخی از این استروماتولیت ها را مورد بررسی قرار داده اند و موفق به کشف برخی از قدیمی ترین گونه های حیوانی روی کره زمین شده اند. در میان لایه های این سنگ محققان حفره های کوچک گردی را مشاهده کردند و این موضوع باعث کنجکاوی بیشتر آن ها شد. این حباب ها بسیار ریز هستند و اندازه شان تنها ۵۰ تا ۵۰۰ میکرون است. برای اینکه مقایسه بهتری از اندازه این حباب ها داشته باشید باید بدانید که قطر یک تار موی انسان حدود ۵۰ میکرون است! بعضی از این حباب ها فشرده شده اند و حباب های دیگر را داخل سنگ محبوس کرده اند. به این ترتیب قدیمی ترین نفس دنیا تا امروز حفظ شده و به دست ما رسیده است. به گفته دانشمندان داخل شالوده سنگ ها ساختارهای رشته ای پیدا شده که احتمالا بقایای سیانوباکترها هستند.

سنگ استروماتولیت

پس از بررسی مشخص شد که این حباب ها با اکسیژن حاصل از تنفس میکروب ها پر شده است. این استروماتولیت های خاص و استثنائی حاوی مقادیر بالایی فسفات کلسیم هستند و در دسته بندی ای به نام فسفریت قرار می گیرند. سالستد و همکارانش در مقاله ای که منتشر کرده اند اینطور توضیح داده اند:

کشف حباب های اکسیژن در این فسفریت ها نشان می دهد که سیانوباکترها و سایر میکروب های تولید کننده اکسیژن نقشی بسیار مهم تر و تاثیرگذارتر از آنچه که دانشمندان فکر می کردند داشته اند. این میکروب ها  اهمیت بسیار ویژه ای در اکوسیستم اقیانوس های کم عمق باستانی داشته اند.

عجیب ترین کشف دنیا

این تنفس های باستانی از حدود ۲٫۴ میلیون سال پیش آغاز شده و به تدریج اتمسفر و جو زمین را آکنده از اکسیژن کرد. به این ترتیب امکان حیات و به وجود آمدن زندگی را برای گونه های دیگر و از جمله ما انسان ها فراهم کرد. همان طور که در تصاویر می بینید داخل این سنگ حباب های متعددی وجود دارد که از تنفس میکروب های باستانی تشکیل شده اند. دانشمندان سوئدی و دانمارکی در حال تحقیق و مطالعه روی این حباب های شگفت انگیز هستند و کشف قدیمی ترین نفس دنیا را «نشانه ای از زندگی» نامیده اند.

به گفته محققان این سنگ چند میلیون ساله می تواند اطلاعات بسیار جالبی در مورد این دوره از تاریخ به ما بدهد. این قبیل فسیل ها معمولا بر اثر تلاقی مواد مختلف (مثل تلاقی آب اقیانوس و کف اقیانوس) به وجود می آیند و از ساده ترین میکروارگانیسم ها از جمله باکتری تشکیل شده اند. در این مورد خاص، فسیل ها از مرکز هند کشف شده اند و حاوی حباب های اکسیژن هستند. اکسیژن هایی که نشانه ای از حیات در چند میلیون سال قبل بوده است.

منبع: livescience.com

کشف کاکتوسی در مکزیک که توانایی راه رفتن دارد! + عکس
کشف کاکتوسی در مکزیک که توانایی راه رفتن دارد! + عکس
از عجایب ۷ گانه جهان بازدید کنید + ویدئو
از عجایب ۷ گانه جهان بازدید کنید + ویدئو
این اتفاقات عجیب و خنده دار در هواپیما رخ داده است!
این اتفاقات عجیب و خنده دار در هواپیما رخ داده است!
اگر توانایی ارتباط با ارواح را دارید، به این روستا بروید!
اگر توانایی ارتباط با ارواح را دارید، به این روستا بروید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code