بلیط هواپیما

تنها کلبه ای که در سرمای کشنده قطب شمال دوام آورده!+ تصویر

تنها کلبه قطب

تا به حال به این فکر کردید که چه کسی قطب شمال را کشف کرده است؟ کاوشگران زیادی تلاش کردند تا نواحی دورافتاده قطب را کشف کنند اما بارها سرمای طولانی و کمبود غذا نمی گذاشت به موفقیت برسند. آن ها برای رفتن به این نواحی جایی را به عنوان کمپ در نظر می گرفتند و تجهیزات و امکانات را در آنجا قرار می دادند یکی از این کمپ ها کلبه ای به اسم فورت کونگر بود که در این سال ها توانسته در سرمای کشنده قطب سالم بماند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از این کلبه بیشتر بدانید.

کلبه قطب
مطالب مرتبط:
۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟
الرت در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه جهان را ببینید! + تصویر

وقتی در سال ۱۸۹۹ کاشف معروف قطب شمال، رابرت پیری، به جزیره الزمیر در کانادا رسید چشمش به ویرانه های کلبه ای افتاد که توسط محققان قبلی در سواحل شمال شرقی جزیره ساخته شده بود. این کلبه یک اقامتگاه سه طبقه بود که از تخته های دراز و چوبی ساخته شده و روی آن هم با قیر پوشانده شده بود. اما همه می دانند در زمستان های سرد و یخبندان قطب خانه هایی که این مدلی ساخته شده باشند خیلی به سختی گرم می شوند. از نظر پیری یک همچین خانه ای به درد سکونت نمی خورد برای همین او تصمیم گرفت تا این خانه را خراب کند و در همین محل چند اقامتگاه کوچک تر بسازد. به این خانه های کوچک «فورت کونگر» می گویند و برای ۳۰ سال بعد این اقامتگاه ها، نقش مهمی را در تحقیقات بیشتر قطب بر عهده داشته است.

تنها کلبه قطب

آن کلبه اولیه در سال ۱۸۸۱ توسط یک گروه کاوشگران دیگر که برای تحقیق در مورد قطب شمال به این ناحیه آمده بودند درست شد. این محققان در ۱۱ آگوست ۱۸۸۱ با سوخت، غذا و آذوقه کافی با کشتی به دریا زدند تا بتوانند به مدت یک سال با خیال راحت در اینجا بمانند و نواحی مختلف قطبی شمال را کشف کنند. این گروه برای سکونت احتیاج به سرپناه داشتند برای همین از بخش های پیش ساخته برای ساخت خانه استفاده کردند و اسم این سرپناه را هم به افتخار کسی که این عملیات را پشتیانی می کرد «کونگر» گذاشتند. در ۲۰ سال آینده، ۲۵ نفر در اینجا تحقیقات علمی زیادی انجام دادند،  در آن زمان به صورت کاملا اتفاقی آب و هوای قطب خیلی مساعد شده بود و به محققان این اجازه را داد تا به نواحی دورافتاده سواحل شمالی گرینلند بروند و آنجا را کشف کنند. تابستان فوق العاده گرم آن سال باعث شد تا محققان سختی آب و هوای قطب را دست کم بگیرند و در محاسبه مشکلات رسیدن به جزیره دچار مشکل شوند. قرار بود بعد از مدتی کشتی های تدارکاتی برای رساندن آب و غذا به آن ها برسد اما سرمای یخ و توده های یخ سدی را به وجود آورده بودند که رسیدن کشتی ها را غیرممکن کرده بود. کشتی با تدارکات جدید قرار بود که در سال آینده به قطب برسد اما آب و هوای سخت و یخ، آن ها را بارها وادار به عقب نشینی کرد.

کشتی دیگر هم در سال ۱۸۸۳ فرستاده شد و آن هم موفق نشد که به تیم تحقیقاتی قطب برسد. تا اینکه کشتی سوم بالاخره موفق شد در سال ۱۸۸۴ به فورت کونگر برسد اما از آن ۲۵ نفر فقط ۷ نفر زنده مانده بودند و بقیه تسلیم گرسنگی، هیپوترمی  و یا آب های اطراف شدند.

پایگاه تحقیقاتی قطب شمال

بعد از ۱۵ سال از آن ماجرا، حالا نوبت رابرت پیری بود تا برای کشف قطب شمال وارد این ناحیه شود. او برای اقامت به سراغ کلبه فورت کونگر رفت اما دید این کلبه کاملا متروک و درب و داغان شده است. در ابتدا تیم پیری برای مدت یک سال و نیم برای در امان ماندن از سرما در خانه سابق گریلی زندگی می کردند اما وقتی که کشتی تدارکات موفق نشد که به فورت کونگر برسد پیری خودش دست به کار شد و شروع به ساخت کلبه های کوچک تر کرد تا اعضای تیمش را پناه دهد. او این کلبه های کوچک تر را با چوب های خانه گریلی و دیگر تکه های چوب درست کرد. او کاملا با تکنیک های ساخت و ساز مردم بومی اینوئیت ها آشنا بود و سه کلبه کوچک تر را طوری ساخت که بخشی از آن ها در زیر زمین بودند و با تونل هایی به هم راه داشتند. برعکس خانه گریلی که از سوز سرما کاملا یخ می زد پیری برای ساخت این خانه ها از سه لایه محافظتی شامل قیرگونی، دو دیواره چوبی که با ماسه و گل پر شده بودند، و انواع مختلفی از کاغذ و پنبه نسوز که از خانه گریلی به دست آمده بود استفاده کرد. در آخر هم در کناره های این کلبه هم کلوخ  خاک گذاشته و رویش را با برف پوشاندند.

پایگاه قطب شمال

با ساخت این کلبه های جدید دیگر اینجا به تنها پایگاه تحقیقاتی قطب تبدیل شده بود و همه کاوشگران برای کشف نواحی قطب مدتی را در این کلبه زندگی می کردند. پیری دو بار دیگر به فورت کنگر برگشت یک بار در سال ۱۹۰۵ و یک بار دیگر در سال ۱۹۰۸  . محققان دیگر مثل «ارنست شکلتون» هم در سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۵ از این کلبه به عنوان پایگاه تحقیقاتی استفاده کرده اند. فورت کونگر امروز همچنان پابرجاست اما عواملی مثل پوسیدگی های چوبی، فرسایش و آلودگی این کلبه را در معرض تهدید قرار داده است و ممکن است تا چند سال بعد دیگر اثری از آن نباشد.

منبع: amusingplanet.com

تعطیلات در لهستان + ویدیو
تعطیلات در لهستان + ویدیو
این جاذبه ها را در سفر به مجارستان حتما ببینید
این جاذبه ها را در سفر به مجارستان حتما ببینید
۵ نمونه شگفت انگیز از بناهای تاریخی
۵ نمونه شگفت انگیز از بناهای تاریخی
شیریگیا، یادگاری از مردم باستان در سریلانکا
شیریگیا، یادگاری از مردم باستان در سریلانکا