موجودات خیالی و ترسناک کلیسای جامع نوتردام

موجودات خیالی کلیسای تاریخی نوتردام

اگر به دنبال فضایی روحانی و آرامش بخش می گردید، کلیسای تاریخی نوتردام گزینه مناسبی برایتان نخواهد بود. بر خلاف اکثر کلیساها، افرادی که به این کلیسا پا می گذارند را وحشت بر می دارد! سالیان درازیست که نقوش برجسته حیوانات و موجودات شیطانی و خیالی این مجموعه، بازدیدکنندگان را به فکر فرو می برد و نوعی حس اضطراب و دلهره در آن ها به وجود می آورد. اما علت این دلهره ها چیست؟! برای آشنایی با موجودات خیالی و ترسناک کلیسای تاریخی نوتردام با الی گشت همراه شوید.

کلیسای تاریخی نوتردام

در مرکز شهر زیبای پاریس، کلیسایی تاریخی و بزرگ قرار دارد که یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی و سبک “گوتیک” در دنیا محسوب می شود. تا قبل از قرن چهارم میلادی، در این مکان معبدی قرار داشت که مربوط به برخی آئین های غیر مسیحی اروپا درآن زمان بود. اما در این قرن با رونق هر چه بیشتر مسیحیت، این معبد جای خود را به کلیسایی مشهور و مطرح داد که تا هشت قرن بدون تغییرات خاصی همچنان پا برجا مانده است.

کلیسای جامع نوتردام

با گذشت زمان، جمعیت کل قاره اروپا و به تبع آن کشور فرانسه و شهر پاریس به طرز چشم گیری افزایش پیدا کرد و نیاز به کلیساهایی بیشتر و بزرگتر بیش از پیش احساس می شد. به همین خاطر ساختمان ها و فضاهایی به ساختمان اصلی کلیسای نوتردام اضافه شد و این مجموعه به چنان کلیسای بزرگی در سطح جهان تبدیل کرد که تا قرن های متمادی بزرگترین کلیسای قاره اروپا به حساب می آمد.

با وقوع انقلاب کبیر فرانسه بین سال های ۱۸۴۴ تا ۱۸۴۶، کلیسای تاریخی نوتردام بازسازی شد. معمار مطرح فرانسوی ویلوت لو دوک، تغییرات عجیبی در بنا ایجاد کرد که تا آن زمان در هیچ کلیسای دیگری مشاهده نشده بود. این معمار فرانسوی، نقوش برجسته ای را از الهه آب ها بر روی دیوارهای کلیسا حاکی کرد تا به قول خودش از این دیوارها در برابر نفوذ آب و طوفان های وحشتناک این ناحیه محافظت کند.

با گذشت زمان، نقوش بسیار عجیب و غریب و در عین حال بسیار وحشتناک دیگری هم بر روی دیوارها و سقف ها نقش بست. نقوش حیواناتی عجیب، انسان های خیالی و موجوداتی که همانند شیاطین می مانند! البته این مجسمه ها، به طرزی بسیاری ماهرانه و زیبا تراشیده شده اند که با دیدنشان قطعا حیرت زده خواهید شد.

موجودات ترسناک کلیسای تاریخی نوتردام

راز و رمز این نقوش خیالی و ترسناک چیست؟

کارشناسان باستان شناسی پاریس، در اینباره مطالعات گسترده ای انجام داده اند. طبق نظر آنان، قرار گیری برخی از این مجسمه ها در ورودی اصلی کلیسا، نشانگر آن است که این موجودات در واقع نگهبانان کلیسا در برابر اهریم بوده اند. آن ها افراد داخل کلیسا را از شر اهریم، شیاطین و رنج های خارج کلیسا در امان نگه می داشتند. در واقع همان زمان که بیرون کلیسای تاریخی نوتردام را نیروهایی شیطانی در بر گرفته اند، داخل آن از هر پلیدی و زشتی در امان است. این موجودات نه تنها از ورود پلیدی ها به داخل بنای کلیسا جلوگیری می کنند، بلکه از خوبی ها و زیبایی های که در حال عبور از کنار کلیسا هستند برای ورود به آن دعوت به عمل می آورند.

این موجودات افسانه ای، از منظر هنر معماری هم اهمیت زیادی داشته اند. مجسمه هایی که بر روی دیوارهای خارجی بنا تراشیده شده اند، همانند یک ناودان عمل کرده و آب را از دیوارها دور نگه می دارند.

موجودات خیالی کلیسای نوتردام

افسانه هایی درباره ساخت بنا

یکی از افسانه های مشهوری که درباره این بنا گفته شده است، پیرامون یک قفل ساز و آهنگر به نام بیسکورنه است که قصد داشت با ساخت یک شاهکار در این بنا، برای خود نام و جایگاهی بالا دست و پا کند. بیسکورنه روزی به دلیل سختی های بیش از حد کارش، چکش آهنگریش را داخل آتش پرتاب کرد و نام خدا را فریاد زد. در همین زمان بود که یکی از خدایان مقابلش ظاهر شد و پیشنهادی به او داد مبنی بر اینکه در مقابل آموزش رموز قفل سازی، روح خودش را به خدایان تقدیم کند. بیسکورنه این پیشنهاد را قبول نکرد.

مجسمه های عجیب کلیسای نوتردام پاریس

صبح روز بعد که بیسکورنه از خواب بیدار شد، ابزارهای پیشرفته قفل سازی و آهنگری را رو در روی خود یافت که از طرف خدایان به او هدیه داده شده بودند. او کار خود را آغاز کرد، ولی در اواسط کار متوجه این موضوع شد که این ابزار باعث شده اند تا باقی درها قفل شود و فقط از درب اصلی کلیسا بتوان رفت و آمد کرد. در واقع خدایان می خواستند خودشان مستقیما ورود و خروج افراد را به داخل کلیسا کنترل کنند و از ورود اهریمن به داخل آن جلوگیری کنند.

مجسمه های ترسناک کلیسا

ویکتور هوگو و کلیسای نوتردام

معنای کلمه نوتردام در زبان فرانسه، بانوی ماست، که به حضرت مریم اشاره می کند. شاید اولین چیزی که با شنیدن این کلمه به ذهنتان می رسد، رمان معروف “گوژپشت نوتردام” باشد. درست در زمانی که کلیسای تاریخی نوتردام از رونق افتاده و در حال تخریب بود، ویکتور هوگو نویسنده معروف و بزرگ فرانسوی رمان گوژپشت نوتردام را منتشر کرد. انتشار این رمان در آن زمان آنقدر تاثیر گذار بود که موجب مرمت و احیای این بنای مذهبی – تاریخی در آن دوران شد.

ویکتور هوگو

کلیسای تاریخی نوتردام در طول تاریخ پر فراز و نشیبش شاهد اتفاقات و مراسم های بزرگ بسیار زیادی بوده است. به عنوان مثال، ناپلئون بناپارت دوم در سال ۱۸۰۴ میلادی در این کلیسا توسط پاپ پیوس تاج گذاری کرد. دافین فرانسوا و ماری استوارت ملکه اسکاتلند، در این مکان مراسم ازدواج خود را در سال ۱۵۵۸ برگزار کردند و مراسم عروسی فیلیپ دوم شاه فرانسه هم در این مکان اینجام شده است.

همچنین در گذشته، بسیاری از مردم تصور می کردند که اگر در مقابل چشمان خدایان و مجسمه های این کلیسا خودکشی کنند، حتما رستگار خواهند شد. از این افراد بزرگ بسیاری در طول تاریخ در این مکان به زندگی خود پایان داده اند. دومینیک ورنر، نویسنده مشهور فرانسوی، یکی از این افراد بود که پس از ۷۸ سال زندگی درون کلیسا به سرش شلیک کرد و به زندگی خودش پایان داد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد