کلیسای جامع پیزا، یکی از مهمترین جاذبه های ایتالیا

کلیسای جامع پیزا | Pisa Cathedral در ایتالیا

پیزا یکی از زیباترین شهرهای ایتالیاست، شهری که معروف ترین جاذبه اش همان برج معروف کج پیزا ست اما به غیر از آن، جاذبه های تاریخی جذاب دیگری هم دارد که یکی از آن ها کلیسای جامع است. کلیسایی سفید و درخشان که اتفاقا در کنار برج کج پیزا قرار دارد و با معماری جذابش گردشگران زیادی را به خود جذاب می کند. می خواهیم درباره کلیسای جامع پیزا حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کلیسای جامع پیزا

معرفی کلیسای جامع پیزا

مطالب مرتبط:
این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد
داستان پیزا؛ برج کج ایتالیایی
چرا برج پیزا کج است؟

در قلب میدان معجزات پیزا (Piazza dei Miracoli) یکی از برجسته ترین نمونه های معماری رومانسک خودنمایی می کند، کلیسای جامع پیزا که از مقدس ترین بناهای ایتالیاست و گردشگران زیادی در سفر به شهر پیزا از آن دیدن می کنند. معمار این کلیسا، برای ساخت آثار خود از سبک رومانسک ونیزی استفاده می کرد و همین سبک را در ساخت کلیسای جامع هم به کار برده است.

با این حال، در ساخت این کلیسا از سبک های دیگر معماری هم استفاده شده است؛ مثلا در نمای بالای ورودی، قوس های کوچکی می بینید که سبک خاص معماری موروهای مسلمان بود و این نشان می دهد که معماری این کلیسا تاثیر زیادی از مسلمان ها گرفته است. در داخل کلیسا از موزائیک های رنگی برای طراحی استفاده شده که این مورد هم تاثیر گرفتن از معماری بیزانس را نشان می دهد. از آن جایی که پیزا در آن زمان شهر تجاری مهم دنیا بود بسیاری از تاریخ شناسان معتقدند که این سبک های معماری متنوع را مسافران و دریانوردان به این شهر معرفی کردند.

نمای کلیسای جامع پیزا

تاریخچه کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا در سال ۱۰۶۳ توسط معمار «بوچتو» ساخته شد و در زمان ساخت یکی از برجسته ترین کلیسای های جامع دنیا بود. در همان سال کلیسای سنت مارک ونیز هم در حال ساخت بود و همه منتظر بودند تا ببینند سرانجام کدام یک از این کلیساها لوکس تر و جذاب تر می شود. جالبه که کلیسا در خارج از دیواره های قرون وسطایی شهر ساخته شد تا ثابت شود که این شهر هیچ ترسی از حملات بیگانه ندارد!

در سال ۱۵۹۵، آتش سوزی مهیبی که در داخل کلیسا شروع شده بود به بیرون سرایت کرد و تقریبا بیشتر قسمت های کلیسا نابود شد. اولین مرمت های کلیسا در همین زمان شروع شد به طوری که چند سال طول کشید که سقف و درهای کلیسا کامل شود. بعد این مرمت ها بود که نقاشی ها به داخل کلیسا اضافه شدند، نقاشی هایی که حوادث مهم گذشته، داستان های پیزا و مهمترین شخصیت های مذهبی را به تصویر کشیدند. در طول قرن ها این کلیسا بارها مورد ترمیم و نوسازی قرار گرفت تا اینکه به شکل امروزی اش رسید. جاذبه های زیادی در داخل و بیرون کلیسا برای تماشا وجود دارد اما نکته جالب این کلیسا که بیشتر گردشگران نمی دانند اینه که کلیسا جامع هم مانند برج کج پیزا، کج شده است! این کلیسا به همراه برج کج پیزا یکی از فتوگرافیک ترین بناهای ایتالیاست و خیلی ها در کنار آن عکس های جذاب می اندازند.

نمای کلیسا

نمای کلیسا

کلیسای جامع پیزا بنایی زیباست که جذابیت های خاصی برای گردشگران دارد و بدون شک یکی از ویژگی های جذاب این کلیسا نمای آن است، نمایی که با مجسمه های دیدنی، قوس های هلالی و البته گنبد بیضی شکل و زیبایی از جنس مرمر سیاه و سفید باشکوه و تماشایی شده است. در بالای نمای غربی مجسمه حضرت مریم به همراه یک کودک به چشم می خورد و در دو طرف این مجسمه هم مجسمه های تماشایی دیگری دیده می شود. در طراحی نمای کلیسا از موزائیک ها، مرمرهای رنگارنگ و اشیای برنز هنری استفاده شده که زیبایی خیره کننده ای را برای ان زقم زده اند.

جاذبه های ایتالیا

برجسته ترین آثار هنری داخل کلیسا

  • نقاشی ها

در داخل کلیسا تعدادی از مهمترین آثار هنری قرون وسطی جای دارد اما با این حال تعداد زیادی از این آثار در آتش سوزی قرن ۱۶ از بین رفته اند. یکی از آثاری که از آتش سوزی مهیب جان سالم بدر برد موزائیک های محراب کلیسا هستند. از کنار صندلی های شبستان بگذرید تا به محراب برسید در اینجا کافیست به بالا نگاه کنید تا با تماشای موزائیک کاری های جذاب به وجد بیایید. بر روی این موزائیک ها تعدادی از شخصیت های مهم مذهبی به تصویر کشیده شده اند.

داخل کلیسای جامع پیزا
  • منبر خیره کننده

یکی از تماشایی ترین آثار هنری داخل کلیسا، منبری است که کنده کاری های جذابی بر روی آن انجام شده و خوشبختانه از شعله های آتش قرن ۱۶ در امان مانده است. این منبر توسط اولین مجسمه ساز مدرن، جووانی پیزانو ساخته شده و به عنوان یکی از آثار هنری شاهکار قرون وسطی شناخته می شود. چند ستون ساده و به همراه چند ستون مجسمه ای شکل، این منبر را پا برجا نگه داشته اند.

منبر کلیسا
  • مقبره های کلیسا

کلیسا مقبره تعدادی از شخصیت های مهم را در خود جای داده است که یکی از آن ها امپراتور مقدس رومی، هنری هفتم است. امپراتور هنری هفتم در سال ۱۳۱۰ به ایتالیا سفر کرد و عاشق جذابیت های شهر پیزا شد. او در سال ۱۳۱۳ درگذشت و در شهر محبوبش پیزا دفن شد.

کلیسای جامع پیزا در کجا قرار دارد؟

کلیسای جامع پیزا در سواحل غربی ایتالیا و در نواحی مرکزی شهر پیزا قرار دارد. اگر برای بازدید از کلیسا از قطار استفاده کنید باید بدانید که فاصله ایستگاه مرکزی تا میدان معجزات با قطار ۲۵ دقیقه است و بعد از پیاده شدن در ایستگاه Pisa San Rossore حدود ۵ دقیقه پیاده روی در پیش دارید. اگر می خواهید تاریخ واقعی پیزا را احساس کنید در سفر به این شهر به میدان معجزات بروید و بناهای شاهکار آن را تماشا کنید.

منبع: worldsiteguides.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد