کلیسای سنت ویتوس، مهم ترین کلیسای پراگ

کلیسای سنت ویتوس پراگ

پراگ پایتخت کشور چک است که بزرگ ترین شهر این این کشور نیز به حساب می آید. در شمال غربی چک، جمعیتی نزدیک به ۱٫۳ میلیون نفر دارد و آب و هوای معتدل اقیانوسی آن باعث شده که زمستان های گرم و تابستان های سردی شهر را فرا گیرد. کشور چک جزو یکی از مقاصدی است که در تور اروپا حتما بازدید از آن پیشنهاد می شود. در این میان شهر پراگ، پر از آثار تاریخی و بناهای دیدنی است که به همین دلیل گردشگران در اکثر فصل های سال حتی در زمستان در این شهر دیده می شود. در میان این آثار کلیسای سنت ویتوس پراگ به چشم می خورد که سومین کلیسای اختصاص داده شده به سنت ویتوس در همین منطقه است. این کلیسا در مجموعه ای به نام قلعه پراگ قرار دارد که می توانید یک روز یا نیم روز را برای بازدید از آن مجموعه در سفر به پراگ اختصاص دهید. همراه با الی گشت باشید تا کلیسای سنت ویتوس پراگ را به شما معرفی کنیم.

کلیسای سنت ویتوس پراگ

تاریخچه کلیسا

مطالب مرتبط:
یک روز برفی در پراگ
سفر به ۵ شهر دیدنی جمهوری چک

این کلیسا نیز مانند بسیاری از بناهای تاریخی دیگر، داستان مخصوص به خود را دارد. تقریبا در سال ۹۲۵، شاهزاده ونزلاس، یک بنای گنبدی شکل رومی را در این مکان پیدا کرد که بعدها، آن بنا را به یک مجموعه کلیسا با سه شبستان و سه قلعه تبدیل کرد. این بنا زمانی اهمیت ویژه ای یافت که در شهر پراگ، مقام اسقفی به وجود آمد و بخش سنت ویتوس این کلیسا به یک کانون فرهنگی و مدیریتی مهم تبدیل گشت. در سال ۱۳۴۴چارلز چهارم ساخت یک کلیسای جامع کلیسای سنت ویتوس پراگ را به سبک گوتیک آغاز کرد. اولین سازندگان آن، ماتیاس آررا و بعد از آن پیتر پارلر، کلیسا را با مجموعه ای از کلیساهای سنت وایسلاس، دروازه طلایی و قسمت پایین برج بزرگ جنوبی ساختند. البته در آن زمان پیتر پارلر ساختمان برج جنوبی را آغاز کرده بود، اما این کار را به اتمام نرساند. ساخت آن در قرن شانزدهم، یک نمایشگاه رنسانس و یک گنبد به آن افزوده شد. و بعدا در قرن هجدهم، گنبد جدیدی، جایگزین گنبد قبلی گردید.

کلیسای سنت ویتوس پراگ چک

متاسفانه در سال ۱۴۱۹ ساخت کلیسا علی رغم مهم بودن آن متوقف شد. دلیل این لغو ساخت این بود که جنگ های هوسی یا بوهمی در این منطقه شروع شده بود. برخلاف تلاش افرادی که می خواستند ساخت کلیسا متوقف نشود، اما ادامه آن برای کل آن قرن امکان پذیر نبود و به طور موقت کسی نمی توانست وارد کلیسا شود.

وقتی نیمه دوم قرن نوزدهم رسید، اتحادیه تکمیل کلیساهای جامع، تعمیر قسمت اصلی و تکمیل کلیسا را در سبک نئو گوتیک آغاز کرد. کلیسا در سال ۱۹۲۹ به طور رسمی افتتاح شد. البته نمای داخلی آن برای سال های بعد همچنان مورد تکمیل و ترمیم قرار می گرفت تا به شکل امروزی در آید. گردشگران کلیسای سنت ویتوس پراگ از درگاه نمای غربی کلیسا، از طریق یک راهرویی که بین حیاط مرکزی دوم و سوم قلعه پراگ است به آن وارد می شوند.

در برنزی کلیسای سنت ویتوس پراگ با کتیبه هایی مصور از تاریخ آن و از افسانه هایی مربوط به  واتسلاو مقدس و آدالبرت مقدس ساخته شده است. بخش هایی از کلیسا که به سبک معماری نئوگوتیک هستند شامل شبستان اصلی کلیسا و راهروهای جانبی هستند که با اتاق‌های دعای کوچم تشکیل شده است و هم چنین بخش دیگری از معماری نئوگوتیک جناح شمالی است که در شبستان عرضی قرار دارد. کلیساهای کوچک داخل کلیسای سنت ویتوس پراگ پنجره هایی با شیشه های رنگی دارند. در جناح روبرو، ورودی رسمی کلیسا دیده می شود که به گولدن گیت (دروازه طلایی) معروف است و به حیاط مرکزی سوم راه پیدا می کند.

نمای داخلی کلیسای سنت ویتوس پراگ

آرامگاه سطلنتی (Royal Mausoleum) در مقبره کلیسای جامع و در مقابل محراب بالایی واقع شده است. مقبره کلیسای جامع فرمانروایی توسط یک حلقه از کلیساهای گوتیک احاطه شده است. افراد مختلفی از کشور چک در این محل دفن هستند.

کلیسای سنت ویتوس پراگ دارای سه برج است که برج‌ها جلویی ۸۲ متر و برج جنوبی ۹۶٫۵ متر ارتفاع دارند. برج جنوبی که برای رسیدن به آن ۲۵۴ پله وجود دارد، شامل ۷ ناقوس می شود. بزرگ ترین این ناقوس ها در سال ۱۵۴۹ ساخته شده است، وزن بالایی دارد و آن را بزرگ ترین ناقوس در کشور چک می دانند.

کلیسای سنت ویتوس

دعاخانه (کلیسای کوچک) سنت واتسلاو (St. Wenceslas Chapel)

این کلیسا مرکز دینی کلیسای سنت ویتوس پراگ محسوب می شود. دکوراسیون چشم گیر آن و معماری متنوعی که در آن به کار رفته است، خاص بودن آن را در میان بقیه این مجموعه در کنار آرامگاه یکی از افراد بسیار مهم چک، نشان می دهد. دیوارهای این کلیسا از سنگ های گرانبها تشکیل شده که بسیار خیره کننده هستند. همچنین نقاشی های دیواری آن از قرن ۱۴، مزین این دیوارها هستند که از نقاشی های معروف چک به حساب می آیند. تصویری که از زندگی سنت واتسلاو در داخل این کلیسا دیده می شود توسط نقاش معروفی کشیده شده است که می گویند به سال ۱۵۰۹ بر می گردد.

بازدید از کلیساس سنت ویتوس

اگر می خواهید در تور پراگ از کلیسای سنت ویتوس پراگ دیدن کنید باید به قلعه پراگ بروید. رسیدن به قلعه بسیار ساده است. ترامواهای زیادی به اینجا می آیند و همچنین اگر هتل تان نزدیک به مترو است می توانید از این وسیله نقیله نیز استفاده کنید. یکی از معروف ترین ترامواها، تراموای شماره ۲۲ است که به نام «Pražský hrad» شناخته می‌شود. همچنین پله‌های قدیمی قلعه به ایستاگ متروی « Malostranská» می رسند که می توانید برای بازگشتتان از آن استفاده کنید.

کلیسای سنت ویتوس در پراگ

ساعات بازدید در فصل بهار و تابستان:

دوشنبه تا شنبه: ۹ تا ۱۷

یکشنبه: ۱۲ تا ۱۷

آخرین زمان اجازه ورود به داخل کلیسای سنت ویتوس پراگ در ساعت ۱۶:۴۰ امکان پذیر است. بازدیدکنندگان بدون بلیط می توانند کلیسا را از محل زیر گالری موسیقی ببینند.

ساعات بازدید در فصل پاییز و زمستان:

دوشنبه تا شنبه: ۹ تا ۱۶

یکشنبه: ۱۲ تا ۱۶

آخرین زمان اجازه ورود به داخل کلیسای سنت ویتوس پراگ در ساعت ۱۵:۴۰ امکان پذیر است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد