کلیسای گغارت در ارمنستان + تصویر

کلیسای گغارت در ارمنستان

در قرن چهارم، فقط یک کشور در تمام دنیا بود که مسیحیت را به عنوان مذهب اصلی خود پذیرفت و آن کشوری نبود جز ارمنستان و در همین راستا در آن دوران، کلیساها و صومعه های بسیار زیادی در این کشور ساخته شد که امروز به خوبی مشخص است. کلیسای گغارد در ارمنستان یکی از این بناهاست که قدمت بسیار دور دارد و همیشه جز نقاط هدف تور ارمنستان بوده و هست. این کلیسا در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار دارد و تاریخ بسیار جالبی دارد که می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم. همراه الی گشت باشید:

کلیسای گغارت در ارمنستان

کلیسای گغارت

مطالب مرتبط:
در ارمنستان دیدن این مکان ها را فراموش نکنید
شهرهای دیدنی ارمنستان

این کلیسا در دل یک کوه کنده کاری شد و در ابتدا این کلیسا فقط یک محل عبادت غاری کوچک بود که به عنوان یک مکان مقدس شناخت می شد. جالب است بدانید این کلیسا جز میراث فرهنگی یونسکو است و یکی از اصلی ترین دلایل آن هم این است که با توجه به ابزارهای محدود و فناوری بسیار ساده ای که در آن دوران جود داشته است، ساخت چنین مجموعه ای آن هم در دل کوه، اصلا ساده نبوده است و این موضوع در قرارگیری آن در فهرست جهانی یونسکو تاثیرگذار بوده است. این صومعه در قرن چهارم دوباره بازسازی شد.

تاریخچه ی ساخت

گغارد به معنای «نیزه» است و احتمالا اشاره به نیزه ای دارد که بعد از مصلوب شدن حضرت مسیح، از آن استفاده کردند تا مطمئن شوند زنده است. این نیزه در حال حاضر در کلیسای جامع اچمیازین که یکی دیگر از دیدنی های ارمنستان است، نگهداری می شود. کلیسای گغارت در آن دوران به دستور آل زاکاریان که یکی از ثروتمندترین مردم ارمنی در آن دوران بود، ساخته شد و بنابراین به خاندان آل زاکاریان تعلق داشت. مدتی بعد، خاندان پروشیان این ملک را از آل زاکریان خریدند و کلیسای داخلی آن را ساختند. اگر به بیرون کلیسا نگاه کنید می توانید هنوز هم نشان خاندان ال زاکاریان را ببینید، نشانی از یک شیر سلطنتی که درست شبیه نمادهای اقوام سلطنتی است.

ساخت این سازه ی سنگی، ۱۰ سال طول کشیده است.

نمای بیرونی کلیسای گغارد

در ورودی این کلیسا یک تو رفتگی کوچک وجود دارد که بعضی از بومیان منطقه بر این باورند اگر کسی بتواند ۷ سنگ به آن پرتاپ کند که از این ۷ سنگ، ۳ سنگ داخل آن برود و نیفتد، به هر آرزویی داشته باشد، می رسد. وقتی وارد کلیسا می شوید، به چشمه ای بر می خورید که محلی ها اعتقاد دارند اگر از آب چشمه روی صورت خود بزنید، جوان می مانید. در خارج از این کلیسا هم مکانی برای قربانی کردن وجود دارد.

داخل کلیسای گغارت

اگر بعد از بازدید از این کلیسا خواستید سوغاتی بخرید، می توانید از نان گردویی و مربای خوش طعم گردو که از سوغاتی های این منطقه است، خریداری کنید و مطمئنا، بازدید از این بنای زیبا، چیزی است که باید در برنامه ی سفرتان قرار دهید. رزرو هتل ایروان هم از سایت الی گشت امکانپذیر خواهد بود.

منبع: atlasobscura.com

چرا انار نماد کشور ارمنستان است؟
کلیسای گغارد، جاذبه منحصر بفرد ارمنستان
در ارمنستان دیدن این مکان ها را فراموش نکنید
راز تخته سنگ‌های باستانی ارمنستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code