کلیشه ها و باورهای اشتباه در مورد مردم هند

رایج ترین کلیشه های هند

همه ما کم و بیش در مورد هر کشور و ملتی مجموعه ای از پیش فرض ها و کلیشه های ذهنی داریم که بر اساس آن ها قضاوت و داوری می کنیم. اما چیزی که خیلی ها به آن توجه نمی کنند این است که این کلیشه ها همیشه درست نیستند و اتفاقا در بیشتر مواقع اشتباه و نادرستند. کشور هند کشوری بسیار پهناور و وسیع است و مطمئنا در یک سفر چند روزه نمی توان در مورد کلیت آن شناخت پیدا کرد. با این حال، کلیشه هایی در مورد هندوستان و هندی ها رایج شده است که ۱۰۰% صادق و صحیح نیستند و خود ملت هند از آن ها بدشان می آید. اگر قصد سفر به هند را دارید و می خواهید با مردم هند هم معاشرت خوب و محترمانه ای داشته باشید مراقب این کلیشه ها و پیش فرض های ذهنی اغلب نادرست باشید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با برخی از رایج ترین کلیشه های هند آشنا شویم.

باورهای اشتباه در مورد هندی ها

اکثر هندی ها فقیر اما شاد هستند!

مطالب مرتبط:
بهترین زمان سفر به هند
راهنمای سفر به هند
۷ دلیل برای سفر به هند

یکی از اولین کلیشه های هند همین موضوع است. ما بر اساس فیلم های هند و بالیوود و همین طور گفته ها و شنیده هایی که در مورد هند داریم گمان می کنیم مردم هند بسیار فقیر و در عین حال شاد و سرخوش هستند! جمعیت هندوستان به طور کلی به سه طبقه ثروتمند، متوسط و فقیر تقسیم می شود و این طور نیست که تمام مردم هند فقیر و بی بضاعت باشند. در واقع، بزرگ ترین گروه اقتصادی در جامعه هند طبقه متوسط است و شماری از ثروتمندترین افراد دنیا در هند زندگی می کنند. از طرفی جمعیت هند بسیار زیاد است و با توجه به جمعیتش شاید چندان جای تعجب نباشد که شمار گداها و فقیرانش هم از بسیاری کشورهای دیگر بیشتر باشد. دقت داشته باشید که جمعیت هند بیش از یک میلیارد نفر است!!! بنابراین با مشاهده دو سه فقیر در خیابان سریع نتیجه نگیرید که همه مردم هند فقیرند!

فقر در هند

مردم هند به زبان هندو صحبت می کنند و در انگلیسی حرف زدن مشکل دارند!

قبل از هرچیز باید بدانید که زبان رایج مردم هندی است نه هندو! (هندو نام یک آئین مذهبی است) همچنین یکی از کلیشه های هند این است که مردم هند بلد نیستند انگلیسی صحبت کنند و در سفر به این کشور با مشکل مواجه خواهید شد که کاملا غلط و اشتباه است. یکی از یادگاری های دوران استعمار انگلیس در هند این است که مردم با زبان انگلیسی کاملا آشنا هستند و حتی پیرمردها و پیرزن های بیسواد هندی هم تا حدی کاربردی می توانند انگلیسی صحبت کنند. در حقیقت، جالب است بدانید که کشور هند از نظر جمعیت دومین کشور انگلیسی زبان دنیا (بعد از آمریکا) محسوب می شود و حدود ۱۰% از جمعیتش یعنی حدود ۱۲۵ میلیون نفر کاملا به انگلیسی مسلط هستند و آن را مثل زبان مادری صحبت می کنند. بنابراین تجربه خوشایندی که در سفر به هند خواهید داشت این است که تقریبا از تمام مردم محلی می توانید آدرس بپرسید و او هم به انگلیسی راهنماییتان خواهد کرد.

تمام هندی ها متخصص IT هستند!

کشور هند در دهه های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه تکنولوژی و فناوری IT داشته است و توانسته خود را به عنوان یکی از غول های IT به دنیا معرفی کند. بسیاری از نوابغ کامپیوتر و مدیران رده بالای زمینه تکنولوژی و فناوری های دیجیتال هندی هستند و شرکت های هندی زیادی پیشگام این صنعت به حساب می آیند. با این حال، یکی از کلیشه های هند این است که فکر کنیم همه هندی ها باید کارشناس IT باشند! هند کشوری پهناور با جمعیتی بسیار زیاد است و به همین دلیل، استعدادهای مختلفی در این کشور وجود دارد و محدود به زمینه تکنولوژی نمی شود. بنابراین این طور نیست که فکر کنیم هر فرد هندی که می بینیم باید در زمینه IT متخصص باشد!

هندی ها در زمینه فناوری

زندگی در هند در آواز و رقص خلاصه می شود!

انصافا یکی از اشتباه ترین کلیشه های هند همین موضوع است. بخش زیادی از این ذهنیت به خاطر فیلم های هندی که در ایران هم بسیار محبوب هستند به وجود آمده اند. اما زندگی واقعی مردم هند شباهت زیادی به فیلم هایشان ندارد. بنابراین شاید در مراسم های ازدواج و جشن ها زندگی مردم تا حدی شبیه به این تصور باشد، اما در مواقع دیگر اصلا این طور نیست. بنابراین انتظار نداشته باشید که وقتی به هند سفر می کنیم همه مردم در خیابان ها در حال رقص و آواز باشند!!! حتی تمام مردم هند هم به فیلم های بالیوودی و اغراق شده شان علاقه ای ندارند. هند هم مثل هر کشور دیگری تنوعی از افکار و عقاید است و زندگی روزمره مردم به طور کلی با فیلم هایشان فرق دارد.

ازدواج در هند کاملا سنتی و توسط والدین برنامه ریزی می شود!

یکی دیگر از کلیشه های هند باز هم به دلیل فیلم های هندی در ما ایجاد شده است. باور کنید تصویری که سینمای بالیوود دوست دارد در ذهن شما ایجاد کند با زندگی واقعی مردم هند از زمین تا آسمان فاصله دارد. بله، هندی ها در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر سنتی تر هستند و هنوز هم به رسم و رسوم خود پایبندند. در روش سنتی، درست مثل ایران، ازدواج ها کاملا سنتی و توسط والدین دختر و پسر برنامه ریزی می شد و دختر و پسر کوچکترین نقشی در ازدواج و انتخاب همسر نداشتند. اما الان دیگر قرن بیست و یکم است و هندی هم ها از قافله پرسرعت مدرنیسم جا نمانده اند! امروزه در سرتاسر هند روز به روز از شمار ازدواج های سنتی کم می شود و ازدواج بر اساس عشق و علاقه طرفین افزایش بیشتری پیدا می کند. این روزها تکنولوژی جوان ها را آگاه تر از همیشه کرده و دیگر نمی توان هر جوان هندی را ندیده و نشناخته وادار به ازدواج کرد. هرچند این موضوع، درست مثل ایران، در کلان شهرها با شهرها و روستاهای کوچک یکسان نیست و متفاوت است.

عروسی سنتی هند

تمام هندی ها یوگا بلدند!

خب، به یکی دیگر از کلیشه های هند می رسیم. این روزها ورزش یوگا به دلیل اثرات بسیار مفیدی که بر ذهن و جسم می گذارد محبوب و پرطرفدار شده است و در سرتاسر دنیا کلاس های آموزش یوگا رایج است. کشور هند خاستگاه اصلی این ورزش است و همه ما با شنیدن نام یوگا ناخودآگاه یاد هند می افتیم. اما نگذارید پیش فرض های غلط مانع از شناخت واقعی مردم یک کشور بشود. اگر قصد سفر به هند را دارید اصلا انتظار نداشته باشید که همه مردم هند، از کوچک و بزرگ و زن و مرد همگی استاد یوگا باشند و در این رشته کاملا ماهر و متبحر باشند. بله، یوگا در هند رشد کرده و به سایر نقاط دنیا راه پیدا کرده است، اما مثل تمام ورزش ها تنها کسی در یوگا مهارت پیدا می کند که مدت ها وقتش را صرف آموختن و یادگیری آن کرده باشد. بنابراین ممکن است در هند با فردی هندی مواجه شوید که اطلاعاتش از یوگا حتی از شما هم کمتر است.

یوگا در هند

هندی ها چون گاو می پرستند پس همگی گیاهخوار هستند!

از جمله کلیشه های هند که واقعا هندی ها را ناراحت می کند همین موضوع است. هند کشوری بسیار متنوع و پهناور است و تنوع بیشماری از زبان ها، آئین ها، اعتقادات و سبک های زندگی را می توانید در این کشور مشاهده کنید. در هند ترکیبی از گیاهخواران، غیرگیاهخواران، گیاهخواری حاوی شیر و تخم مرغ، وگانیسم یا پاک گیاهخواری و … وجود دارد. تمام غذاهای خوشمزه هندی مثل مرغ کره ای، چیکن ماسالا، تیکه ماسالا و کباب هایی که در رستوران های هند می بینید همگی جزء غذاهای غیرگیاهی هند هستند که در بین خود هندی ها هم طرفداران زیادی دارند. از طرفی باید بدانید که هندی ها گاوپرست نیستند! بلکه گاو را به دلیل فواید بسیار زیادی که دارد قابل احترام می دانند و از آزار و اذیت آن خودداری می کنند.

غذای هندی

آب و هوای هند بسیار داغ و سوزان است!

آخرین مورد از کلیشه های هند که به شما معرفی می کنیم در مورد آب و هوای هندوستان است. اکثر ما ذهنیتی که از آب و هوای هند داریم هوایی بسیار گرم، شرجی و سوزان است. اما در نظر داشته باشید که هند سرزمینی پهناور است و به همین دلیل در هر منطقه آب و هوایی متفاوت و گاها متضاد حام است. در هند می توانید تابستان های واقعا گرم و داغ، بهارهای دلپذیر و مطبوع، آب و هوای موسمی و بسیار مرطوب و زمستان های شدیدا سرد و طاقت فرسا را مشاهده کنید. بنابراین باید بدانید که در چه فصلی به کدام بخش هند می خواهید سفر کنید. نواحی شمالی هند که نزدیک به رشته کوه هیمالیاست بسیار سرد و برفی و جنوب هند گرم تر و سوزان تر است و همه قسمت های هند یکسان نیست.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code