بلیط هواپیما

آتشفشان خاموشی که می توانید به داخل آن بروید!

به داخل کوه آتشفشان کواکسکومیت بروید

گردشگران در سفر به شهر زیبای پوئبلا در نواحی مرکزی مکزیک احتمالا چیزهایی درباره کوچک ترین آتشفشان دنیا می شنوند و حس کنجکاوی شان گل می کند که این کوه را از نزدیک ببینید. نکته جالب درباره این کوه این است که می توان از دهانه آتشفشانی آن پایین رفت و از نزدیک داخل آن را کشف کرد! اگر می خواهید از این کوه بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

داخل آتشفشان مکزیک
مطالب مرتبط:
چیچن ایتزا در مکزیک
سواحلی در مکزیک که همه را مبهوت خود می کند

در محله لا لیبرتاد شهر پوئبلا در مکزیک پارک کوچکی وجود دارد که مثل همه پارک های دیگر نیمکت و فواره و گل و چمن دارد اما چیزی که این پارک را از بقیه پارک ها متفاوت می کند آتشفشان خاموشی است که ساکت و آرام در وسط این پارک قرار گرفته است، آتشفشانی که می شود به داخلش رفت! مکزیک هزاران آتشفشان دارد که بعضی از آن ها واقعا دیدنی اند اما مطمئنا این تنها آتشفشانی است که می توان از پله های مارپیچش پایین رفت و داخل اش را دید! اسم این آتشفشان کواکسکومیت (Cuexcomate) است و محلی ها قرن هاست که به اشتباه به آن کوچکترین آتشفشان دنیا می گویند. اما در واقع این کوه آتشفشان نیست، اینجا یک چشمه آب گرم خاموش است که به نظر می آید از جوشش آب های ماگما و سولفوریک شکل گرفته است. جوشش این آب ها در اثر فوران آتشفشان پوپوکاتپتل در سال ۱۰۶۴ شروع شد، آتشفشان فعال و دومین قله بلند مکزیک.

آتشفشان خاموش مکزیک

اما چگونه فوران آتشفشان کوهی در نقطه ای دیگر می تواند این کوه را در اینجا شکل دهد؟ فوران آتشفشانی احتمالا جریان چشمه های آب گرم را فعال کرده است این آب ها که از لایه های سنگ های آهک می جوشیدند روسباتی از ترکیبات کلسیت و سیلیکات را برجای می گذاشتند رسوباتی که با گذشت زمان تپه عظیمی را پدید آوردند که ۱۳ متر ارتفاع و ۲۳ متر پهنا دارد و شبیه مخروط آتشفشانی کوچک است. این مخروط توخالی است و در بالای آن یک دهانه حدود ۷ متری قرار دارد که می توانید ار روی پله های آهنی مارپیچی که در آنجا وجود دارد به دل این آتشفشان بروید. در داخل آتشفشان دیواره های صخره ای را می بینید که این کوه را شکل داده اند، در گوشه ای از کف آن هم آب در جریان است و گیاهانی روییده است.

أاخل آتشفشان کواکسکومیت
جریان های آب داخل آتشفشان

در بیرون این مخروط تابلویی به چشم می خورد که در سال ۱۹۷۰ نصب شده و بر روی آن از قول فردی که در سال ۱۵۸۵ از این آتشفشان دیدن کرده مطلبی نوشته شده است: «صخره ای بزرگ که تک و تنها در گوشه ای ایستاده است، ظاهری گرد و مدور دارد و بر روی قله اش دهانه بزرگی به شکل چاه قرار گرفته، عمق زیادی دارد و از داخل آن بوی آب گندیده می آید».  بر روی این تابلو همچنین نوشته شده که روزگاری مردم به داخل این مخروط رفته و برای خدایان قربانی می کردند و بعدها هم بدن کسانی را که خودکشی می کردند در داخل این کوه قرار می دادند چون مردم بر این باور بودند که برای آن ها نباید عزاداری گرفت و یا آن ها را دفن کرد. این آتشفشان که زمانی تک و تنها در حومه ای ساکت و آرام روزگار می گذارند امروز با ساخت و سازهای شهری احاطه و تبدیل به جاذبه محبوب گردشگری پوئبلا شده است. گردشگران زیادی با تاکسی خودشان را به حومه شهر پوئبلا می رسانند تا درون این کوه را کشف کنند.

آتشفشان مکزیک

منبع: amusingplanet.com

پاتاگونیا، سرزمینی فراموش شده
پاتاگونیا، سرزمینی فراموش شده
آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند
آلپاکا، گونه ای بامزه از ترکیب نژاد شتر و گوسفند
زوکالو، مهمترین میدان مکزیکو سیتی
زوکالو، مهمترین میدان مکزیکو سیتی
گذر ثانیه های این ویدیو از کوبا را متوجه نخواهید شد
گذر ثانیه های این ویدیو از کوبا را متوجه نخواهید شد