بلیط هواپیما

کوه هایی که تبدیل به رنگین کمان شدند!

کوه های رنگین کمانی

رنگ اصلی خاک قهوه ای است اما همین خاک معمولی در ترکیب با بعضی از مواد معدنی می شود رنگین کمانی از رنگ های جذاب و چشم گیر! این خاک های رنگین کمانی را در هر جایی نمی توانید پیدا کنید اما مکان هایی در دنیا هستند که با یک همچین خاک های رنگارنگی چشم اندازهای خیال انگیزی پیدا کرده اند. حتما می پرسید این چشم اندازهای رنگین کمانی را در کجا می توانید تماشا کنید؟ گرند کنیون آریزونا و یا بیابان یوتا هرچند از این خاک های رنگی دارند اما جاهای دیگری هم هستند که ترکیب بندی رنگ خاک آن ها آنقدر چشمگیر است که هیچ خاک رنگی دیگری توان رقابت با آن ها را ندارد.  در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با کوه های رنگین کمانی دنیا آشنا شوید.

کوه های رنگین کمانی

کوه های دانکسیا (Danxiaچین

مطالب مرتبط:
کوه های رنگین کمان چین، پالت رنگی طبیعی!
آمریکای جنوبی؛ سرزمینی با طبیعتی منحصر به فرد

یکی از بهترین چشم اندازهای رنگین کمانی دنیا در کوه دانکسیای استان گوانگ‌ دونگ چین قرار دارد. کوه های دانکسیا از سنگ ماسه های قرمز و موادی مثل گچ و دیگر رسوبات که در طول میلیون ها سال به وجود آمده اند شکل گرفته است. بیش از ۷۰۰ محل به خصوص در جنوب شرقی و جنوب غربی چین وجود دارد که در آن ها از این رنگ ها و لایه ها دیده می شود و به همه آن ها زمین های دانکسیا می گویند.

کوه های دانکسیا

کوه های هورنوکال (The Mountains of Hornocal)

بیشتر ما کوه های رنگین کمانی چین را می شناختیم اما شاید کمتر کسی بداند یک همچین کوه هایی در آرژانتین هم پیدا می شود. در شمال غربی آرژانتین  و در ۲۵ کیلومتری شهر Humahuaca در امتداد یک جاده خاکی کوه های رنگارنگ هورنوکال قرار گرفته است. این رنگ های باورنکردنی و تپه های موزون بخش هایی از زمین هایی به اسم Yacoraite هستند که از پرو تا سالتا گسترش پیدا کرده اند. برای دیدن این کوه ها باید از جاده ای که در ارتفاع ۴۳۰۰ متری قرار گرفته بگذرید، جاده ای که هیچ اتوبوسی از آن عبور نمی کند و تنها راه دسترسی به آن خودروهای شخصی است.

کوه های هورنوکال

تپه هفت رنگ، شهر پورمامارکا (Purmamarca) در آرژانتین

انگار آرژانتین را هم باید مثل چین سرزمین کوه های رنگین کمانی بدانیم چون تپه ای دیگر هم در این کشور هست که رنگ های چند رنگ کوه هایش چشم ها را خیره می کند. در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر پورمامارکا (Purmamarca) یک تپه رنگین کمانی به اسم تپه هفت رنگ در مقابل چشمانتان ظاهر می شود. این تپه در کنار روستای کوچک «پورمامارکا» در شمال غربی آرژانتین قرار گرفته و بعد از میلیون ها سال به این شکل و شمایل درآمده است. این تپه توسط یک سری فعل و انفعالات پیچیده شکل گرفته به طوری که در ابتدا پر از رسوبات دریا، دریاچه و رودخانه بوده و در ادامه در حدود ۷۵ میلیون سال قبل حرکت لایه های تکتونیک زمین به آن ارتفاع داده و آن را تبدیل به تپه کرده است.  این که چرا به این تپه، هفت رنگ می گویند کاملا مشخص است چون هفت رنگ در آن دیده می شود اما با این حال افراد زیادی هستند که می گویند در این تپه بیشتر از چهار رنگ را نمی توانند تشخیص دهند! این رنگ ها بیشتر از همه در حوالی صبح واضح و شفافند.

تپه هفت رنگ، شهر پورمامارکا

کوه اوسانگیت (Ausangate)، پرو

کوه اوسانگیت در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر Cusco در پرو قرار دارد و به خاطر داشتن رگه های قرمز، فیروزه ای، زرد و .. به کوه رنگین کمانی معروف است. زیبایی خیره کننده این کوه باعث شده که مردمان پرو آن را مقدس بدانند. هر سال هزاران زوار به این کوه می روند و در فستیوال برف ستاره شرکت می کنند.

کوه اوسانگیت

پته های رنگی، اورگن (Oregon)

بیش از ۳۵ میلیون سال قبل اینجا دشتی رودخانه ای بود در همان زمان بود که لایه های رنگی ای که تپه های رنگارنگ ایالت اورگن آمریکا را به وجود آورده اند در اثر خاکسترهای فوران های آتشفشانی شکل گرفتند. با گذشت زمان لایه های خاکستر که از مواد معدنی متنوعی تشکیل شده بودند فشرده و جامد شدند و به رنگ هایی در آمدند که امروز می بینید. رنگ های قرمز و نارنجی در واقع خاک های لاتریت است که زمانی که اینجا گرم و مرطوب بود توسط رسوبات دشت سیلابی به وجود آمدند.

پته های رنگی، اورگن

زمین های هفت رنگ، موریس

زمین های هفت رنگ ناحیه ای کوچک در موریس است که در نزدیکی روستای چامارل قرار دارد. اینجا زمینی نسبتا کوچک در حدود ۷۵۰۰ متر مربع است که از تپه های شنی با هفت رنگ مختلف های قرمز، قهوه ای، بنفش، سبز، آبی، بنفش و زرد تشکیل شده است. این ماسه ها از تجزیه سنگ های آتشفشانی (بازالت به خاک رس) شکل گرفته اند و بعدها به خاکی تبدیل شدند که اجزای اصلی آن ها آهن و آلمینیوم است، دو ماده ای که به ترتیب باعث رنگ قرمز و آبی خاک شده اند. اینکه چرا این ها سایه روشن های مختلفی گرفته اند برای این است که سنگ های آتشفشانی و مذاب در دماهای مختلفی خنک شده اند.

موریس

تراس های ناحیه دونگچوان، چین

در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر Kunming، پایتخت استان «یون نان» چین، یک منطقه روستایی به اسم دونگچوان هست که خاک سرخ رنگش را همه دنیا می شناسند. این خاک که بر روی تراس های وسیع گسترش پیدا کرده نتیجه رسوبات آهن و مس است. آهن این خاک که در معرض آب و هوای گرم و مرطوب این ناحیه بوده اکسید شده و اکسید آهن را به وجود آورده که به طور طبیعی قرمز رنگ است. این اکسیدها که در طول سالیان دراز شکل گرفته اند کم کم تبدیل به خاک قرمز رنگ شگفت انگیز این ناحیه شده اند. هر سال در فصل بهار خاک این ناحیه برای کشاورزی شخم زده می شود اینجاست که هزاران گردشگر و عکاس برای تماشای خاک های سرخ رنگ به این روستا می روند، خاکی که حالا با کاشته شدن گندم های زرد و جوهای سبز تماشایی تر از قبل یکی از شگفت انگیز ترین تصاویر طبیعی را رقم زده است.

تراس های ناحیه دونگچوان

منبع: amusingplanet.com

گران ترین غذاهای دنیا
گران ترین غذاهای دنیا
۱۰ بستنی معروف از ۱۰ کشور دنیا
۱۰ بستنی معروف از ۱۰ کشور دنیا
عجیب ترین خانه ها در دنیا که تبدیل به جاذبه توریستی شده اند!
عجیب ترین خانه ها در دنیا که تبدیل به جاذبه توریستی شده اند!
معماری شگفت انگیز آبراه های باستانی در سراسر جهان
معماری شگفت انگیز آبراه های باستانی در سراسر جهان