کوه یخ قطب جنوب به امارات می رود!

طرح انتقال کوه یخی از قطب جنوب به امارات

کشتی بزرگی را تجسم کنید که در حالی که دو کوه یخی غول الپیکری را با طناب به خود وصل کرده در وسط اقیانوس حرکت می کند! این طرحی است که یک شرکت اماراتی می خواهد در سال ۲۰۱۸ انجام دهد و کوه یخی بزرگی را از قطب جنوب به ساحل فجیره ببرد و در آنجا این کوه، آب آشامیدنی امارات را به مدت چند سال تامین کند. این پروژه جاه طلبانه قرار است به دست کشوری انجام شود که نشان داده همیشه به دنبال انجام کارهای فوق العاده است، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

انتقال کوه یخ
مطالب مرتبط:
شرکت اماراتی روتانا در ایران هتل می سازد
امارات در مریخ شهر می سازد!

در معرفی این طرح که در اوایل ماه می ارائه شد آمده است که کوه های یخی بزرگی از قطب جنوب به وسیله کشتی پس از طی مسافت ۹۲۰۰ متر در اقیانوس هند به سواحل فجیره آورده می شود و در آنجا با آب کردن این یخ ها، آب مردم امارات فراهم می شود. طبق گفته های مدیر این شرکت، برنامه های فنی و هزینه های این پروژه مشخص شده و قرار است که این کار در آغاز سال ۲۰۱۸ شروع شود. او آبی که از این کوه های یخی به دست می آید را یکی از بهترین و خالص ترین منابع آبی جهان می داند و معتقد است که از هر کوه یخی ۸۰ میلیون لیتر آب خالص تولید می شود که این مقدار آب می تواند نیاز آب آشامیدنی یک میلیون نفر را به مدت ۵ سال برآورده کند. طبق برنامه، مدت زمان انتقال این کوه از قطب تا سواحل امارات ۱ سال طول می کشد چون آن ها می خواهند این کار را آهسته انجام دهند تا در این مدت این یخ کمتر آب شود هر چند برآورد شده که حدود ۳۰ درصد از حجم کوه یخ در این جابجایی کم می شود. بعد از اینکه کوه یخی به سواحل فجیره رسید این شرکت این کوه یخی را به بلوک های کوچک تر تقسیم می کند و از این بلوک های کوچک آب آشامیدنی گرفته می شود و آب ها درون تانک های بزرگ ذخیره می شوند.

کوه یخ در امارات

این پروژه بار دیگر نگاه ها را به سوی کمبود آب در کشور امارات برد. بیشتر از ۹۸ درصد آب مورد نیاز این کشور از فرآیند نمک زدایی به دست می آید و طبق پیش بینی ها منابع آب زیر زمینی این کشور تا ۱۵ سال دیگر تمام می شود. طبق گفته مدیر این پروژه، این کوه یخی می تواند به صنعت گردشگری این کشور رونق بیشتری دهد چون گردشگران زیادی برای دیدن آن به این منطقه می روند. مدیر این شرکت پیش بینی کرده که وجود کوه یخ در سواحل امارات می تواند آب و هوایی متفاوت را در این ناحیه به وجود بیاورد، در واقع کوه یخ، گردبادی ایجاد می کند که این گرداب می تواند همه ابرهای منطقه را به بالای کوه یخی بیاورد و باعث ریزش باران های زیاد در ناحیه خلیج فارس شود. البته به نظر می آید این گفته ها کمی مبالغه آمیز باشد اما عجیب ترین بخش این پروژه این است که همراه این کوه یخی، پنگوئن هایی هم که بر روی این یخ ها زندگی می کنند به سواحل امارات می رود.

کوه یخ
معرفی هتل کورال دبی دیره | ۴ ستاره
قوانین فرودگاه امارات متحده عربی
در سفر به امارات حتما از این ۵ موزه دیدن کنید!
معرفی هتل جی دبلیو مریوت دبی | ۵ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code