بلیط هواپیما

فقط یک قدم بردارید تا به قله ی این کوه عجیب برسید!

کوچک ترین کوه چین!

اگر به دنبال آسان ترین کوهنوردی دنیا هستید به شهر شوگوآنگ در استان شاندونگ چین بروید. در این شهر جاذبه طبیعی حیرت آوری منتظر شماست: کوه جینگ شان؛ کوچک ترین کوه چین و شاید هم دنیا! احتمالا همین که چشمتان به این کوه بیفتد با خود می گویید این که فقط یک صخره ی کوچک است و کوه به حساب نمی آید اما تحقیقات زیادی روی این برآمدگی انجام شده و کوه بودن آن به اثبات رسیده است! این کوه از سطح زمین تا قله ۶۰ سانتی متر ارتفاع دارد و فقط با یک قدم به بالای آن می رسید. اگر می خواهید با کوچک ترین کوه چین آشنا شوید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کوچک ترین کوه چین
مطالب مرتبط:
رودخانه لی در چین در فهرست ۱۰ عجایب آبی جهان
تصاویر دیده نشده از داخل شهر ممنوعه در چین!

کشور چین پر از جاذبه های حیرت آور است؛ هم جاذبه های طبیعی و هم جاذبه های تاریخی؛ پس بی دلیل نیست که این کشور هر سال میزبان تعداد زیادی از گردشگران سراسر دنیاست. می خواهیم یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز چین را به شما معرفی کنیم: برآمدگی ای که به نظر صخره ای کوچک می آید اما لقب کوچکترین کوه چین را گرفته است.

کوه «جینگ شان» جذاب ترین کوه دنیا نیست اما از آن جایی که تنها کوه منطقه ی شوگوآنگ است تبدیل به نماد منطقه و یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی شده است. تحقیق درباره این کوه از حدود ۱۰۰ سال پیش شروع شد و ویژگی های مهمش مثل محل دقیق و ابعادش به ثبت رسید و  مشخص شد که این کوه با وجود ظاهر کوچکش اما بسیار بزرگ تر از این حرف هاست! حتما می پرسید چگونه؟ این کوه در واقع یک کوه زیر زمینی بوده که فقط قسمت نوک آن از زمین بیرون زده است.

جاذبه های عجیب چین

حتما این سوال برایتان پیش آمده که چه مقدار از این کوه در زیر زمین قرار دارد؟ شاید نتوان هیچ وقت به جواب این سوال رسید چون قوانین محافظتی سفت و سختی برای این کوه وجود دارد که حفاری در اطرافش را غیر ممکن کرده است. اما با این حال افراد زیادی در گذشته در اطراف این کوه کندوکاو کرده اند. با دیدن این کوه شاید بگویید این که کوه نیست و فقط صخره ای کوچک است! این موضوع سال ها پیش، قبل از اینکه کوه بودن این برآمدگی ثابت شود هم ذهن عده ای را مشغول کرده بود. در واقع در حدود ۱۰۰ سال پیش عده ای مامور به کندوکاو در اطراف این کوه شدند تا ثابت کنند که این برآمدگی فقط یک صخره است و هیچ ادامه ای در زیر زمین ندارد. آن ها چندین متر را کندند و وقتی دیدند هر چه حفر می کنند به پای کوه نمی رسند دست از کار کشیدند. در سال ۱۹۵۸ هم عده ای تلاش کردند تا به پای این کوه برسند اما آن ها هم شکست خوردند، با این وجود، خوبی این تحقیقات این بود که از آن زمان تا به حال، همه ی مردم این برآمدگی صخره مانند را به نام کوه می شناسند.

جاذبه های چین

برگردیم به سوال قبل، واقعا چند متر از این کوه در زیر زمین قرار دارد؟ به گفته یک وبسایت معتبر چینی، ارتفاع این کوه ۴۸ متر است اما بیشتر آن در زیر زمین قرار دارد. قسمت بیرون زده ی این کوه فقط حدود ۶۰ سانتی متر ارتفاع، ۱٫۲۴ متر طول و ۰٫۷ متر عرض دارد و می توانید فقط با برداشتن یک قدم از آن بالا بروید.

این کوه به عنوان یک جاذبه ی گردشگری پرطرفدار چنان اهمیتی دارد که مسئولان این شهر نه فقط کندوکاو در اطراف کوه بلکه ساخت و ساز در اطراف و آسیب زدن به کوه را هم قدغن کرده اند. شاید تا همین چند سال پیش گردشگران کمی از وجود این کوه خبر داشتند اما امروز دیگر با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی تصاویر زیادی از این کوه منتشر می شود و مردم، دوستان خود را به چالش کوهنوردی در کوچک ترین کوه چین دعوت می کنند! اگر در فصل تابستان گذرتان به این کوه بیفتد با وجود گندم زار هایی که اطراف کوه را احاطه را کرده شاید پیدا کردن این کوه کمی برایتان سخت باشد و مجبور شوید در میان مزارع آنقدر جست و جو کنید تا به این کوه عجیب برسید.

کوهی عجیب در چین

شاید همیشه دلتان می خواسته از کوهی معروف بالا بروید و به قله اش برسید اما ارتفاع زیاد این کوه ها شما را از این کار منصرف کرده است اما حالا این کوه شما را به آرزویتان می رساند چون فقط کافیست یک قدم بردارید تا خودتان را در بالای آن ببینید البته حواستان باشد که با رفتن به روی این کوه به سنگ های آن هیچ آسیبی وارد نکنید چون همانطور که گفتیم این کوه ارزشمند، قوانین محافظتی سفت و سختی دارد چون سالانه گردشگران زیادی را به این ناحیه می کشاند و باعث رونق گردشگری این شهر کوچک شده است. با بازدید از این کوه نه فقط از کوچک ترین کوه چین بلکه از مزارع و طبیعت بکر اطراف هم دیدن می کنید. این کوه زمانی ارزشمندتر می شود که بدانید در این منطقه هیچ کوه دیگری وجود ندارد و تا زمانی که در اینجا هستید از چشم اندازهای کوهستانی فقط تماشای همین صخره ی کوچک نصیبتان می شود.

منبع: odditycentral.com

شاهکار زلزله را ببینید، دریاچه چورت!
شاهکار زلزله را ببینید، دریاچه چورت!
ماجراجویی در تنها زیپ لاین زیر زمینی دنیا!
ماجراجویی در تنها زیپ لاین زیر زمینی دنیا!
زیبایی های دنیا را لمس کنید + ویدئو
زیبایی های دنیا را لمس کنید + ویدئو
سفرنامه یک زمین شناس از گرمترین به سردترین کشور دنیا
سفرنامه یک زمین شناس از گرمترین به سردترین کشور دنیا