گالری بورگز، یکی از بهترین موزه های رم

گالری بورگز | Galleria Borghese در رم ایتالیا

رم  گالری ها، موزه ها و ویلاهای زیادی دارد که مملوء از آثار هنری اند؛ از موزه های واتیکان گرفته تا موزه ملی و البته گالری بورگز. گالری بورگز در رم مجموعه های هنری جذابی را در خود جای داده که قدمت بیشتر آن ها به قرن ۱۵ تا ۱۸ برمی گردد. این گالری یکی از بهترین موزه های جهان است و همه ی بازدید کنندگان در هر سنی را به شگفتی وا می دارد. موزه های کمی در دنیا هستند که در آن مثل گالری بورگز بتوانید بدون اینکه جمعیتی زیاد شما را هل دهند در روبروی نقاشی های رافائل بایستید و با دقت به جزئیات شاهکار هنری اش خیره شوید. می خواهیم درباره گالری بورگز در رم حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

گالری بورگز

گالری بورگز

مطالب مرتبط:
کلیسای جامع میلان، بزرگ ترین کلیسای ایتالیا
معروف ترین و خوشمزه ترین دسرهای ایتالیایی
۸ شهر ساحلی در ایتالیا

گالری بورگز (Galleria Borghese) در ویلایی سفید رنگ در مرکز رم قرار دارد و شامل مجموعه آثار دائمی از نقاشی ها، مجسمه ها و آثار باستانی رومی و همینطور نمایشگاه های موقتی ست.  گالری در ویلای بورگز، عمارتی جذاب و زیبا برپا شده و یکی از معروف ترین موزه های جهان است. حتی باغ این موزه هم جاذبه ای معروف و سومین پارک بزرگ رم  است، باغی که مدت ها زیستگاه شترمرغ ها و طاووس های زیبایی بود. درسته که گالری بورگز از موزه های واتیکان کوچک تر است اما همین اندازه ی کوچک یکی از مزایای آن است، گالری ای با ۲۰ اتاق که مملوء از مجسمه های رومی و نقاشی های باروک است. اگر فقط قصد بازدید از یک موزه هنری رم را دارید گالری بورگز با شاهکارهای هنری اش می تواند گزینه خوبی باشد.

جاذبه های رم

از محبوب ترین آثار این موزه تعدادی از شاهکارهای برنینی، مجسمه ساز و معمار معروف قرن ۱۵ ایتالیاست، آثاری مثل مجسمه معروف خوابیده و آپولو. در واقع این گالری بیشتر از همه به مجسمه های برنینی در طبقه همکف معروف است. نمایشگاه های این گالری در طبقه ی پایین و بالای عمارت برپا می شود؛ در طبقه ی اول آثاری هنری از هنرمندان مشهوری مثل تیزیانو، رافائل و … به نمایش در آمده. طبقه همکف مخصوص آثار باستانی رومی از قرن اول تا قرن سوم است این بخش از موزه با موزائیک ها و مجسمه  های جذاب و همینطور نقاشی های دیواری و سقف، غافلگیر کننده ترین بخش موزه است. مجسمه هایی که از «برنینی» و «کانواس» در هر کدام از تالارها بازدید از این موزه را خاص و منحصربفرد کرده اند. این موزه مملوء از آثار هنری حیرت آور است و با نقاشی ها و مجسمه های شگفت آور یکی از بهترین موزه ها ی دنیاست؛ حتی معماری ساختمان آن هم از دیدنی ترین جاذبه هاست.

سفر به رم ایتالیا

گالری بورگز محلی عالی برای هنردوستان است تا در عمارتی زیبا اشیای هنری را تحسین کنند. با اینکه موزه های واتیکان گنجینه های هنری زیادی را در خود جای داده اند اما شلوغ ترین موزه های روی زمین اند! با این حال رم در موزه ها و کلیسا ها مملوء از آثار هنری ست که البته خوشبختانه به مانند واتیکان شلوغ نیستند. گالری بورگز یکی از بهترین گالری های خصوصی دنیاست که در قرن ۱۷ توسط شخصی به اسم بورگز در ویلا باغ او جمع آوری شده است. مجموعه های این موزه متعلق به روم باستان، رنوسانس و هنر باروک هستند و بیشتر آن ها توسط هنرمندانی مثل برنینی، تیتیان، رافائل، روبنز و کانوا خلق شده اند.  طراحی داخلی این خانه هم با کفپوش های مرمرین، ستون های جذاب، نقاشی های دیواری و سقف دیدنی اثری هنری ست.

موزه های رم

تاریخچه گالری بورگز

عمارتی که این موزه در آن برپا شده به عنوان اقامتگاه تابستانی خانواده نجیب زاده بورگز در اوایل دهه ۱۶۰۰ ساخته شد. خانواده بورگز از خانواده نجیب زاده ایتالیایی بودند که در قرن ۱۶ به رم نقل مکان کردند. صاحب این خانه علاقه زیادی به آثار هنری داشت و یکی از بزرگ ترین طرفداران برنینی بود و این ویلا کاملا به سلیقه ی او تزئین و دکوراسیون شد. در سال ۱۸۰۷ پرنس بورگز حدود ۵۰۰ قطعه از آثار هنری این موزه را به ناپلئون بخشید پس اگر می خواهید مجموعه های بیشتری از این موزه را بینید باید به لوور پاریس بروید. در سال ۱۹۰۲ خانواده بورگز این ویلا و مجموعه های آن را به دولت ایتالیا فروخت و در سال ۱۹۰۳ این گالری برای بازدید به روی عموم مردم باز شد.

بازدید از گالری بورگز

موزه روزهای دوشنبه تعطیل است؛ از آن جایی که این موزه خیلی محبوب است باید جلوتر بلیط آن را رزرو کنید و فقط کسانی که ۲ یورو به عنوان پیش پرداخت واریز کرده باشند اجازه ی بازدید از آن را دارند. می تواید تا بلیط ها تمام نشده به صورت آنلاین یا تلفنی بلیط را چند روزی زودتر رزرو کنید. نکته مثبت درباره موزه بورگز این است که سیستم رزواسیون زمان بندی شده دارد که ازدحام جمعیت را به حداقل می رساند البته این سیستم به معنای محدود بودن بلیط هاست پس باید حتما از قبل آن ها را رزرو کنید. فقط ۳۶۰ نفر به طور همزمان می توانند در مدت دو ساعت از این موزه دیدن کنند. قیمت بلیط این موزه برای بزرگسالان ۱۵ یورو است البته در اولین یکشنبه هر ماه بازدید از موزه رایگان است. برای اینکه موزه شلوغ نشود برای بازدید از آن فقط ۲ ساعت زمان دارید و بعد از پایان این مدت می توانید برای استراحت به کافه و یا مغازه فروش سوغاتی بروید. اگر ۲ ساعت برای دیدن شاهکارهای این موزه کافی نیست باید بعد از ۲ ساعت موزه را ترک و برای بازدید مجدد دوباره بلیط رزرو کنید. برای بازدید از این گالری اگر می خواهید از مترو استفاده کنید نزدیک ترین ایستگاه Spagna است که البته بعد از پیاده شدن از مترو باید مقداری سربالایی پیاده روی کنید.

منبع: rome.net

۴ بنای فوق العاده دیدنی با معماری گوتیک
۴ بنای فوق العاده دیدنی با معماری گوتیک
قدیمی ترین شهر غاری مسکونی دنیا
قدیمی ترین شهر غاری مسکونی دنیا
پل ریالتو، قدیمی ترین پلی که بر روی «گراند کانال» ونیز کشیده شده!
پل ریالتو، قدیمی ترین پلی که بر روی «گراند کانال» ونیز کشیده شده!
قصر وکیو فلورانس، موزه ای برای آشنایی با سه دوره تاریخی
قصر وکیو فلورانس، موزه ای برای آشنایی با سه دوره تاریخی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code