بلیط هواپیما

وقتی گربه های ایرانی باعث شکست لشکر مصر باستان شدند!

حضور گربه ها در جنگ با مصر باستان

در مورد گربه ها چه نظری دارید؟ آیا شما هم عاشق این موجودات ملوس و پشمالو هستید یا فکر می کنید حیواناتی بی فایده و بدردنخور هستند؟ خب، در هر صورت باید بدانید که این گربه ها در ایران باستان حداقل در یکی از جنگ های مهم و سرنوشت ساز ایران با مصر باستان به نام نبرد پلوزیوم نقش بسیار مهمی داشته اند. در واقع، بگذارید اینطور بگوییم که گربه های ایرانی باعث شکست لشکر مصر باستان و پیروزی ایران در زمان هخامنشیان شدند! باور نمی کنید؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

سپاه هخامنشیان

نبرد پلوزیوم

مطالب مرتبط:
کشف دو هرم عجیب در اعماق مثلث برمودا که از اهرام مصر هم بزرگترند!
ماجرای عجیب زنی که از مصر باستان به زمان ما آمده بود!
راز فریادهای مومیایی مصری کشف شد!

تمدن های ایران باستان و مصر از جمله تمدن های باشکوه و قدرتمند در دنیای باستان به شمار می رفتند و تا مدت ها این دو تمدن فکر جنگ و مقابله با یکدیگر را در سر نداشتند. تا اینکه در زمان کمبوجیه دوم، پسر کوروش، نبرد بزرگی بین این دو تمدن کهن درگرفت. علت دقیق این نبرد مشخص نیست. برخی معتقدند که کمبوجیه به دلیل توهینی که از سوی فرعون به او شده بود تصمیم به جنگ با مصر گرفت و برخی دیگر دلیل آن را کشورگشایی می دانند. این نبرد که در منطقه ای به نام پلوزیوم انجام شده در کتب تاریخی به نبرد پلوزیوم شهرت یافته است. نبرد پلوزیوم اولین نبرد مهم و بزرگ بین این دو تمدن باشکوه و باستانی به شمار می رود. پیروز قطعی این میدان لشکر هخامنشیان بودند و توانستند بر لشکر مصر پیروز شوند و بر مصر باستان مسلط شوند. اما نکته بسیار جالب استفاده لشکر ایران از یک تاکتیک جنگی بسیار هوشمندانه است که حتی امروزه هم تحسین کارشناسان را برانگیخته است. این تکنیک چه بود؟ استفاده از گربه!

قلمرو ایران در زمان کمبوجیه

بخش زیادی از جزئیات نبرد پلوزیوم توسط مورخ یونانی به نام هرودت به ما رسیده است. طبق گفته هرودت کمبوجیه به مصر اعلان جنگ کرد. فرعون جوان مصر (Psametik III) که تازه شش ماه بود به حکومت رسیده بود تمام تلاش خود را کرد تا برای نبرد آماده شود. امید او به حمایت متحدان یونانی اش خوش بود که ظاهرا او را تنها گذاشتند. سرانجام فرعون سپاهی گردآوری کرد و در منطقه پلوزیوم در نزدیکی رود نیل منتظر رسیدن سپاه هخامنشیان شد. آن ها در قلعه پلوزیوم که قلعه ای بسیار مستحکم و غیرقابل نفوذ بود و همین موضوع، خیال مصریان را راحت می کرد. اما آن ها خبر نداشتند که سپاه کمبوجیه علاوه بر جنگ آوری و تجهیزات جنگی قرار است از تاکتیکی بسیار هوشمندانه استفاده کند.

کمبوجیه دوم در نبرد با مصر باستان

کمبوجیه دوم که در برخی کتب با نام کامبیز هم شناخته می شود پسر کوروش و یکی از پادشاهان سلسله هخامنشی است و در قرن ۶ قبل از میلاد بر سرزمین پارس حکومت می کرد. همان طور که گفتیم بین این دو تمدن در سال ۵۲۵ قبل از میلاد جنگی درگرفت که به نام نبرد پلوزیوم شهرت دارد. مصر باستان بسیار قدرتمند بود و به این سادگی ها تسلیم نمی شد. هرودت بیان کرده که شمار زیادی از افراد هر دو سپاه کشته شده بودند و جنازه آن ها تمام میدان جنگ را پر کرده بود. ظاهرا هرودت از استخوان های باقی مانده از این نبرد بازدید کرده و حتی به تفاوت بین جمجمه ایرانی ها و مصریان هم اشاره کرده است. افراد زیادی از دو طرف کشته شد و هیچ طرف تسلیم نمی شد. بنابراین کمبوجیه از تاکتیکی هوشمندانه استفاده کرد که باعث پیروزی قاطع و سریع بر لشکر مصر شد. کمبوجیه می دانست که گربه در فرهنگ مصری بسیار مقدس و باارزش است و مصری ها به هیچ وجه، حتی در جنگ هم آسیبی به این حیوان نمی زنند. بنابراین به لشکریانش دستور داد تا گربه هایی را با خود حمل کنند و همین طور روی سپر و پرچم هایشان تصویر گربه نقاشی کنند!  لشکر مصر که به خصوص تیراندازانی ماهر داشتند با مشاهده گربه های زنده و تصاویر آن ها به هیچ وجه قادر به حمله و تیراندازی نبودند تا مبادا صدمه ای به گربه ها برسد. به این ترتیب کمبوجیه در نبرد پلوزیوم توانست لشکر قدرتمند مصر را شکست بدهد!

گربه در مصر باستان

اهمیت گربه در مصر باستان

گربه در مصر باستان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود و مصریان این گربه را مقدس می دانستند. گربه در فرهنگ مصری نمادی از یکی از خدایان باستان بود که صورت گربه و بدن یک زن را دارد. مجسمه ها، تندیس ها و نقاشی های دیواری متعددی از گربه در مصر باستان وجود داشته که هم اکنون شمار زیادی از آن ها در موزه ها نگهداری می شوند. به دلیل اهمیت و قداستی که این حیوان در باور مصریان باستان داشت آن ها به هیچ وجه به گربه ها صدمه نمی زدند و در معتقد بودند که آسیب رساندن به گربه گناهی نابخشودنی و بزرگ است. کمبوجیه دوم که از طریق افرادش از این باور مصریان اطلاع پیدا کرده بود از این موضوع در نبرد پلوزیوم استفاده کرد و توانست در جنگ با مصریان باستان پیروز شود!

منبع: ancient.eu

راهنمای سفر به کیش
راهنمای سفر به کیش
جنگل بکر اولنگ در شاهرود
جنگل بکر اولنگ در شاهرود
قدیمی ترین منبر ایران را در مسجد جامع شوشتر ببینید
قدیمی ترین منبر ایران را در مسجد جامع شوشتر ببینید
کوه گنو بندر عباس، ناشناخته ای با طبیعت کم نظیر
کوه گنو بندر عباس، ناشناخته ای با طبیعت کم نظیر