گردنه حیران کجاست؟

گردنه حیران

روستای زیبای حیران در استان گیلان، شهر آستارا قرار گرفته است و یکی از زیباترین طبیعت های دیدنی و گردشگری در ایران محسوب می شود. این روستا آب و هوای بی نهایت خوبی دارد و به همین دلیل در سال های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. در ادامه همراه الی گشت باشید تا از این روستای زیبا بیشتر بدانید:

گردنه حیران

گردنه حیران کجاست؟

روستای زیبای حیران در استان گیلان، شهر آستارا قار گرفته است و یکی از زیباترین طبیعت های دیدنی و گردشگری در ایارن محسوی می شود. این روستا آب و هوای بی نهایت خوبی دارد و به همین دللی در سال های اخبر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. در ادامه همراه الی گشت باشید تا ازن روستای زیاب بیشتر بدانید:

درباره ی گردنه حیران

یکی از پر اهمیت ترین جاذبه های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا- اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه های سرسبز و از طرف دیگر به دره ای که رود ارس از آن می گذرد، مشرف است. وجود مه در اکثر روزهای سال باعث رویایی شدن بیش از اندازه ی این گردنه و دره ها و کوهپایه های آن شده است.

گردنه ی سرسبز حیران، چشم انداز بی نظیری از طبیعت به نمایش می گذارد که می توان گفت در ایران بی رقیب است. همانطور  که گفته شد این گردنه در بیشتر وقت ها در زیر ابرى از مه پنهان است، دره ها و کوهپایه هاى پوشیده از گل ها و گیاهان جنگلى و مرتعى و گاو هایى که در حال چرا هستند با چشم انداز زیبایى از کندو هاى عسل، اولین جلوه هایی است که به چشم هر رهگذری مى آید و آن را فریفته خود مى کند.

گردنه حیران در آستارا

اگر به این منطقه سفری داشته باشید متوجه خواهید شد که چرا این نام را برای این منطقه انتخاب کرده اند. زیبایی بیش از حد این طبیعت هر تماشاگری را حیران می کند. جاده ای که مثل یک مار تنومند به یک کوه بزرگ پیچیده شده، تا ارتفاع بسیار زیادی بالا رفته و ماشین ها را می بینیم که سوار بر روی این مار دراز در آن ارتفاع بلند در حرکت هستند. وقتی که این مسیر زیبا طی می شود هر چند دقیقه کوتاه با پیچ تندی روبرو می شویم که باید آن را دور زد. وقتی بالاتر می رویم در طول مسیر رستوران ها و سالن های غذاخوری و پذیرایی زیادی را می بینیم و استراحتهای کوتاه در کنار پرتگاه برای دیدن طبیعت زیبا و ماشین هایی که در زیر روی جاده پر پیچ و خم دیده می شوند و سر آخر خوردن بلال تازه و موقع رفتن خرید مقداری عسل.

مسیر رویایى و زیباى گردنه حیران از یک طرف مشرف به کوه هایى است که پوشیده از جنگل هاى انبوه است و از طرف دیگر مشرف به دره اى نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور مى کند و تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است. گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است.

این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. سازمان جنگلداری استان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و همچنین تله کابین در حال نصب بر روی این منطقه می باشد.

آدرس : جاده اصلی اردبیل به آستارا، ابتدای تونل اردبیل تا ۵ کیلو متری آستارا، فاصله تا مرکز شهر، ۴۰ کیلومتر

  • وطنم ایران

   بسیار عالی، منطقه توریستی و زیبایی گردنه حیران آستارا، از بکرترین و زیباترین نقاط گردشگری در شمال کشور،در استان گیلان بشمار میرود، در ضمن ایرانی جان برو قشنگ جغرافیا رو بخون بعد اظهار نظر کن عزیزم! حیران تو حوزه استحفاظی گیلان قراره عزیزم

   • حامد

    دوست عزیز جغرافیا لازم نیست از حیران تا آق چای جزو حوزه راهداری استان اردبیل است و درضمن اکثریت بالای نود درصد جمعیت حیران اردبیلی هستند . حوزه گیلان یک تشریفات زائد بیش نیست حیران از مرکز استان اردبیل ۴۰ کیلومتر و از مرکز استان گیلان ۲۵۰ کیلومتر فاصله داره خودت بگو و از لحاظ راهداری و امداد و نجات هم جزو حوزه استان اردبیل است .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد