آشنایی با انواع گره های کوهنوردی

گره های کوهنوردی

افرادی که به کوهنوردی علاقه دارند یا به صورت حرفه ای به این ورزش می پردازند، باید انواع گره های کوهنوردی را بدانند. اینکه چطور در هر شرایطی که هستند، بتوانند گره ها را به خوبی بر روی طناب بزنند. اگر شما هم به عنوان یک مبتدی علاقه مند به شروع ورزش کوهنوردی یا صخره نوردی هستید یا به هر دلیلی یادگیری انواع گره ها را الزامی می دانید، در این مطلب الی گشت با ما همراه باشید. در این مطلب مهم ترین و اصلی ترین گره های کوهنوردی را به شما معرفی می کنیم. همچنین از اهمیت هر گره و موقعیت استفاده آن برایتان می گوییم. در نهایت زدن یکی از گره ها را به شما آموزش می دهیم.

گره های کوهنوردی و سفر

اهمیت زدن گره درست

مطالب مرتبط:
چگونه شروع به کوهنوردی کنیم
گشت‌و‌گذار پاییزی در جنگل ارفعده و چشمه پراو
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان

کوهنوردان شعاری دارند که می گوید: “شما گره اشتباه را تنها یک بار می زنید!” کمتر فعالیت و حرفه ای را پیدا می کنید که به اندازه کوهنوردی، وابسته به گره های کوهنوردی نباشد. در کوه، زندگی شما در دستان شما و گره ای است که می زنید. در این مطلب تعدادی از گره ها را که برای کوهنوردی لازم است با آن آشنا شوید، خواهید خواند. برای مبتدیان این ورزش بسیار اهمیت دارد که تفاوت بین گره ها و دیگر اصطلاحات کوهنوردی مرتبط با طناب ها را یاد بگیرند:

  • گره (Knot): گره در طناب پیچشی است که شما در آن و یا هر وسیله دیگری ایجاد می کنید.
  • گیره (Hitch): گیره وسیله ای است که طناب و یک شی دیگر که می تواند آن هم طناب باشد را، به هم متصل می کند.
  • خمیدگی (Bend): خمیدگی یک نوع گره است که دو طناب را به هم وصل می کند.
  • بایت (Bight): بخش میانی دو سر طناب است.
  •  انتهای ایستاده طناب (Standing end): استاندینگ اندز یا بخشی از انتهای طناب است که حتی موقع گره زدن نیز استفاده نمی شود.
  • قسمت انتهایی و کار کرده طناب (Working end): قسمت انتهایی یا در کل قسمتی از طناب است که در گره های کوهنوردی استفاده می شود.
انواع گره های کوهنوردی

انواع گره هشت

رایج ترین نوع در بین گره های کوهنوردی است و انواع متعددی دارد. انوع گره هشت شامل گره هشت ساده، گره هشت یک لا، گره هشت دولا، گره هشت خرگوش یا سر خرگوشی، گره هشت سر دست و گره هشت تعقیب است. گره هشت ساده به تنهایی استفاده ای ندارد و تنها پایه ای برای زدن دیگر گره ها استفاده می شود. برای زدن گره هشت یک لا ابتدا طناب را در بخشی که می خواهید گره را بزنید، دو لا کرده و سپس طبق تصویر زیر، سر دولای آن را برگردانده و به دور بدنه بپیچیدو از درون حلقه ایجاد شده بگذرانید. گره هشت را اگر در قسمت بایت طناب بزنید برای لنگر انداختن طناب یا لنگر انداختن خودتان به سمتی دیگر عالی است. یک گیره نگه دارنده معمولی می تواند محلی عالی برای قرار دادن این گره باشد همچنین با اتصال یک گیره کوهنوردی به آن می توان آن را متحرک کرد.

روش بستن گره هشت را در میانه طناب در تصویر زیر خواهید دید.

گره های کوهنوردی-گره هشت

گره هشت تعقیبی

در واقع در بین گره های کوهنوردی که می آموزید، تنها گره ای که بیشترین استفاده را در هر بار رفتن به کوه دارد، این نوع گره است. این گره  به آسانی بسته می شود و همچنین به راحتی باز می شود. اگر با این طناب سقوط کنید، گره بسیار سفت شده و باز کردن آن سخت می شود. این گره را به گونه ای تمرین کنید که حتی در باد و باران به راحتی از پس آن بربیایید. برای زدن گره هشت تعقیبی، حدود ۲۴ تا ۳۰ اینچ (حدود ۷۰ سانتی متر) از ابتدای طناب را در نظر بگیرید. سپس سر انتهایی آن را برگردانید و همانند تصویر زیر گره را بزنید. دقت داشته باشید که در انتها حدود ۳۰ سانتی متر از طناب، باقی بماند. انتهای طناب را با یک گره ماهیگیری دابل (گره ساده) محکم کنید. حتما گره خود را تمام کنید. هر ساله بسیاری از کوهنوردان به دلیل اشتباه زدن گره های کوهنوردی یا تمام نکردن و محکم نکردن گره هایشان جان خود را به خطر می اندازند.

نکته: حتما گره ها را ابتدا در باشگاه امتحان کنید و استفاده کنید. سپس در طبیعت از آن ها استفاده کنید.

انواع گره هشت تعقیبی
گره های کوهنوردی و مهار گره

گره پروسیک یا گره با دو طناب | Prusik

این نوع گره زمانی استفاده می وشد که شما دیگر گیره ندارید. برای همین از یک طناب برای ساخت گیره بر روی طناب اصلی استفاده می کنید. گره های متفاوتی از این گره وجود دارد و همچنین از آن بر روی بسیاری از وسایل می توانید استفاده کنید. یکی از مزیت های این نوع گره حرکت آزادانه آن بر روی طناب اصلی است، البته اگر وزن زیادی از آن آویزان نباشد. این نوع گره به شما اجازه می دهد که در طول مسیر طناب و در نبود گیره با کم کردن وزنتان بر روی گره و حرکت داده ان به سمت بالا حرکت کنید. این روش در میان انواع گره های کوهنوردی، زمانی که شما از مسیر خارج شده اید یا از صخره ای آویزانید، می تواند جان شما را نجات دهد. حتی یک گره پروسیک بر روی طناب دستگیره ای عالی بوده و به شما اجازه می دهد که بسیاری از حرکت های غیر ممکن را انجام دهید.

برای درست کردن آن از یک طناب نازک کوهنوردی با قطر ۴ تا ۶ میلیمتر و با طولی به اندازه ۳۰ سانتی متر استفاده کنید. طناب های نازک تر بهتر از طناب های با قطر بیشتر است. برای بستن این نوع گره حداقل ۳ مرتبه یا بیشتر طناب را به دور طناب اصلی بچرخانید تا زمانی که از قدرت آن مطمئن شوید. در صورت نیاز آن را بیشتر به دور طناب اصلی بپیچانید اما یادتان باشد که در این صورت حرکت گره پروسیک یا لغزنده بر روی طناب سخت تر خواهد شد.

گره های کوهنوردی-گره پروسیک

گره حلقه خمیده (گره آبی)

از گره حلقه خمیده برای اتصال قسمت هایی انتهایی طناب به هم یا متصل کردن طناب های کوچک و تبدیل آن ها به طنابی بزرگتر استفاده کنید. در بین گره های کوهنوردی اصلی، این نوع گره نیز به ایمن و مطمئن بوده اما آنطور که به نظر می رسد ساده نیست. برای این نوع گره هم باید حسابی تمرین کنید. هرچند سرعت زدن این نوع گره بالاست. گره حلقه خمیده نیز ممکن است به راحتی از هم باز شود؛ در نتیجه قبل از هر صعودی ابتدا آن را دوباره امتحان کنید و زمانی که گره را می زنید از هر طرف آزاد طناب حدود ۵۰ سانتی متر را آزاد بگذارید. بسیاری از کوهنوردان این نوع گره را برای طناب هایی راپل (کمربندی) استفاده می کنند و در انتها یادتان نرود که گره ساده ماهیگیری را برای مهار سر آزاد طناب بزنید. گره حلقه خمیده در طناب های خیس بسیار سفت و محکم بسته شده و باز شدن آن به سختی انجام می شود.

گره های کوهنوردی- گره حلقه خمیده

گره گیره مانتر | Munter Hitch

گیره کوهنوردی خود را اگر بیندازید، خوشحال خواهید شد که چنین گره کوهنوردی را یاد دارید. برای زدن این گره باید یک گیره یا گره پروسیک داشته باشید. این نوع گره را به یک سمت بکشید و خواهید دید که گره ای بسیار محکم خواهید داشت. دری بین گره های کوهنوردی که در بالا نام بردیم، این گره در طول طناب می تواند باعث حرکت گیره شده و در هر نقطه که می خواهید می توانید آن را از سمتی کشیده و محکم کنید.

هرچند این گره کارآمد است آما سعی کنید که از آن تنها در مواقع ضروری استفاده کنید چرا که باعث پیچش بیشتر طناب می شود.

گره های کوهنوردی-گره گیره مانتر

گره گیره های میخکی

گره گیره های میخکی برای اتصال شما به یک گیره یا گره تروسک و یا یک طناب است. گره ای سریع و قابل تنظیم است بوده و در نتیجه همه کاره و کاربر پسند تر از گره هشت در بایت طناب است. اگر شما خود را بیش از حد به لنگر نزدیک کنید، به راحتی پیچش این نوع گره را از بین می برید و اجازه می دهید که گره شل شود. بنابراین باید دوباره گره را بزنید.

نکته این است که هیچ گاه نباید این گره را برای انتهای طناب استفاده کنید. چرا که ممکن است سر انتهایی طناب از آن بیرون آمده و باز شود. اگر هم این گره را برای قسمت انتهایی طناب استفاده کردید، حتما با یک گره هشت آن را محکم کنید.

گره گیره های میخکی

گره ماهیگیری خمیده

از انواع گره های کوهنوردی و ماهیگیری است که برای اتصال دو طناب با یک قطر یا قطرهای متفاوت استفاده می شود. برای این گره می توانید به هر تعدا که می خواهید طناب را بپیچانید. در نتیجه کمتر پیش می آید که باز شود. یکی از استفاده های این گره زمانی است که بخشی از طناب پوسیده شده یا می خواهند که از مهره های درون طناب حفاظت کنند. بعضی از ماهیگیران تنها نیز در قسمت انتهایی سر آزاد آن از گره هشت استفاده می کنند. بعضی از کوهنوردان از گره دابل خمیده ماهیگیران به جای گره حلقه خمیده استفاده می کنند. اگرچه این نوع گره راحت به نظر می رسد اما اگر در اثر افتادن سفت شود و در هم فشرده شود، باز کردن آن می شود. برای آنکه بتوانید راحت تر این نوع گره را باز کنید می توانید آن را به دور سنگ ها یا تنه درخت بیندازید و با دندان سعی در باز کردن آن کنید.

منبع: rockandice.com

بهترین زمان سفر به ترکیه چه فصلی است؟
بهترین زمان سفر به ترکیه چه فصلی است؟
قبل از سفر به جنوب شرقی آسیا بخوانید
قبل از سفر به جنوب شرقی آسیا بخوانید
۹ راه برای درست کردن آتش در طبیعت
۹ راه برای درست کردن آتش در طبیعت
تجربه ی پروازی لذتبخش با نکاتی کاربردی
تجربه ی پروازی لذتبخش با نکاتی کاربردی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code