گلی عجیب و غریب و زیبا که فقط یک شب در سال شکوفا می شود! + تصویر

ملکه شب، گلی که فقط یک شب در سال شکوفا می شود

گیاهان عجیب و غریبی در سراسر دنیا وجود دارند. برخی از آن ها گوشت خوارند! برخی دیگر را فقط در منطقه ای خاص از جهان می توان مشاهده کرد و بعضی از گل ها را نیز نمی توان در ۳۶۴ روز از سال دید! می خواهیم گلی را معرفی کنیم که گوشه گیری را به عنوان سبک زندگی انتخاب کرده، گیاهی به نام گل ملکه شب که فقط یک شب در سال شکوفا می شود و زیبایی هایش را در آن شب به رخ بینندگان می کشد. در ادامه با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

گل ملکه شب
مطالب مرتبط:
زنبورها جذب چه گل هایی می شوند؟
این گل از دانه ی ۳۰ هزار ساله رشد کرده است!
آشنایی با گیاهان بومی ایران

او به طور کامل شکوفا می شود و لباس زیبایش را فقط در تاریکی شب بر تنش می کند. سحر هنگام، و حتی قبل از اولین بوسه خورشید بر گونه اش، دوباره به خواب فرو می رود و عطر خوشبو و دلنشینش، تنها چیزیست که از او به یادگار باقی می ماند. گل کاکتوس Cereus، یکی از گونه های کاکتوس است که گلش فقط در یک شب از سال شکوفا می شود. شبی بین ماه های جولای تا اکتبر هر سال. این گل را با نام های دیگری همچون شاهزاده شب و ملکه شب هم می شناسند. علاقه مندان به این گونه یک سال تمام صبر می کنند تا موقع شکوفه دادن این گل فرا رسد و به تماشای آن بنشینند.

گل زیبای ملکه شب

گلی که در آن شب خاص شکوفا می شود، به اندازه سر یک نوزاد تازه متولد شده است. سپیده دم و قبل از تابش اولین اشعه های خورشید به روی زمین، گلبرگ های گل ملکه شب دوباره خم می شوند تا خواب طولانی این گیاه زیبا دوباره آغاز شود. در نهایت فردا صبح، تنها یادگار این گل، عطر خوشیست که دیشب به تنش زده بود.

گل ملکه شب شکلی شبیه به یک شیپور و گلبرگ هایی به رنگ های کرم و سفید دارد. وقتی که این گل به طور کامل شکوفا می شود، عرضی حدود ۱۰ و طولی حدود ۲۰ سانتی متر خواهد داشت. شکل و ظاهر این گل، به این بستگی دارد که چگونه کاشته و کشت شود، این گل ها هم می توانند به صورت عمودی رشد کنند و هم به صورت افقی بر روی زمین پهن شوند. متاسفانه همه ما نمی توانیم این گل را از نزدیک تماشا کنیم. چرا که این گل در مناطق بیابانی و استوایی آمریکا، و آمریکای جنوبی یافت می شود. هر چند، امروزه یکی از گونه های این گل را به صورت مصنوعی کشت می کنند و به عنوان یک گل خانگی و تزئینی از آن استفاده می کنند.

ملکه شب قبل از طلوع آفتاب

چیزی که گل ملکه شب را بیش از پیش حیرت انگیز می کند، بدنه و ساقه های خاردار آن است. بالاخره هرچه که باشد، این یک گیاه کاکتوس است. همجواری لطافت گل ملکه شب با بدنه زخیم و خاردارش، منظره حیرت انگیزی را برای بینندگانش خلق می کند. مارک هاچادورین مدیر گلخانه گیاه شناسی نیو یورک، این گونه از گل را گیاهی منحصر به فرد می داند که عجیب ترین رفتار را در بین تمامی گیاهان دارد. این گیاه گوشه نشینی را انتخاب کرده و زیباییش را فقط سالی یک شب به جهان نشان می دهد. مارک می گوید مردمی که تمام سال منتظر تماشای این گل می ماند، ضرر نمی کنند. چرا که افراد کمی لایق دیدن زیبایی های گل ملکه شب هستند.

گیاه این گل، فقط وقتی گل می دهد که حدود ۴ یا ۵ سال از عمرش گذشته باشد. پس از گذشت ۵ سال، می توان تعداد بسیار کمی شکوفه را در گوشه و کنار این گل مشاهده کرد. به تدریج و با گذشت زمان، بر تعداد شکوفه های این گیاه افزوده می شود و در نهایت پس از چند سال، گیاه به طور کامل رشد می کند. برخی از پرورش دهندگان این گل، آن ها را در تمام طول روز در محیطی تاریک نگه می دارند تا روند رشد و گل دهی آن تسریع شود.

شاید تصور کنید که با این وصف، این گیاه خیلی زود منقرض می شود. ولی پروانه ها و حشرات دیگر بسیاری هستند که وظیفه گرده افشانی این گل در شب را بر عهده گرفته اند و به بقای آن کمک می کنند. بیشتر این وظیفه را پروانه ای به نام هاوک (Hawk Moth) بر عهده می گیرد.

کاکتوس ملکه شب

شکوفایی این گل یک رویداد بسیار نادر است که علاقه مندان بسیاری را در قالب گروه های دوستانه، خانواده، مسافران عبوری و حتی تورهای گردشگری یک شب در سال به این منطقه می کشاند. این مردم در طول شب به تماشای گل ملکه شب می نشینند و با آن عکس های یادگاری می اندازند و در نهایت با طلوع خورشید و به خواب رفتن این ملکه، به خانه و کاشانه خود باز می گردند. در آمریکا، یک گروه به نام جامعه گل ملکه شب به راه انداخته اند و در آن افرادی که گونه های خانگی این گل را دارند، به فروش و کرایه آن ها به دیگران می پردازند.

در باغ گیاه شناسی توهونو چول در ایالت آریزونا، حدود ۳۰۰ شاخه از این گل ها نگه داری می شوند. این گل ها به طور شبانه روزی مونیتورینگ می شوند تا روند رشد و تغییراتشان مشاهده شوند. این مکان محل مناسبیست برای دانشجویان گیاه شناسی و دانشمندان و استادان دانشگاه، که قصد دارند تحقیقاتی را بر روی این گل نادر انجام دهند. در شبی که مسئولین باغ اعلام می کنند این گیاه قرار است گل دهد، مردم بسیاری به این مکان مراجعه می کنند و شبی را در این باغ زیبا به صبح می رسانند. در حاشیه مراسم تماشای گل ملکه شب در این باغ، کارگاه های شناخت گیاهان و نحوه بقا در طبیعت نیز در این مکان برگزار می شوند.

گلی که فقط یک بار در سال شکوفا میشود

گل ملکه شب یک بانوی خوش قد و قامت و زیباست که خودش را فقط در یک شب از سال به عاشقانش نشان می دهد. برای تماشای این گیاه زیبا، می توانید زمان دقیق شکوفایی آن را از مسئولین باغ گیاه شناسی نیویورک بپرسید و در آن زمان به باغ گیاه شناسی معروف شهر نیویورک مراجعه کنید.

منبع: beyondsciencetv.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد