گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش سوم)

ثروتی نهفته در دل قبرستانی اسرار آمیز در وارنا

ثروت پیدا شده در قبرهای ما قبل تاریخ بلغارستان اولین نشانه فاصله طبقاتی اجتماعی آنهاست، ولی هیچ کس نمی‌داند که چه عاملی باعث سقوطشان شده است.

مطالب مرتبط:
گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش دوم)
گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش اول)
sqj_1604_danube_gold_01-jpg__800x600_q85_crop_subject_location-11031016

پس از گرفتن یک دست‌ بند از سطل کاوشگر خود، به جمع‌ آوری تعدادی دیگر پرداخته است. او فکر می ‌کرد که این جواهرات از جنس مس و یا از جنس برنج هستند و همان ‌طور که با چکمه ‌های کار جدیدش می ‌آمده، آن‌ها را به درون سطل پرتاب کرده و در زیر تخت گذاشته است. او هیچ‌ وقت به فکرش هم نمی‌ رسید که آن ‌ها از جنس طلا باشند. چند هفته‌ ای نیز طول کشیده تا جعبه جواهرات را، در حالی که پر از خاک بوده است، به معلمش بدهد.

تا آن روز صبح، تمام دست ‌سازه ‌های طلایی مربوط به عصر مس کمتر از یک پوند می ‌ارزیدند. ولی مینچو تنها در جعبه کفشی دو برابر این مقدار را حمل می‌کرد. جست وجوی اولیه به مقدار ۲٫۲ پوند می ‌ارزید و به شکل ‌های دست ‌بند، زره سینه مستطیل شکل و مسطح، گوشواره، لوله‌های باریکی که احتمالا دور دسته چوبی عصایش پیچیده بوده، چند حلقه و طلاهای کوچک دیگر بودند. مینچو می‌گوید: ما آن‌ها را به همان شکل و در همان جعبه کفش به وارنا آوردیم.

در طی چند هفته متصدیان بولدوزرها که حیران و سرگردان بودند توسط یک پلیس، دو باستان‌شناس، و همان معلم بازنشسته به سمت مکان ساخت ‌وساز که در چند صد متری رود وارنا بود، هدایت می‌شدند. گرچه ماه ‌ها از زمانی که کارگران ساختمان این طلا را پیدا کرده بودند می‌گذشت، مینچو نگاهی دزدکی به زیر خاک سستی که برروی گودال قرار داشت انداخت.

sqj_1604_danube_gold_07-jpg__600x0_q85_upscale

جست وجو شروع شده بود و مینچو می‌گوید: این امر غیرطبیعی است که تنها یک قبر وجود داشته باشد. خیلی زود قبرهای بیشتری پیدا شد. بعد از این که فهمیدیم این مکان یک قبرستان بوده، حصار موقتی به دورش کشیدیم. ولی بعدها معلوم شد که این حصار به اندازه کافی بزرگ نبوده تا تمام محیط قبرستان را بپوشاند. زمانی که زمستان شروع شد و خاک زمین یخ زد، باستان شناسان برای ادامه کار آتش روشن می‌کردند. طی حرکتی عجیب یک زندان محلی تعدادی مجرم محکوم را برای کمک به باستان‌شناسان فرستاد.

باستان‌ شناسان بلغارستانی بیش از ۱۵ سال صرف حفاری ۳۱۲ قبر کردند که همه آن ‌ها به ۴۶۰۰ و ۴۲۰۰ پیش از میلاد بازمی‌ گردند که یک نقطه اساسی در تاریخ بشر به شمار می ‌رود و زمانی است که مردم راز فلزکاری را کشف کردند.

همان ‌طور که محققان قبری را پس از قبری دیگر حفر می‌کردند، متوجه الگویی شدند. ثروت قبرستان وارنا بطور مساوی تقسیم نشده است. بیشتر قبرها ارزش کمی داشتند و شامل یک مهره، چاقوی چخماقی و یا در بهترین حالت حاوی دستبندی بودند. یکی از هر پنج قبر حاوی اشیایی از جنس طلا مانند مهره یا زره سینه بود. به طور خیلی عجیبی، تنها چهار قبر حاوی سه چهارم طلای قبرستان بودند -برابری ثروت آن‌ها یک درصد بود. وی می‌گوید: قبرستان تفاوت زیاد بین مردم را نشان می ‌دهد، تعدادی با دارایی قبر زیاد و تعدادی با دارایی ناچیز. در ۶۵۰۰ سال پیش، مردم همان عقایدی را که ما امروزه داریم، داشتند، در حالیکه الان شاهد اولین جامعه پیشرفته هستیم.

sqj_1604_danube_gold_08-jpg__600x0_q85_upscale
  1. ماري

    من أصلا إز هتل سنترال راضی نبودم پسرم مایوشو کنار استخر جا گذاشت وقتی برگشتیم نبود أین اتفاق برأی بقیه هم اتفاق افتاده بود بأزو بندای پسرشون کنار استخر جا مانده بود ولی خبری إز پیداشدن نبود
    کیفیت صبحانه پایین بود وقتی می گفتیم پنیر بذارید می گفتن تمام شده برای هتل ۴ ستاره أین مسائل اصلن خوب نیست

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد