گودال هایی که تبدیل به خانه شدند!

خانه های یائودانگ در چین

در شمال چین فلاتی به اسم Loess هست که مردم آنجا برای بیش از ۴ هزار سال در غارهایی به اسم یائودانگ زندگی می کنند که به زبان چینی یعنی خانه های غاری شکل. بعضی از این خانه ها بر روی دیواره کوه ها حفاری می شوند و بعضی از آن ها هم به طور عمودی در زمین حفر می شوند تا یک حیاط مرکزی را شکل بدهند و بقیه اتاق ها به طور افقی در کناره های همان حیاط درست می شوند. این که در زمین گودالی حفر شود و از آن به عنوان خانه استفاده شود از عجیب ترین خانه های دنیاست که به غیر از چین در یکی از شهرهای تونس هم رایج است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با خانه های یائودانگ آشنا شوید.

خانه های عجیب چینی
مطالب مرتبط:
معماری هنرمندانه فرودگاه شنزن چین
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در چین

فلات Loess در حوالی دره رودخانه «وی» در استان های «شاآنشی» و «شانشی» قرار دارد و نقش مهمی را در تاریخ چینی ها بازی می کند چون یکی از اولین تمدن های چینی در این دشت شکل گرفته است. این دشت از رسوبات ذرات ریز خاک که در طی میلیون ها سال طوفان های بادی آن ها را به این دشت آورده تشکیل شده است. جنس زمین این دشت از نوع خاک رس و نرم است برای همین هم می شود به راحتی در آن خانه ها را حفاری و هم می شود در خاک حاصلخیز و مرغوب آن کشاورزی کرد. خاک نرم از مهمترین فاکتورهایی است که باعث شده مردم این ناحیه از حدود ۴ هزار سال قبل این مدل خانه ها را برای زندگی در این دشت انتخاب کنند و در زمستان های سرد با بودن در این خانه ها به خوبی گرم و در تابستان های گرم حسابی خنک شوند.

خانه های چینی

اولین بار در زمان سلسله شیا یعنی حدود ۴ هزار سال قبل بود که سرو کله این خانه ها پیدا شد، با این حال آن ها تا زمان سلسله هان چندان متداول و محبوب نبودند. در زمان سلسله های مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) و سلسله کینگ (۱۶۴۴-۱۹۱۲) بود که این خانه های پائودانگ به اوج محبوبیت رسیدند و افراد زیادی تمایل به زندگی در آن ها را داشتند. حتی امروز هم که چین تا این حد پیشرفت کرده و پر از آسمان خراش و خانه های لوکس است حدود ۴۰ میلیون نفر از مردم در این خانه ها زندگی می کنند.

متداول ترین یائودانگ ها آن هایی هستند که بر رو و یا در دامنه های فلات ها حفاری می شوند. این خانه ها در نواحی مرزی فلات Loess قرار دارند؛ در داخل این فلات، هیچ دامنه کوه و یا دره ای وجود ندارد و روستاییان می توانند به راحتی و بدون هیچ مزاحمتی شروع به ساخت و ساز کنند. آن ها در زمین یک گودال مربعی شکل حفر می کنند و بعد بر روی ۴ دیواره این مربع اتاق هایی را به صورت عمودی می سازنند تا یک حیاط مرکزی را شکل دهند. ورود به این خانه های گودالی معمولا از طریق یک خاکریز و یا یک راهروی زیرزمینی انجام می شود.

خانه های متفاوت در چین

یائودانگ یک اتاق دراز طاقدار دارد و در ورودی نیمدایره اش هم یک در چوبی است. البته یک سری از این غارها هم کیفیت بهتری دارند و برای زندگی ماسب ترند. برای خانه های باکیفیت تر باید به سراغ غارهایی بروید که در کناره کوه هستند و با آجر حسابی محکم شده اند. بیشتر وقت ها تعداد زیادی از این خانه ها در کنار همدیگر، یا در بالای همدیگر و یا به صورت به هم چسبیده ساخته می شوند و به شکل یک روستا در می آیند.

زندگی در این خانه ها خیلی لذت بخش است. طراحی جالب خانه ها باعث شده که تابستان هایش حسابی خنک و زمستانه ایش هم گرم باشد. این ویژگی ای که گفتیم مهمترین و منحصربفردترین خصوصیت این خانه ها است و دمای هوا در آن ها معمولا بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت حدود ۳۰ درصد است. ویژگی های معماری این خانه ها ساکنان آن ها را در مقابل تغییرات محیطی و آب و هوایی محافظت می کند. از طرفی این مدل خانه سازی هیچ آسیبی به محیط طبیعی وارد نمی کند و زمین های کشاورزی را هم از بین نمی برد. اتاق های خانه کاملا ساکت هستند و سرو صدای محیط اطراف در آن ها شنیده نمی شود.

حفره های مسکونی

در شهر «یان آن» در شمال شانگهای یک خانواده معمولا ۳ تا ۵ غار دارد؛ غار اصلی محل سکونت اصلی است که در آن والدین و مادربزرگ، پدربزرگ ها زندگی می کنند. در سمت راست پایین هر غار معمولا یک مسیر افقی کوچک هست که برای گذشتن حیوانات خانگی استفاده می شود. در هنگام ساخت در اصلی برای حیاط حتما این نکته را در نظر می گیرند که هیچ کدام از غارها نباید همراستای در باشند وگرنه ممکن است برای آن خانواده بدشانسی اتفاق بیفتد.

گودال های چین

اگر این خانه ها امکانات مدرنی مثل آب لوله کشی و برق داشته باشد در این صورت یک غار ساده سه اتاقه که حدود ۷۰ متر مربع باشد ۴۶ هزار دلار قیمت دارد و کرایه اقامت یک ماهه در یک غار ساده یک اتاقه ی بدون لوله کشی حدود ۳۰ دلار است.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد