بلیط هواپیما

معرفی کامل طبیعتی بکر در مازندران به نام ییلاق کلاردشت

یکی از مقاصدی که معمولا در تعطیلات مد نظر است، مسافرت به مناطق شمالی کشور است. هرچند که بیشتر افراد این نواحی را به عنوان مقصد تابستانه در نظر می گیرند، اما در حقیقت دریای خزر و چشم اندازهای جنگلی و کوهستانی در چهار فصل طرفداران خاص خود را دارند. استان مازندران که یکی از مقاصد پرطرفدار در نواحی شمالی کشور است، هرساله پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان زیادی از نقاط دور و نزدیک است. بسیاری نیز برای دیدن دریا به سراغ شهرهای ساحلی می روند و در سواحل به تفریح می پردازند. اما در این بین مناظر زیبای جنگل ها و تجربه لحظاتی پر از آرامش گردشگران را به سمت مناطق جنگلی این استان هدایت می کند. همراه با الی گشت باشید تا با یکی از دیدنی ترین ییلاق های شمال به نام ییلاق کلاردشت مازندران آشنا شوید.

عکس کلاردشت مازندران

ییلاق کلاردشت کجاست؟

در واقع در اواسط جاده کرج به چالوس که قرار می گیرید، یکی از توریستی ترین شهرهای شمالی کشور در پیش چشمان شما قرار دارد که با دیدنی هایش لحظات خوشی را برای تان رقم می زند. می توان گفت امکانات خوب و طبیعت زیبای آن از دلایل استقبال از این شهر توریستی به شمار می روند. یکی از دلایلی که می تواند شما را به این شهر دوست داشتنی بکشد، طبیعت زیبا و چشم انداز های به یادماندنی ییلاق کلاردشت مازندران است. جایی که به علت دوری از دریا، هوایش رطوبت نسبتا کمتری دارد و بسیار مطبوع و خنک است و همین دلیل موجب شده تا آن به عنوان یک مقصد ناب تابستانه مد نظر باشد. در این میان می توانید به تماشای روستای مازیچال هم بروید. پیشنهاد می دهیم مقاله مرتبط با ییلاق مازیچال را هم بخوانید.

عکس طبیعت کلار دشت با دشت های سرسبز

در ۴۸ کیلومتری شهر چالوس و در دشتی که از فراز کوه ها پیداست به شهری با نام کلاردشت می رسیم. شهر کلاردشت دارای ۱۵۰۹ کیلومترمربع مساحت است و در میان دره ای باز و گسترده قرار گرفته است و ییلاقات و روستاهای زیادی را شامل می شود. زیبایی طبیعی و بی نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع این منطقه به ویژه در فصل تابستان موجب شده تا از این دیار با عنوان بهشت گمشده نیز یاد کنند و هزاران گردشگر داخلی و خارجی نیز از آن دیدن کنند. این شهر از شمال به دریای خزر و شهر عباس‌آباد، از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان، از غرب به قزوین و الموت و از شرق به چالوس، نوشهر و کجور محدود می شود. طبیعت کلاردشت یکی از بهترین مناطق شمال برای مسافرت است.

 آب و هوای ییلاق کلاردشت مازندران، بهترین منطقه خنک شمال

یکی از مهمترین ویژگی هایی که باعث شده تا طبیعت کلاردشت مورد استقبال گردشگران قرار گیرد، آب و هوای بسیار مطبوع آن است. حتی در تابستان که معمولا بیشتر مناطق شمالی شرجی است و البته کمی آزاردهنده می شود، این منطقه با آب و هوای مطبوع از مسافران پذیرایی می کند. اما اختلاف دمای آن با مرکز استان مازندران در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه می رسد و در برخی از شب های تابستان همچنین ساکنان ییلاق کلاردشت مازندران لباس گرم می پوشند. بنابراین آب و هوای کلاردشت در تابستان بسیار خنک و همراه با شب های سرد است. یکی دیگر از جذابیت های این منطقه، وجود یک مه دائمی است که بر زیبایی های کلاردشت شمال می افزاید.

عکس های کلاردشت و رودخانه ای در دل دشت سرسبز

جاهای دیدنی کلاردشت برای سفر

کلاردشت مازندران پر است از جاذبه هایی که شما را میخکوب خود می کند. از روستاهای اطراف کلاردشت گرفته تا جنگل مجل را می توان از ییلاق های کلاردشت در شمال دانست. مکان هایی که سفر به کلاردشت را برای هر بازدید کننده ای به یاد ماندنی می کند. تصور کنید وارد این منطقه شده اید، بهتر است برای شب ماندن در این منطقه به فکر رزرو هتل باشید که الی گشت آن را اینترنتی برای شما آسان تر فراهم کرده است.

رودخانه سردآبرود، مکانی برای ماهیگیری

این رود که اسم یک رودخانه است، از دشت کلاردشت عبور می کند. سردآبرود از بلندترین کوه های واقع در البرز مرکزی به مانند تخت سلیمان، علم کوه، سیاه کمان و … سرچشمه می گیرد، از دامنه این کوه ها می گذرد و موجب زیبایی خاصی در این منطقه می شود. این رود در مسیرش از ییلاق کلاردشت مازندران نیز عبور می کند. همچنین سردآبرود از رودهای محافظت شده دریای خزر به شمار می رود و آب آن برای مصارف شرب، کشاورزی و مراکز آبزی پروری استفاده می گردد. این روخانه البته دارای ماهیانی نظیر قزل آلای خال قرمز، سگ ماهی، قزل آلای رنگین کمان، عروس ماهی یا مار ماهی می باشد. ماهیگیری از تفریحات روستای کلاردشت و ساکنین آن است.

شاید از خود بپرسید که کلاردشت دریا دارد یا خیر؟ فاصله کلاردشت تا دریا چقدر است و چقدر از این رودخانه تا دریا فاصله است؟ برای رسیدن به دریا باید ۶۰ کیلومتر تا نوشهر یا نمک آبرود رانندگی کنید. اگر چه ییلاق کلاردشت مازندران دریا ندارد اما سواحل دریاچه های نزدیک آن هست.

تصاویر کلاردشت شمال در هوای مه آلود بالای ابر

جنگل های کلاردشت، بهترین مناطق شمال برای مسافرت

اما اگر شما از دوستداران گشت و گذار در جنگل هستید و از این نوع طبیعتگردی لذت می برید، جنگل کلاردشت مقصد بسیار مناسبی برای شما می باشد. جنگل هایی که در ادامه توضیح داده می شود از جمله این جنگل هاست:

۱- جنگل آزو: واقع در مرکز کلاردشت یا حسن کیف که در فاصله یک کیلومتری از غرب و از جاذبه های منحصر به فرد این منطقه است. این جنگل قسمت های های مختلفی مثل دشت جو پشت، مازیگاسر، عسلک و … را در خود جای داده است و زیستگاهی برای حیوانات وحشی مثل گرگ، خرس، خوک و پلنگ در کلاردشت می باشد.

۲- جنگل های عباس آباد: در قسمت شمالی ییلاق کلاردشت مازندران واقع شده است که اگر به این جنگل ها بروید، حس تازگی و جانی دوباره خواهید گرفت.

۳- جنگل مجل: واقع در ۶ کیلومتری حسن کیف و در تپه های روستایی به اسم مجل و یکی از دیدنی ترین مناطق جنگلی و طبیعی در مازندران که جنگل مجل نام دارد. برای رسیدن به این جنگل باید اول بدانید رودبارک کلاردشت کجاست تا پس از آن به مجل برسید. می بایست به روستای رودبارک و از آنجا نیز به روستای مجل کلاردشت بروید.

بهترین منطقه کلاردشت کجاست و عکسهای کلار دشت

دریاچه ها و آبشارهای منطقه کلاردشت برای تفریحات آبی

از دیگر زیبایی های ییلاق کلار دشت مازندران در شمال می توان به دریاچه ها و آبشارهایش اشاره کرد که در اطراف آن هستند، در ادامه به بررسی اجمالی آن ها می پردازیم:

۱- دریاچه هفت خوان: این دریاچه جاذبه ای در بین تنکابن و کلاردشت است که از هر دو طرف راه دسترسی دارد و می توان به آن رسید. باید برای رسیدن به آنجا به منطقه تخت سلیمان و علم کوه بروید.

۲- دریاچه ولشتنام دریاچه ای در منطقه کلاردشت مازندران است. به لحاظ جغرافیایی متعلق به مرزن آباد است و ۲۲ کیلومتر تا کلاردشت فاصله دارد و همین موضوع موجب شده تا رفتن به کلاردشت در اکثر مواقع با دیدن از این دریاچه همراه باشد. ولشت یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران محسوب می گردد و قرار گرفتن آن در میان کوه ها رنگ و بوی دوست داشتنی را در طبیعت تشکیل داده است.

۳- آبشار آکاپل: این آبشار در جنگل کوهستانی به نام سردچال کلاردشت واقع شده است و آکاپل نام دارد. آبشار آکاپل همچنین در امتداد رود سردآبرود قرار گرفته است و جلوه خاصی به طبیعت غرب محله رودبارک داده است. طبیعت ییلاق کلاردشت مازندران با این آبشار بی همتا جلوه می کند.

عکس های کلاردشت اطراف دریاچه ولشت

روستاهای اطراف کلاردشت با بهترین هتل ها

در اطراف کلاردشت و در بین دشت ها و کوه ها روستاهای بسیار زیبایی قرار گرفته اند که می توانند لحظات خوشی را برای شما به ارمغان بیاورند. تعداد زیاد این روستاها به عدد ۳۰ می رسد که بررسی یک به یک آن ها نیاز با زمان بیشتری دارد. بهترین هتل کلاردشت را در این روستاها پیدا خواهید کرد. این روستاها را در ییلاق کلاردشت مازندران معرفی می کنیم.

  • روستای لاهو کلاردشت
  • روستای مجل کلاردشت
  • روستای مکارود
  • روستا و طبیعت رودبارک
  • و بسیاری دیگر
جنگل آزو و مجل کلاردشت مازندران

مناظر کوهستانی، بهترین منطقه برای کوهنوردی در شمال

در کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیشتر از ۴۰۰۰ متر وجود دارد و موجب شده تا این منطقه به مقصدی جذاب برای علاقه مندان به کوهستان و کوهنوردی تبدیل شود. یکی از بهترین آن ها علم کوه است که با ارتفاع ۴۸۴۵ متر نیز بلندترین قله می باشد. این قله در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی ییلاق کلاردشت مازندران واقع شده است و می توان گفت این شهر نزدیک ترین شهر در استان به این کوه تلقی می گردد. علم کوه از بخش شمالی کلاردشت اشراف دارد و در بخش جنوبی نیز دارای چشم انداز زیبایی می باشد.

آب و هوای کلاردشت در تابستان

این کوه بعد از دماوند به عنوان دومین قله مرتفع کشور مطرح است و در بین کوهنوردان معروف است. یکی از نکات جالب در مسیر رسیدن به نوک قله علم کوه تخته سنگ بزرگ و عجیبی است که به حالت عمودی قرار گرفته است. این سنگ در ارتفاع نزدیک به ۴۵۰۰ متری قابل رویت است و از عجایب علم کوه و کلاردشت محسوب می شود. یخچال های طبیعی کلاردشت نیز در همین مناطق کوهستانی واقع شده اند و از موارد عجیب در طبیعت این منطقه به شمار می روند.

این کوه همچنین یک اثر طبیعی ملی است و شورای عالی محیط زیست با حکم شماره ۲۲۲ در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۱ مساحتی بیش از ۴۰۷۷ هکتار از منطقه ای شامل قله علم کوه و کوهپایه آن را به ثبت رسانده است. قله تخت سلیمان هم که از در منطقه علم کوه قرار گرفته، با ارتفاع ۴۶۵۹ متر و در افسانه ها آن را با عنوان جایگاه ازدواج سلیمان و بلقیس ذکر می کنند.

طبیعت زیبای ییلاق های کلاردشت

عکاسی از طبیعت کلاردشت شمال

جدای از همه مواردی که یک به یک اعلام کردیم ییلاق کلاردشت مازندران سوژه های بسیار مناسبی برای ثبت تصویر دارند. شاید ثبت تصاویر حتی توسط یک عکاس آماتور و حتی بدون تجهیزات و فقط با یک موبایل بسیار جذاب و دیدنی باشد. طبیعت ییلاق کلاردشت با همه جلوه های شهری، روستاها، کوهستان های زیبا، دریاچه ها و آبشارها و مردمانش همه و همه می توانند سوژه خوبی برای عکاسی باشند.

راهنمای سفر به شمال کشور دیگر مناطق ییلاقی را به شما معرفی می کند. مطمئن باشید که برای هر سلیقه ای در منطقه کلاردشت مازندران جاذبه ای به یاد ماندنی پیدا خواهید کرد. خوانندگانی که به این منطقه سفر داشته اند، برای ما از تجربیات سفر خود در کامنت ها بنویسند.

۱۵ غذای معروف و سنتی مشهد
۱۵ غذای معروف و سنتی مشهد
در سفر به چابهار چه بایدها و نبایدهایی را رعایت کنیم
در سفر به چابهار چه بایدها و نبایدهایی را رعایت کنیم
بزرگ ترین سینمای روباز جهان در سنندج!
بزرگ ترین سینمای روباز جهان در سنندج!
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس