معرفی اجمالی طبیعتی بکر در مازندران به نام ییلاق کلاردشت

ییلاق کلاردشت

یکی از مقاصدی که معمولا در تعطیلات مد نظر است، مسافرت به مناطق شمالی کشور است. هرچند که بیشتر افراد این نواحی را به عنوان مقصد تابستانه در نظر می گیرند، اما در حقیقت دریای خزر و چشم اندازهای جنگلی و کوهستانی در چهار فصل طرفداران خاص خود را دارند. استان مازندران که یکی از مقاصد پرطرفدار در نواحی شمالی کشور است، هرساله پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان زیادی از نقاط دور و نزدیک است. بسیاری نیز برای دیدن دریا به سراغ شهرهای ساحلی می روند و در سواحل به تفریح می پردازند. اما در این بین مناظر زیبای جنگل ها و تجربه لحظاتی پر از آرامش گردشگران را به سمت مناطق جنگلی این استان هدایت می کند. همراه با الی گشت باشید تا با یکی از دیدنی ترین ییلاق های مازندران به نام ییلاق کلاردشت آشنا شوید.

منطقه کلاردشت
مطالب مرتبط:
دریاچه ولشت در کلاردشت
ییلاق مازیچال محو شده در دل ابرها
دریاچه ولشت مرزن آباد برگی دیگر از بهشت مازندران

در واقع در اواسط جاده کرج به چالوس که قرار می گیرید، یکی از توریستی ترین شهرهای شمالی کشور در پیش چشمان شما قرار دارد که با دیدنی هایش لحظات خوشی را برای تان رقم می زند. می توان گفت امکانات خوب و طبیعت زیبای آن از دلایل استقبال از این شهر توریستی به شمار می روند. یکی از دلایلی که می تواند شما را به این شهر دوست داشتنی بکشد، طبیعت زیبا و چشم انداز های به یادماندنی ییلاق کلاردشت است.جایی که به علت دوری از دریا، هوایش رظوبت نسبتا کمتری دارد و بسیار مطبوع و خنک است و همین دلیل موجب شده تا آن به عنوان یک مقصد ناب تابستانه مد نظر باشد.

طبیعت کلاردشت

در ۴۸ کیلومتری شهر چالوس و در دشتی که از فراز کوه ها پیداست به شهری با نام کلاردشت می رسیم. این شهر دارای ۱۵۰۹ کیلومترمربع مساحت است و در میان دره ای باز و گسترده قرار گرفته است و ییلاقات و روستاهای زیادی را شامل می شود. زیبایی طبیعی و بی نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع این منطقه به ویژه درفصل تابستان موجب شده تا از این دیار با عنوان بهشت گمشده نیز یاد کنند و هزاران گردشگر داخلی و خارجی نیز از آن دیدن کنند. این شهر از شمال به دریای خزر و شهر عباس‌آباد، از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان، از غرب به قزوین و الموت و از شرق به چالوس، نوشهر و کجور محدود می شود.

 آب و هوا ییلاق کلاردشت

یکی از مهمترین ویژگی هایی که باعث شده تا کلاردشت مورد استقبال گردشگران قرار گیرد، آب و هوای بسیار مطبوع آن است. حتی در تابستان که معمولا بیشتر مناطق شمالی شرجی است والبته کمی آزاردهنده می شود، این منطقه با آب و هوای مطبوع از مسافران پذیرایی می کند. اما اختلاف دمای آن با مرکز استان مازندران در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه می رسد و در برخی از شب های تابستان همچنین ساکنان کلاردشت لباس گرم می پوشند. یکی دیگر از جذابیت های این منطقه، وجو یک مه دانمی است که بر زیبایی های کلاردشت می افزاید.

ییلاق کلاردشت

رودخانه سردآبرود

این رود که اسم یک رودخانه است، از دشت کلاردشت عبور می کند. سردآبرود از بلندترین کوه های واقع در البرز مرکزی به مانند تخت سلیمان، علم کوه، سیاه کمان و … سرچشمه می گیرد، از دامنه این کوه ها می گذرد و موجب زیبایی خاصی در این منطقه می شود. این رود در مسیرش از کلاردشت نیز عبور می کند. همچنین سردآبرود از رودهای محافظت شده دریای خزر به شمار می رود و آب آن برای مصارف شرب، کشاورزی و مراکز آبزی پروری استفاده می گردد. این روخانه البته دارای ماهیانی نظیر قزل آلای خال قرمز، سگ ماهی، قزل آلای رنگین کمان، عروس ماهی یا مار ماهی می باشد.

کلاردشت

جنگل ها

اما اگر شما از دوستداران گشت و گذار در جنگل هستید و از این نوع طبیعتگردی لذت می برید، کلاردشت مقصد بسیار مناسبی برای شما می باشد. جنگل هایی که در ادامه توضیح داده می شود از جمله این جنگل هاست:

جنگل آزو: واقع در مرکز کلاردشت یا حسن کیف که در فاصله یک کیلومتری از غرب و از جاذبه های منحصر به فرد این منطقه است. این جنگل قسمت های های مختلفی مثل دشت جو پشت، مازیگاسر، عسلک و … را در خود جای داده است و زیستگاهی برای حیوانات وحشی مثل گرگ، خرس، خوک و پلنگ می باشد.

جنگل های عباس آباد: در قسمت شمالی کلاردشت واقع شده است که اگر به این جنگل ها بروید حس تازگی و جانی دوباره خواهید گرفت.

جنگل مجل: واقع در ۶ کیلومتری حسن کیف و در تپه های روستایی به اسم مجل و یکی از دیدنی ترین مناطق جنگلی و طبیعی در مازندران که جنگل مجل نام دارد. برای رسیدن به این جنگل می بایست به روستای رودبارک برویم و از آنجا نیز به روستای مجل برویم.

کلاردشت

دریاچه ها و آبشار های منطقه کلاردشت

از دیگر زیبایی های ییلاق کلار دشت می توان به دریاچه ها و آبشارها یش اشاره کرد که در اطراف آن هستند، در ادامه به بررسی اجمالی آنها می پردازیم:

 دریاچه هفت خوان: این دریاچه جاذبه ای در بین تنکابن و کلاردشت است که از هر دو طرف راه دسترسی دارد و می توان به آن رسید. باید برای رسیدن به آنجا به منطقه تخت سلیمان و علم کوه بروید.

 

دریاچه ولشت:به لحاظ جغرافیایی متعلق به مرزن آباد است و ۲۲ کیلومتر تا کلاردشت فاصله دارد و همین موضوع موجب شدهتا رفتن به کلاردشت در اکثر مواقع با دیدن از این دریاچه همراه باشد. ولشت یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران محسوب می گردد و قرار گرفتن آن در میان کوه ها رنگ و بوی دوست داشتنی را در طبیعت تشکیل داده است.

آبشار آکاپل:این آبشار در جنگل کوهستانی به نام سردچال کلاردشت واقع شده است و آکاپل نام دارد. آبشار آکاپل همچنین در امتداد رود سردآبرود قرار گرفته است و جلوه خاصی به طبیعت غرب محله رودبارک داده است.

منطقه کلاردشت

روستاها

در اطراف کلاردشت و در بین دشت ها و کوه ها روستاهای بسیار زیبایی قرار گرفته اند که می توانند لحظات خوشی را برای شما به ارمغان بیاورند. تعداد زیاد این روستاها به عدد ۳۰ می رسد مثل مازیچال، طویدره، مکارود، اجابیت، لاهو، کردیچال، رودبارک و … که بررسی یک به یک آنها نیاز با زمان بیشتری دارد.

کلاردشت

مناظر کوهستانی ییلاق کلاردشت

در کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیشتر از ۴۰۰۰ متر وجود دارد و موجب شده تا این منطقه به مقصدی جذاب برای علاقه مندان به کوهستان و کوهنوردی تبدیل شود. یکی از بهترین آنها علم کوه است که با ارتفاع ۴۸۴۵ متر نیز بلندترین قله می باشد. این قله در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی کلاردشت واقع شده است و می توان گفت این شهر نزدیک ترین شهر در استان به این کوه تلقی می گردد. علم کوه از بخش شمالی کلاردشت اشراف دارد و در بخش جنوبی نیز دارای چشم انداز زیبایی می باشد.

ییلاق کلاردشت

این کوه بعد از دماوند به عنوان دومین قله مرتفع کشور مطرح است و در بین کوهنوردان معروف است. یکی از نکات جالب در مسیر رسیدن به نوک قله علم کوه تخته سنگ بزرگ و عجیبی است که به حالت عمودی قرار گرفته است. این سنگ در ارتفاع نزدیک به ۴۵۰۰ متری قابل رویت است و از عجایب علم کوه و کلاردشت محسوب می شود. یخچال های طبیعی کلاردشت نیز در همین مناطق کوهستانی واقع شده اند و از موارد عجیب در طبیعت این منطقه به شمار می روند.

این کوه همچنین یک اثر طبیعی ملی است و شورای عالی محیط زیست با حکم شماره ۲۲۲ در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۱ مساحتی بیش از ۴۰۷۷ هکتار از منطقه ای شامل قله علم کوه و کوهپایه آن را به ثبت رسانده است. قله تخت سلیمان هم که از در منطقه علم کوه قرار گرفته، با ارتفاع ۴۶۵۹ متر و در افسانه ها آن را با عنوان جایگاه ازدواج سلیمان و بلقیس ذکر می کنند.

طبیعت ییلاق کلاردشت

عکاسی

جدای از همه مواردی که یک به یک اعلام کردیم ییلاق کلاردشت سوژه های بسیار مناسبی برای ثبت تصویر دارند. شاید ثبت تصاویر حتی توسط یک عکاس آماتور و حتی بدون تجهیزات و فقط با یک موبایل بسیار جذاب و دیدنی باشد. طبیعت ییلاق کلاردشت با همه جلوه های شهری، روستاها، کوهستان های زیبا، دریاچه ها و آبشارها و مردمانش همه و همه می توانند سوژه خوبی برای عکاسی باشند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code