پارک حیات وحش لیونده، سفر به قلب آفریقا

liwonde park

پارک حیات وحش لیونده (Liwonde)، کرگدن، فیل و رودخانه شایر (Shire)

محوطه حفاظت شده لیونده یکی از سه زیستگاه مهم در آفریقای جنوبی است که در گذشته به دلیل شکارهای غیرقانونی در حال از دست دادن حیات وحش بی نظیرش بود که خوشبختانه این روزها به واسطه قوانین سفت و سخت از این جریان نجات پیدا کرده است. با الی گشت همراه باشید و درباره پارک حیات وحس لیونده بیشتر بدانید:

مطالب مرتبط:
مشارکت در پارک های حیات وحش آفریقای جنوبی
۴ گوشه از گنجینه های با ارزش حیات وحش در آفریقا

در پی موفقیت پروژه پارک Majete ، سازمان پارک های آفریقایی مدیریت پروژه پارک حیات وحش لیونده را در آگوست سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. این منطقه دارای زیبایی شگفت انگیزی است و در آن انواع چرندگان خالدار جنگلی، جنگل های پر درخت، درختان آدانسونیا یا بائوباب (baobab) و چشم اندازهای زیبایی طبیعی دیده می شود. در میان ستاره اصلی طبیعت منطقه، رودخانه شایر است که با ایجاد دشت آبرفتی ، نقش مهمی در محیط زیست منطقه ایفا می کند. در یک گردش سافاری با قایق، شما می توانید همه چیزهای مهم درباره این پارک را ببینید. عبور اسب های آبی و کروکودیل ها تنها در فاصله چند متری فیل هایی که در حال آب خوردن هستند و تنها صدایی که سکوت منطقه را می شکند، صدای نعره جانوران بزرگ است. در دشت های این منطقه صدها بز کوهی موسوم به ایمپالا(impala) و گرازهای وحشی را در حال یورتمه رفتن خواهید دید. تنوع زیستی پرندگان نیز در این پارک حفاظت شده، بسیار متنوع است. در این مناطق از مرغان مگس خوار رنگارنگ و کوچک  تا حواصیل های بزرگ و آب شکاف ها (skimmer) زندگی کرده و در حال پرواز در آسمان یا شنا روی رودخانه هستند.

منطقه حفاظت شده لیونده با نرده و فنس محصور بوده و در آن انواع بوفالو، گورخر، سمور، گونه نادر کرگدن سیاه زندگی کرده و به ندرت ممکن است بازدید کنندگان با پژوهشگرانی که در حال مطالعه کرگدن ها هستند، روبرو شوند.

زندگی انسان ها در مجاورت حیات وحش چندان ساده نیست. برای نمونه فیل ها خطری بالقوه برای محصولات کشاورزی محسوب شده و با ورود به مزارع، آن ها را نابود می کنند. این موضوع در حالی است که پارک حیات وحش لیونده دارای مساحتی حدود ۴۸۵ کیلومتر مربع بوده و دورتا دور آن را روستاها و مزارع احاطه کرده اند. این موضوع سبب ایجاد مشکلات زیادی برای مردم و حیوانات تحت حفاظت شده بود و از سوی دیگر شکار غیرقانونی نیز مشکل ساز می شد تا اینکه به تازگی کل این پارک با نرده و فنس محصور شد. این پارک به عنوان بزرگ ترین پارک حیات وحش آفریقا که فیل ها در آن تکثیر شده و به سایر مناطق منتقل شدند، شناخته می شود. در این پارک تعداد فیل ها به ۸۰۰ زنجیر رسیده بود که ۲۵۰ زنجیر از آن ها به پارک Nkhotakota منتقل شدند. در این منطقه حفاظت شده، لژ زیبای Mvuu محل مناسبی برای بازدید از پارک و اقامت محسوب می شود که در نزدیکی روستا قرار داشته و علاوه بر در تماس بودن با حیات افراد بومی و دیدن نحوه زندگی آن ها می توانید در گردش های سافاری حیات وحش نیز شرکت کنید.

مطالب مرتبط

همه چیز درباره ی خرید از بازارهای چابهار

یک برنامه سفر عالی ۵ روزه به چابهار

کدام اتاق هتل بام سبز رامسر برای اقامت مناسب تر است؟!