۱۸ درس از ۵ سال سفر به دور دنیا (بخش دوم)

lessonslearned7

آموخته های سفری به دشواری سفر دور دنیا

۵ سال در جاده بودن زمان زیادی است. پنج سال زندگی با یک کوله پشتی بدون داشتن خانه و آدرس ثابتی. هیچ وقت فکرش را هم نمیکردم که به چنین سفر طولانی بروم، قصد داشتم یک سال یا نهایتا ۱۸ ماه سفر کنم و بعد از آن به خانه برگردم، یک شغل واقعی پیدا کنم و ساکن بشوم و تا حالا باید ازدواج کرده باشم، یک خانه و ۲ تا ۵ تا فرزند داشته باشم و پیش دوستانم بنشینم و از حقوق بازنشستگی گله و شکایت کنم.

اما پنج سال گذشته و من اینجا در رومانی هستم با همان کوله پشتی و هنوز هم در هاستل ها می خوابم و  زمان برای زندگی کردن دارم. من این پنج سال سفر را با بخشیدن اغلب بروشورهای سفرم جشن گرفتم و حالا فکر می کنم ۵ سال زمان خوبی است تا درباره چیزهایی که این سفر طولانی و عجیب به من آموخته است صحبت کنم.

lessonslearned5

صرفه جویی زیادی نکنید

وقتی ارزان سفر می کنید و باید هوای جیب تان را داشته باشید، به راحتی تبدیل به یک آدم مقتصد و صرفه جو می شوید. اما چرا مثل گداها به خانه برگردیم و در ذهن مان حسرت خوردن غذا در ایتالیا، نوشیدنی در فرانسه و یا سوشی در ژاپن را داشته باشیم؟. درحالی که مهم است صرفه جو باشیم، بعضی جاها هم نیاز داریم کمی ولخرجی کنیم و کارهایی را که فقط یک بار در زندگی ممکن است امکان انجامش را داشته باشیم را هم انجام بدهیم. نمی دانید دفعه بعد هم امکان غواصی در فیجی را خواهید داشت یا خیر! زیادی خسیس بودن هم فقط برای تان پشیمانی به بار می آورد.

ولخرج نباشید

اما به خاطر بسپارید که در حال حاضر پول در نمی آورید و همیشه لازم نیست در جشن ها و مهمانی ها شرکت کنید و همه چیز را در جاهای جدید امتحان کنید. بعضی وقت ها لازم است استراحت کنید و خودتان غذا درست کنید. صرفه جو باشید، نه گدا.

با جریان همراه شوید

بعضی وقت ها برنامه مشخص داشتن خیلی خوب است. وقتی زمان محدود است، تلاش می کنید تا جایی که امکان دارد ببینید و طبق برنامه پیش بروید. اما خیلی خودتان را مقید به برنامه نکنید. سفر یعنی با تغییرات کنار بیایید و بگذارید زندگی در مسیری که دوست دارید، پیش برود. در آخر مجبور می شوید برنامه را کنار بگذارید، پس چرا خودتان را با مقید شدن به یک برنامه خاص اذیت کنید؟ در مورد کاری که می خواهید انجام دهید جدی باشید و در جاده راجع به جزییاتش تصمیم گیری کنید.

کتاب راهنما را کنار بگذارید

خیلی به کتاب راهنما نچسبید. می توانید بدون آن هم به راحتی سفر کنید، به خصوص با این همه جایگزین هایی که امروزه در اینترنت وجود دارند. این کتاب ها را می خرید و به ندرت از آن استفاده می کنید. فقط بار اضافی در کوله پشتی تان است. فقط کافی است از مردم راهنمایی بخواهید و کمک بگیرید.

هیچ وقت برای تغییر دیر نیست

اگر آدم اهل سفر یا کسی که همیشه تصورش را دارید، نیستید، باید بگویم که هیچ وقت برای تغییر دیر نیست. سفر یعنی تغییر. هر بیشتر بگویید «فردا»،  احتمال رسیدن آن فردای موعود کمتر می شود. سفر جنبه هایی از شخصیت من را نمایان کرد که آرزو می کردم در من وجود نداشت و به من ثابت کرد که واقعاً تنبلم.

آرام باشید

زندگی بسیار جالب است. دلیلی ندارد نگران باشید. آرام باشید و با آن همراه شوید. نمی توانید آینده را عوض کنید چون آینده هنوز نرسیده است. امروز بهترین انتخاب ممکن خود را انجام دهید و از لحظه هایتان لذت ببرید. خودتان را تحت فشار قرار ندهید تا همه دیدنی ها را ببینید. بازی کردن و کتاب خواندن و استراحت کردن کنار استخر هم به نوبه خودش لذت بخش است.

زبان های بیشتری یاد بگیرید

ندانستن زبان محلی ها بعضی وقت ها مزایایی هم دارد ، مثل اینکه برای فهماندن اینکه برای صبحانه تخم مرغ می خواهید ادای مرغ در بیاورید!، اما یادگیری زبان کار جالبی است و وقتی سفر می کنید و با دیگر مسافران آشنا می شوید بسیار مفید و کاربردی است. نه تنها می توانید با آنها گفت وگو کنید، بلکه واکنش آنها وقتی می بینند کسی به زبان شان صحبت می کند، دیدنی است. لبخند را به صورت همه می نشاند.

بیشتر ضد آفتاب بزنید

علم مفید بودن آن را ثابت کرده است و با توجه به مدت زمان طولانی که ممکن است در سواحل مختلف باشید، همیشه کمی بیشتر ضد آفتاب بزنید. برنزه شدن خوب است اما سرطان پوست گرفتن نه!. از کرم هایی که SPF بالا دارند استفاده کنید.

مردم خوب اند

مردم در سراسر دنیا با مردمانی آشنا شدم که نه تنها زندگی من را عوض کردند، بلکه مسیرشان را برای راهنمایی و کمک به من تغییر دادند. من متوجه شدم حرف های قدیمی ها درست است که می گفتند: «همیشه می توانی روی مهربانی غریبه ها حساب کنی». دوست گرگ به من یاد داد که نباید در برابر غریبه ها گارد داشته باشم. ما در آمریکا در فرهنگ ترسی بزرگ شدیم که واقعیت ندارد. اما ۹۹٫۹۹۹۹ درصد مردم جهان قاتل ، تجاوزگر و یا دزد نیستند. دلیلی ندارد بدبین باشیم. بعضی وقت ها مردم تلاش می کنند دوستانه و مهربانانه برخورد کنند.

در این پنج سال آخر عمرم که در سفر گذشت است بیشتر از ۲۵ سال گذشته زندگی ام آموخته ام و یاد گرفته ام. مهم نیست در آینده چه اتفاقی می افتد، فقط می دانم که خیلی خوشبختم که توانستیم که پنج سال را اینطوری بگذرانم و به خاطر آن انسان بهتری بشوم.

با سفر به این شهرها غرق در تماشا شوید
با سفر به این شهرها غرق در تماشا شوید
ایجاد تعادل میان کار و زندگیتان چقدر اهمیت دارد؟
ایجاد تعادل میان کار و زندگیتان چقدر اهمیت دارد؟
آشنایی با جاذبه های دیدنی فلورانس
آشنایی با جاذبه های دیدنی فلورانس
باورتان می شود که این درختان بناهای یادبود باشند؟
باورتان می شود که این درختان بناهای یادبود باشند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code