با ۲۰ میوه خارق ‌العاده تایلندی آشنا شوید (بخش دوم)

منتخبی از میوه‌های فوق ‌العاده تایلند، در طول سفر به بانکوک

میوه‌های عجیب ‌و غریب نیز درست مانند مردمان جذاب سرزمین تایلند، در هر گوشه‌ای از این کشور به شما خوشامد می‌گویند. خاک حاصلخیز، اقلیم استوایی و بخش‌های شمالی دارای آب ‌وهوای معتدل در تایلند به این معنی است که تقریبا هر چیزی در این کشور رشد می‌کند. درنتیجه این امر نیز کمتر مکانی در جهان می‌تواند مدعی داشتن چنین گنجینه متنوعی از میوه‌های خوش‌ طعم زیبا باشد. بهتر است با مصرف بیشترین میزان ممکن از میوه‌های تایلند، از این فراوانی بهره ببرید. در ابتدا طعم این میوه‌ها ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد و خارگیل تیغ تیغی و بد بو می‌تواند بهترین نمونه برای این حالت به‌حساب بیاید ولی مطمئن باشید وقتی که شروع به خوردن این میوه‌ها کنید، دیگر نمی‌توانید از آن‌ها چشم ‌پوشی نمایید. میوه‌ها نه ‌تنها ارزان، سالم و مغذی هستند بلکه روشی عالی برای تامین مایعات موردنیاز بدن به‌حساب آمده و به همین دلیل نیز میان وعده‌هایی عالی هستند. خوردن میوه‌های این منطقه شبیه به یک ماجراجویی به‌حساب می‌آید و به همین دلیل نیز بهتر است به این متن ایمان داشته و میوه‌ها را به روش محلی‌های تایلند و با کیسه کوچکی از نمک، شکر و فلفل قرمز نوش جان کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
با ۲۰ میوه خارق ‌العاده تایلندی آشنا شوید (بخش اول)
نوشیدنی های دلچسب تایلند
thai-fruits
 • جک فروت (به زبان انگلیسی: Jackfruit و به زبان تایلندی: خانون یا Khanoon)
  این میوه که در بین ماه‌های ژانویه تا می (اواسط زمستان تا اواخر بهار) در دسترس است، اندازه‌ای نزدیک به یک خربزه داشته و عطری متفاوت و طعمی آبدار دارد. داخل این میوه به چندین بخش تقسیم شده است و هر یک از آن‌ها دارای یک گوشته موم مانند است که توسط دانه‌ها محاصره شده‌اند. معمولا این میوه به‌صورت خام مصرف می‌شود ولی در برخی از موارد نیز تایلندی‌ها آن را در خمیر خاص سرخ می‌کنند.
jack-fruits
 • سیب کاستارد (به زبان انگلیسی: کاستارد اپل یا Custard Apple و به زبان تایلندی: نوی نا یا Noi-Na)
  این میوه رنگ سبز روشن داشته و هم‌اندازه یک توپ تنیس بوده و دارای پوسته‌ای برجسته است. این میوه مزه‌ای مشابه با کاستارد داشته و با قاشق خورده می‌شود. محتویات شیرین داخل این میوه با دانه‌های سیاه بسیار کوچک همراه هستند.
noina
 • زرگیل (به زبان انگلیسی: لنگست یا Langsat و به زبان تایلندی: لنگ سرد یا Lang-sard)
  این میوه که بومی تایلند است، یک میوه کوچک و گرد فصلی است که در بین ماه‌های جولای تا اکتبر (اواسط تابستان تا اواسط پاییز) در دسترس است. برای گشودن پوست سفید و نازک آن از انگشتان خود استفاده کنید تا درون آن به یک گوشته نیمه شفاف و آبدار دست پیدا کنید که اندکی ترش ‌مزه است. این میوه که یک گزینه عالی برای رفع تشنگی است، در پنج رده مختلف از گوشته داخلی موجود است و بهتر است آن را خام خورد.
langsat
 • چشالو (به زبان انگلیسی: لانگن یا Longan و به زبان تایلندی: لام یای یا Lam-Yai)
  این میوه یکی دیگر از براداران لیچی و مژکی است که کمتر از این دو شناخته‌شده است. چشالو طعمی لطیف و شیرین داشته و در بخش‌های شمالی تایلند در منطقه چانگ می (Chang Mai) و به ‌ویژه بین ماه‌های ژوئن تا اوت (فصل تابستان) رشد می‌کند. پوست این میوه را می‌توان با دست کند و گوشت لذیذ آن را نیز می‌توان با استفاده از فشار دادن شصت و انگشت اشاره به‌صورت همزمان، از داخل این میوه خارج کرد.
longan
 • سرخالو (به زبان انگلیسی: لیچی یا Lychee و به زبان تایلندی: لینجی یا Linjee)

لیچی یک پوسته قرمز و دارای ساختاری خشک و خشن و غیرقابل‌ خوردن است که البته به‌راحتی می‌توان آن را جدا کرد. داخل این میوه از یک ‌لایه از گوشته‌ای نیمه شفاف و شیرین پر شده است که بافت آن تا حدی شبیه به بافت گوشته داخل انگور است. در مرکز این میوه با یک هسته براق قهوه‌ای ‌رنگ و فندقی شکل روبرو می‌شوید که نباید آن را بخورید. این میوه زیبا در بازه زمانی بین ماه‌های جولای تا اکتبر یعنی اواسط تابستان تا اواسط پاییز می‌رسد که این زمان، ۱۰۰ روز پس از گل دادن آن است.

lychee
 • چیکو (به زبان انگلیسی: ساپودیلا یا Sapodilla و به زبان تایلندی: لاموت یا La-Mut)
  برخلاف داشتن یک ظاهر فریب ‌دهنده و کسل ‌کننده این میوه که اندکی شبیه به انجیر است، داخل آن با گوشته‌ای آبدار با طعمی عسلی پر شده است. برای گشودن چیکو و کندن پوسته آن از چاقو استفاده می‌شود و معمولا می‌توانید این میوه را در برش‌هایی تزئینی برای عرضه بیابید. مسلما چیکو به یک میوه مورد علاقه شما تبدیل می‌شود.
sapodilla
 • نارگیل (به زبان انگلیسی: کوکونات یا Coconut و به زبان تایلندی: ماپراو یا Ma-Praow)
  نارگیل را می‌توان پرکاربردترین میوه این لیست به‌حساب آورد، این میوه می‌تواند بیش از آب خوردن موجب تامین مایعات بدن شود و گوشته نرم داخل آن نیز یک دسر بسیار لذیذ خواهد بود. از پوسته نارگیل نیز سوغاتی‌های بسیار زیبا و تحسین ‌برانگیزی ساخته می‌شوند. البته زمانی که می‌خواهید نارگیل‌ها را بازکنید، احتیاط به خرج بدهید.
coconut
 • موز (به زبان انگلیسی: بنانا یا Banana و به زبان تایلندی: بونوآی)
  فکر می‌کنید موز را می‌شناسید؟ در این کشور تعداد ۲۰ نوع مختلف از موز رشد می‌کند که شامل موزهای کوچک و ضخیم تا موزهای گوشتی و بزرگ می‌شود و هر یک از آن‌ها نام مخصوص به خود را دارد. در تایلند می‌توانید موز را به‌صورت خام، خشک ‌شده، آب پز، سرخ ‌شده، سرو شده به همراه شیره نارگیل در اختیار داشته و یا این‌که به‌سادگی، آن را تازه نوش جان کنید.
banana
 • سالاک (به زبان انگلیسی: سالاک- اسنیک فروت یا Salak- Snake Fruit و به زبان تایلندی: Sala یا سالا)
  میوه سالاک یا اسنیک فروت (به معنای میوه مار)، نامی عجیب دارد که این نام از پوسته سفت و شکننده آن گرفته شده است. گشودن این میوه شما را به بخش‌های نرم سفید رنگی خواهد رساند که طعم ترش و شیرین ویژه‌ای داشته و البته حالتی اسیدی دارد. دانه‌های ریز این میوه غیرقابل‌خوردن هستند ولی می‌توان به‌سادگی مواد اطراف آن‌ها را خورد.
sala
 • هندوانه (به زبان انگلیسی: واترملون یا Watermelon و به زبان تایلندی: Tangmo یا تنگمو)

خاک غنی تایلند با ایجاد طعمی لذیذی، اثر خود را در هندوانه‌ها نشان داده است. این میوه در رنگ قرمز یاقوتی و رنگ غیرمتعارف زرد نزدیک به طلایی نیز در این کشور یافت می‌شود. معمولا به علت اینکه می‌توان با شکافتن و کنده‌ کاری پوسته کلفت هندوانه، طرح‌های پیچیده‌ای به آن داد، این میوه به‌عنوان عنصر محوری در میوه‌ آرایی به کار می‌رود. همچنین می‌توانید مشاهده کنید که با انداختن هندوانه در مخلوط ‌کن، آب‌ میوه‌های خوشمزه‌ای از آن تهیه می‌شود.

tangmo

منبع: www.bangkok.com

معرفی هتل آمارا بانکوک | ۴ ستاره
معرفی هتل آمارا بانکوک | ۴ ستاره
جاذبه های کمتر شناخته شده در بانکوک
جاذبه های کمتر شناخته شده در بانکوک
بهترین چشم ‌اندازهای بانکوک کجاست؟
بهترین چشم ‌اندازهای بانکوک کجاست؟
معرفی هتل ۵ ستاره پاتوموان پرینسس در بانکوک
معرفی هتل ۵ ستاره پاتوموان پرینسس در بانکوک

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code