alexaa

۵ شهر برتر در زمینه موسیقی کلاسیک

چه چیزی یک سالن کنسرت را با اهمیت می کند؟ رهبر گروه ارکستر؟ سیستم آکوستیک ساختمان؟ طراحی داخلی؟

در حقیقت تمامی این موارد باید با یکدیگر ترکیب شده و در نتیجه بهترین سالن های اجرای کنسرت و موسیقی را ایجاد کند؛ مواردی که در سالن های بهترین شهرهای جهان در زمینه موسیقی کلاسیک مشاهده می شود.

در این یادداشت برخی از مشهور ترین تالارهای موسیقی کلاسیک جهان معرفی شده اند و تعدادی از آثار مشهور در این زمینه نیز از قلم افتاده اند که به معنی کم ارزش بودن آن ها نیست. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

Beijing_CenterforPerformingArts_Night

میلان

شهر میلان با فرهنگ پیچیده و سطح بالای خود دارای تعداد زیادی موزه های غنی، گالری های هنری و آثار تاریخی در کنار مراکز خرید با شهرهای لندن، نیویورک و پاریس به رقابت می پردازد. این شهر علاوه بر موارد فوق، صاحب دومین خانه بزرگ اپرا در جهان محسوب می شود. این خانه اپرا با نام تئاترو لا اسکالا Teatro La Scala در اواخر قرن هجدهم میلادی ساخته شده و یک سالن  تئاتر  پوشیده در زرق و برق و پیچیده در مخمل قرمز با  لوسترهای کریستال و طلا است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. فصل آغاز کنسرت ها در این سالن از ۷ دسامبر هر سال آغاز شده و در فهرست فعالیت های آن انواع اپرا، باله و کنسرت های موسیقی کلاسیک دیده می شود.

Milan_TeatroLaScala

نیویورک

اگر چه شهر نیویورک به دلیل ازدحام جمعیت، سر و صدا، پیشرفت سریع، فروشگاه ها و مراکز خرید شناخته شده و موسیقی عامیانه شهرت دارد اما این شهر در زمینه اجرای برنامه های موسیقی کلاسیک نیز آوازه ای جهانی داشته و همواره میزبان برخی از بهترین برنامه های موسیقی کلاسیک در جهان است.

تالار کارنگی Carnegie Hall به منظور بزرگداشت این فیلسوف بزرگ (آندرئو کارنگی) در سال ۱۸۹۱ میلادی ساخته شد. در این مجموعه سه تالار مجزا وجود دارد که تحت هدایت و مدیریت هنری کلایو گلینسون  Clive Gillinson  همواره فهرستی قابل قبول از انواع کنسرت های کلاسیک و برنامه های موسیقی را ارائه می دهد.

در این شهر همچنین مراکز مهم موسقی کلاسیک دیگری مانند مرکز لینکلن The Lincoln Center که شامل ارکستر سمفونی نیویورک New York Philharmonic Orchestra ، خانه اپرای متروپولیتن  Metropolitan Opera House و مرکز باله نیویورک New York City Ballet قرار دارد.

NYC_CarnegieHall_Exterio

سیدنی

خانه اپرای شهر سیدنی یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین سازه ها در جهان محسوب می‌شود. این بنا توسط معماری دانمارکی به نام  Jørn Utzon در سال ۱۹۷۳ طراحی و در حاشیه بندرگاه سیدنی ساخته شده و نوع موقعیت آن به گونه ای است که دقیقا رو به روی پل بندرگاه سیدنی یعنی دیگر نماد و سمبل شهر قرار دارد. در شهری که عمده شهرت خود را مدیون فعالیت های خیابانی و سواحل زیبا است، خانه اپرا با دارا بودن ۷ بخش اجرای مجزا و ظرفیت حضور بیش از هزار و ۵۰۰ هنرمند و اجرا کننده برنامه، فهرست متنوعی از فعالیت های هنری را در خود دارد.

sydney-opera1

توکیو

شهر توکیو که به عنوان یکی از برترین شهرهای جهان در زمینه رشد و توسعه و پیشرفت شناخته می‌شود، دارای مراکز مشهور موسیقی نیز هست. سالن کنسرت شهر اپرا در توکیو The Tokyo Opera City Concert Hall اگر چه از نظر معماری خارجی در مقایسه با آسمانخراش های این شهر چندان جلب توجه نمی‌کند، اما بسیاری از هنرمندان و موسیقی دانان جهان سیستم آکوستیک به کار رفته در آن را یکی از بهترین نمونه ها در سراسر دنیا معرفی کرده اند. این مجموعه در سال ۱۹۹۷ میلادی افتتاح شده و سالن آن از بیرون به شکل یک جعبه کفش طراحی شده و از داخل فرم هرمی دارد. روکش داخلی این سالن از چوب بلوط پوشیده شده که موجب طنین و انعکاس بهتر اصوات می شود. این سالن محل برگزاری برنامه های ارکستر سمفونی توکیو است که رهبری آن بر عهده میونگ وون چونگ Myung-Whun Chung هنرمندی از کشور کره جنوبی قرار دارد.

tokyo-concert-hall

وین

شهر وین پایتخت کشور اتریش به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز فرهنگی در قاره اروپا شناخته شده و دارای سالن های متعدد کنسرت است. یکی از مشهورترین این سالن ها Musikverein نام دارد که معمولا میزبان برنامه های اجرای موسیقی نئو کلاسیک و ارکستر سمفونی وین است. این سالن در سال ۱۸۷۰ میلادی توسط تئوفیل هانسن Theophil Hansen ساخته شد. این تالار علی رغم قدمت زیاد هنوز به عنوان یکی از بهترین تالارهای جهان از نظر آکوستیک بوده و این ویژگی را مدیون طراحی منحصر به فرد سالن، طول، ارتفاع و عرض کم آن است.

Vienna-opera-5

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد