نکات کاربردی برای مسافران چین

نکاتی که قبل از سفر به چین باید بدانید

شما اکنون آماده سفر به چین و لذت بردن از زیبایی طبیعی بکر، شهرهای پویا و سرزنده و تاریخ طبیعی هستید که انتظار مسافران خوش اقبالی چون شما را می‌ کشد. البته قبل از اینکه چمدان خود را ببندید و عازم این کشور رمزآلود و عجیب و غریب شوید، چند نکته هست که باید برای داشتن تعطیلاتی آرام و لذت‌ بخش بدانید. در این متن، ۵ نکته را که قبل از سفر به چین باید بدانید، آورده ‌ایم، پس با الی گشت همراه باشید.

سفر به چین

ارز رایج چین، یوان رنمینبی (Renminbi) است که با علامت  ¥ نشان داده شده و معمولاً به آن یوان می ‌گویند. یک یوان، تقریباً معادل ۰٫۱۶ دلار آمریکا (USD) یا برعکس، یک دلار آمریکا معادل ۶٫۳۶ یوان است. شاید از افراد محلی لفظ کوای (kuai) را هم بشنوید که یک واژه مصطلح است و به دلار چینی اشاره دارد. وقتی این اصطلاحات مثل رنمینبی، یوان و کوای را می ‌شنوید، بدانید که منظور از همه آن‌ ها، همان دلار چینی است.

  • انعام دادن

یکی از سوالاتی که غالبا برای مسافران پیش می ‌آید این است که چه موقع باید انعام داد. در پاسخ به این سؤال باید گفت که انعام به جایی که می ‌روید، بستگی دارد. اگر در جایی مثل هتل مدل غربی، امکانات خوبی به شما ارائه شد، متداول است که برای تشکر از پیش ‌خدمت‌ ها، کارکنان خدمات اتاق، خدمتکاران و رانندگان یا راهنماهای تور، به آن‌ ها انعام بدهید. از شما انتظار نمی ‌رود که به راننده تاکسی‌ های محلی یا کارکنان رستوران ‌های مدل چینی انعام بدهید و لازم به ذکر است که چون بیشتر اماکن هنگ کنگ و ماکائو، مدل غربی دارند، شیوه‌ های انعام دهی در این کشورها از اماکن آمریکای شمالی پیروی می کند.

  • تبدیل برق

پریزهای استاندارد در سراسر چین، مخصوص برق ۲۲۰ ولت است. البته بعضی از هتل ‌های چهار یا پنج ستاره، مثل برخی کشورهای آمریکایی و یا اروپایی، پریز مخصوص برق ۱۱۰ ولت هم دارد. به‌ هرحال، بهتر است که برای وسایل الکترونیکی نظیر شارژر و وسایل شخصی مورد نیاز حین تعطیلات، یک مبدل خریداری کنید تا برای شارژ آن به دردسر نیفتید.

سفر به چین
  • مقررات مربوط به ویزا

اکثر مسافرانی که عازم چین هستند، به ‌جز موارد استثنا، باید قبل از هر چیز، ویزا بگیرند. توصیه می‌ شود که مسافران، برای این‌که مطمئن باشند که کارهایشان سر وقت انجام می ‌شود، حداقل یک ماه قبل از تاریخ حرکت خود جهت اخذ ویزا اقدام کنند. هزینه ویزا به چند عامل از جمله کشور افراد و زمان مورد نیاز برای صدور ویزا بستگی دارد. بهترین کار این است که قبل از سفر، وظایف خود را در قبال اخذ ویزا انجام دهید تا در زمان سفر و یا به محض رسیدن به این کشور به دردسری برنخورید.

  • مالیات خروج

چین نیز همانند بسیاری از کشورها، برای خروج هوایی، مالیات خروج دریافت می ‌کند. خوشبختانه هزینه این مالیات که ۹۰ یوان یا در حدود ۱۶ دلار آمریکا است، در کرایه شما منظور شده است و نیازی نیست که در هنگام خروج، پول نقد همراه خود داشته باشید یا پول اضافه تری در این باره به فردی یا سازمانی پرداخت کنید.

راهنمای سفر به سارانسک در روسیه
شگرف ترین جاذبه های مجسمه ای دنیا
چگونه در زمان سفر از خانه خود محافظت کنیم؟
چکیده ۱۰سال تجربه سفر در ۲۵ نکته (بخش اول)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code