بلیط هواپیما

۶ واقعیت جالب درباره کلیسای سنت مارک در ونیز

واقعیت های جالب درباره کلیسای سنت مارک در ونیز

کلیسای سنت مارک یکی از پربازدیدترین آثار دیدنی ونیز و از آن جاذبه هایی است که نمی شود بدون دیدنش ونیز را ترک کرد. قدمت این کلیسا به قرن نهم برمی گردد و داستان ها و افسانه های نهفته در تاریخ پرفراز و فرودش بر جذابیش افزوده است. می خواهیم از ۶ واقعیت جذاب درباره این کلیسا بگوییم، الی گشت را همراهی کنید.

کلیسای سنت مارک

ماجرای ساخت کلیسای سنت مارک از یک سرقت شروع شد!

مطالب مرتبط:
کلیسای با شکوه سنت مارک در ونیز
پل افسوس ها، پلی تماشایی در ونیز

کلیسا در قرن ۹ ساخته شد تا محلی باشد برای نگهداری آثار مقدس، آثار مقدسی که سال ها قبل به سرقت رفته بودند و باید جایگاه امنی برایشان درست می شد، ماجرای سرقت از این قرار است که در سال ۸۲۸ بازرگانانی از ونیز بدن یوحنا، یکی از ۴ حواریون اسکندریه مصر را دزدیدند، آن ها با کشتی در حال فرار بودند که طوفانی مهیب کشتی را درنوردید افسانه ها می گویند زمانی که نزدیک بود کشتی و آن آثار ارزشمند به زیر آب فرو روند سنت مارک مقدس خودش در مقابل ناخدای کشتی ظاهر شد و از او خواست تا بادبان ها را پایین بیاورد و اینطوری شد که کشتی و آن آثار به طور معجزه آسایی نجات پیدا کردند بعد از آن برای نگهداری از آثار مقدس کلیسای سنت مارک را ساختند. امروز وقتی وارد این کلیسا می شوید تصاویر همه این داستان را می توانید بر روی موزائیک های قرن سیزدهم که در بالای در سمت چپ به نمایش درآمده ببینید.

کلیسای ونیز

کلیسا موزائیک کاری های چشم نوازی دارد

بیش از ۸ هزار متر مربع موزائیک در طول بیش از ۸ قرن در این کلیسا به کار رفته که رنگ طلایی بیشتر آن ها ظاهری خیره کننده و تماشایی به کلیسا داده است. در زمان های مختلف روز وارد کلیسا شوید تا ببینید که چگونه تغییر نور، رنگ ها و نمای مسجد را متفاوت جلوه می دهد.

کلیسا بیش از ۵۰۰ ستون دارد

در کلیسا بیش از ۵۰۰ ستون و سرستون به کار رفته که بیشترشان بیزانس هستند و قدمتشان به قرون ۶ تا ۱۱ برمی گردد البته بعضی از سرستون های قرن سوم هم در میان سرستون های جدیدتر ترکیب شده اند.

ستون های کلیسای سنت مارک

بیشتر گنجینه های این کلیسا از جنگ های صلیبی و قسطنطنیه به دست آمده است

مخصوصا جنگ صلیبی چهارم برای این کلیسا مثل ثروت بادآورده بود. در نهایت این جنگ در سال ۱۲۰۴ با فتح قسطنطنیه و آغاز روزگار مدرن استانبول به پایان رسید.

این کلیسا محراب باشکوهی دارد

با دیدن محراب باشکوه این کلیسا همه جواهرات درخشان برج لندن و کاخ سلطنتی را به فراموشی می سپارید! محراب طلایی و بیزانسی این کلیسا پر از گوهرهای درخشان است. این جواهرات شامل ۱۳۰۰ مروازید، ۳۰۰ زمرد، ۳۰۰ یاقوت کبود، ۴۰۰ لعل، ۱۰۰ آماتیس، یاقوت است.

محراب کلیسای سنت مارک

برج ناقوس کلیسا در زمان های نه چندان دور فرو ریخت

برج ۹۸/۶ متری ناقوس در قرن نهم ساخته شده بود اما دوباره در سال ۱۹۰۳ بازسازی شد دلیل آن هم فروریختنش بود! با اینکه این برج بارها در مقابل زلزله های شدید دوام آورده بود اما در نهایت در سال ۱۹۰۲ در هم شکسته شد و خوشبختانه خود کلیسا سالم ماند. از سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۲ این برج را امن تر و بهتر از گذشته درست کردند.

منبع: walksofitaly.com

صفر تا صد آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا
صفر تا صد آزمون بین‌المللی آیمت ایتالیا
کاخ پیتی، قصری با باغ های جاودانه در فلورانس
کاخ پیتی، قصری با باغ های جاودانه در فلورانس
ایتالیا گردی: این مکانها را از دست ندهید
ایتالیا گردی: این مکانها را از دست ندهید
گشایش نمایشگاه هنر و تمدن ایران باستان در شمال ایتالیا
گشایش نمایشگاه هنر و تمدن ایران باستان در شمال ایتالیا