معمای ۷ حفره عجیب در زمین!

عجیب ترین حفره های زمین

زمین پر از شگفتی و زیبایی است. در گوشه و کنار این کره خاکی پدیده هایی وجوددارند که آنقدر شگفت انگیز هستند که باورشان سخت است. برخی آنقدر عجیب هستند که دوست داریم به آن مقاصد سفر کنیم تا با چشم خودمان این پدیده های خارق العاده را ببینیم. در این مطلب قصد داریم ۷ حفره عجیب و غریب را به شما معرفی کنیم که به دست طبیعت و در اثر پدیده های جغرافیایی یا به دست بشر ساخته شده اند. با الی گشت همراه باشید تا با این ده حفره عجیب روی زمین آشنا شویم.

گودال عجیب جهان

دروازه جهنم – ترکمنستان

مطالب مرتبط:
مخوف ترین گودال های آبی جهان
این گودال را پدیده های فرازمینی ایجاد کرده اند!

در قلب کویر کاراکوم در کشور ترکمنستان حفره ای داغ و سوزان قرار دارد که به دروازه گاز یا دروازه جهنم معروف شده است. این حفره عمیق همیشه در حال اشتعال و سوختن است و این شعله ها در تاریکی شب از فواصل دور نیز قابل مشاهده هستند. دروازه جهنم یک پدیده طبیعی نیست و بر اثر حادثه انفجار گاز شوروی در دهه ۱۹۵۰ به وجود آمده است و از آن زمان در حال سوختن و شعله کشیدن است. در آن زمان، تجهیزان حفاری شوروی در جستجوی یافتن گاز طبیعی در حال حفر زمین بودند که داخل غاری زیرزمینی افتادند. در نتیجه حفره ای مثل دهانه آتشفشان ایجاد شد که امروزه حدود ۶۰ متر قطر و ۲۰ متر عمق دارد. این حفره ادک زمانی پس از کشف شعله ور شد و از آن زمان در حال سوختن است. بوی سوختن گوگرد را از فاصله های بسیار دور نیز می توان استشمام کرد و اطراف دهانه به شدت داغ و سوزان است.

عمیق ترین گودال جهان

معدن الماس کیمبرلی- آفریقای جنوبی

معدن الماس کیمبرلی که به نام حفره بزرگ نیز شهرت دارد در حال کسب عنوان بزرگترین حفره دست ساز در جهان است. کارگران معدن در جستجوی الماس از سال ۱۸۶۶ تا ۱۹۱۴ با چکش و بیل سوراخی عمیق حفر کردند و ماحصل این زحمات استخراج ۲۷۲۲ کیلوگرم الماس بود. تلاش هایی صورت گرفته تا این حفره عمیق به عنوان یک میراث جهانی ثبت شود. حفره بزرگ ۱۷ هکتار مساحت و ۴۶۳ متر عرض دارد. عمق این حفره حدود ۲۱۵ متر است، اما با جمع شدن آب در این حفره اکنون ۱۷۵ متر آن قابل مشاهده است. زیر این حفره، معدن الماس تا عمق ۱۰۹۷ متری نیز همچنان حفر شده است.

حفره عجیب آبی

سد مونتیسلو- ایالات متحده

سد مونتیسلو در شهرستان ناپا، کالیفرنیا قرار دارد و بین سال های ۱۹۵۳ و ۱۹۵۷ ساخته شده است. این سد در واقع یک قوس بتونی بزرگ است که ۹۳ متر ارتفاع و ۳۱۲ متر طول دارد و حاوی ۲۴۹۰۰۰ متر مکعب بتون است. دریاچه پشت این سد بریسا نام دارد که بزرگ ترین دریاچه در کالیفرنیا به شما می رود. آب این سد عمدتا از شمال سن فرانسیسکو تامین می شود. شهرت اصلی این سد به دلیل حفره بزرکی است که در پشت سد قرار دارد و نقش آب ریز را ایفا می کند. زمانی که آب موجود در سد از حد معینی فراتر برود داخل این حفره ریخته می شود که صحنه ای جالب و خارق العاده پدید می آورد.

گودال بزرگ آبی

گودال آبی بزرگ- بلیز

گودال آبی بزرگ (The Great Blue Hole) حفره ای عمیق در کف دریاست که در ساحل بلیز قرار دارد. این حفره حدود ۳۰۴ متر مساحت و ۱۲۱ متر عمق دارد. این گودال عجیب و البته زیبا در آخرین عصر یخبندان به عنوان یک غار آهکی به وجود آمده است. این منطقه به ویژه مورد توجه غواصان است و هرساله غواصان بسیاری به این منطقه سفر می کنند.

فروگودال عمیق

فروگودال- گواتمالا

فروگودال حفره هایی هستند که به دلیل تجزیه سنگ و به دلیل افزایش آب های زیرزمینی به وجود می آیند. در فوریه ۲۰۰۷ گودال بزرگی در یک محله فقیر نشین در گواتمالا دهان گشود و باعث کشته شدن ۳ نفر شد. این فروگودال ۱۰۰ متر عمق دارد و ظاهرا بر اثر جریان فاضلاب که باعث حل کردن صخره زیرین شده به وجود آمده است. پس از این حادثه هزار نفر ساکنین این منطقه به جای امنی برده شدند. در حال حاضر خطر رفع شده و برنامه هایی جهت توسعه این منطقه ارائه شده است.

حفره عجیب روسیه

گودال اوداچنایا- روسیه

گودال اوداچنایا یک معدن الماس در جمهوری یاقوتستان کشور روسیه است. این معدن در سال ۱۹۵۵ کشف شد و بیش از ۶۰۰ متر عمق دارد. این معدن از لحاظ وسعت سومین معدن روباز دنیا محسوب می شود. مالکان معدن اعلام کردند که در سال ۲۰۱۰ بهره برداری از این معدن را متوقف می کنند. معدن الماس اوداچنایا متعلق به شرکت روسی استخراج الماس الروساست.

حفره عجیب کانادا

معدن دیاویک- کانادا

معدن دیاویک (Diavik Mine) در منطقه شمال غربی کانادا قرار دارد. این معدن در سال ۲۰۰۳ ایجاد شده و سالیانه حدود ۱۶۰۰ گیلوگرم الماس تولید می کند. انتظار می رود طول عمر این معدن ۱۶ تا ۲۲ سال باشد. این معدن دارای سه لوله کمبرلیت برای شکستن الماس است و در جزیره ای به مساحت ۲۰ کیلومتر مربع واقع شده است. این جزیره در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب مدار قطب شمال قرار دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code