آیا بازدید از موزه ها با بلیط الکترونیکی امکان پذیر است؟

بلیط الکترونیکی موزه ها

خرید بلیط موزه ها به روش سنتی با دردسرهایی همراه است. این مشکلات در روزهای تعطیل که تقاضای بازدید از موزه ها افزایش میابد بیش از سایر مواقع احساس می شوند. استفاده از بلیط الکترونیکی موزه ها می تواند کمک کند که بازدید کنندگان در هنگام ورود به موزه در صف های طولانی منتظر نمانند و بتوانند به بهترین نحو ممکن از زمانی که به بازدید از موزه اختصاص داده اند استفاده کنند. این طرح در حال حاضر تنها در چند مورد از موزه های تهران عملی شده است و هنوز راهی طولانی برای استفاده در سراسر موزه های کشور در پیش دارد. برای اطلاع از جزییات فروش الکترونیکی بلیط موزه ها با الی گشت همراه شوید.

بلیط الکترونیکی موزه ها

مشکلات فروش بلیط به روش سنتی

مطالب مرتبط:
رکورد بازدید از موزه ملی ایران شکسته شد
رونمایی از فرش میرزا کوچک خان جنگلی در موزه فرش تهران

همان طور که احتمالا شما هم تجربه کرده باشید گاهی در یک روز تعطیل قصد می کنید که از یک موزه بازدید کنید اما هنگام مراجعه با صف طولانی مراجعه کنندگان مواجه می شوید و مجبور می شوید زمانی طولانی را منتظر خرید بلیط بمانید. گاهی حتی اتفاق افتاده که این صف تا اواخر ساعت کاری موزه طول بکشد و مراجعه کنندگان نتوانند به خوبی از موزه بازدید کنند.

گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است موزه ای تعطیل باشد و در این زمان هیچ روشی به جز مراجعه حظوری برای اطلاع از تعطیل بودن موزه وجود ندارد، که در این صورت فرد زمانی را که به آن اختصاص داده عملا از دست داده است. از نمونه این تعطیلی ها میتوان به مجموعه کاخ سعد آباد اشاره کرد که بسیاری از روزها به دلیل مهمانی ‌های سیاسی بسته است و بازدیدکنندگانی که بدون اطلاع می ‌خواهند به کاخ بروند، با درهای بسته رو به رو می ‌شوند یا اینکه برخی از موزه‌ ها روزهای تعطیل در هفته دارند که معمولا بازدید کننده از آن اطلاعی ندارد و با درهای بسته مواجه خواهند شد.

مشکلات فروش سنتی

در برخی موزه ها مانند کاخ سعد آباد فاصله مجموعه ها با محل فروش بلیط زیاد است و برخی مراجعه کنندگان در حال بازدید تصمیم می گیرند از سایر موزه ها نیز بازدید کنند، اما تهیه بلیط نیازمند یک پیاده روی طولانی و ایستادن مجدد در صف انتظار است همین مسئله باعث شده هر روز مسئولان موزه با مراجعه کنندگان زیادی مواجه شوند که می خواهند بدون داشتن بلیط از موزه دیدن کنند.

حتی گاهی اشتباهات کوچکی مانند فراموش کردن دریافت کاغذ بلیط می توانند دردسر ساز شود.

فروش بلیط الکترونیکی موزه ها راهکاری است برای حل تمامی این مشکلات.

مشکلات فروش بلیط الکترونیکی

در حال حاظر یکی از اهدافی که فروش بلیط الکترونیکی دنبال می کند عدم استفاده از کاغذ است. اما اکثر مراجعه کنندگان هنگام حظور پرینت خرید خود را به همراه می آورند که موجب می شود کاغذ بیشتری استفاده شود. البته در کنار فروش بلیط الکترونیکی نیاز است تا توضیحاتی اولیه مانند محل قرار گرفتن در ورودی هر مجموعه به بازدید کنندگان داده شود تا در هنگام مراجعه به موزه سرگردان نشوند.

بلیط موزه

تا به حال تنها موزه کاخ گلستان، کاخ موزه نیاوران و سعدآباد و موزه ملی ایران غیر از بلیط ‌های کاغذی، بلیط الکترونیکی نیز می ‌فروشند و سایر موزه ها هنوز تجهیزات لازم و زیرساخت های مناسب را برای خرید بلیط الکترونیکی موزه ها آماده نکرده اند. در سایر استان های کشور نیز هنوز امکان خرید آنلاین بلیط برای موزه ها وجود ندارد. موزه زاهدان در صدر لیست موزه هایی بود که قرار بود این طرح را اجرایی کند که متاسفانه با شکست مواجه شد. در موزه‌ های دیگر نیز هنوز زیرساخت ‌ها برای انجام این کار فراهم نیست. اما با توجه به مشکلات مذکور و دسترسی بالای عموم مردم به اینترنت نیاز به وجود چنین طرحی هر روز بیشتر احساس می شود.

آرامگاه غزالی در توس کشف شد
آرامگاه غزالی در توس کشف شد
اولین کشتی اقیانوس پیمای کروز در قشم پهلو گرفت
اولین کشتی اقیانوس پیمای کروز در قشم پهلو گرفت
کشف فسیل ۴۳ میلیون ساله یک نهنگ چهارپا!
کشف فسیل ۴۳ میلیون ساله یک نهنگ چهارپا!
فرصتی برای توسعه گردشگری با برپایی جشنواره انار اورامان
فرصتی برای توسعه گردشگری با برپایی جشنواره انار اورامان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code