تعطیلی کاخ موزه چهلستون اصفهان به دلیل سم پاشی

کاخ موزه چهلستون اصفهان به دلیل سم پاشی سازه های چوبی تعطیل می شود

کاخ موزه چهل ستون اصفهان، یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی شهر اصفهان است. این جاذبه گردشگری، در دوران صفوی ساخته شده و هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیاست. این مجموعه فرهنگی – تاریخی، از روز ۱۴ خرداد تا پایان روز ۱۶ خرداد ماه سال جاری به دلیل سم پاشی سازه های چوبی درون و بیرونش تعطیل خواهد بود. در ادامه این خبر با الی گشت همراه باشید.

تعطیلی کاخ موزه چهلستون

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاریخی اصفهان، امروز مورخ ۹ خرداد ماه ۹۷ خانم عاصفه بدر مدیر مجموعه فرهنگی – تاریخی کاخ موزه چهلستون از تعطیلی این مجموعه طی روزهای آینده خبر داد و در اینباره گفت: «همزمان با ایام رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی ره در روز های ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه و  سالروز قیام تاریخی ۱۵ خرداد و همچنین همزمانی این ایام با شهادت امیر مومنان حضرت علی (ع) در تاریخ ۱۶ خرداد، مجموعه کاخ موزه چهلستون اصفهان در این سه روز تعطیل خواهد بود.»

کاخ موزه چهلستون

بدر در رابطه با دلیل تعطیلی این مجموعه جهانی سخن گفت و در اینباره افزود: «همانطور که می دانید بزرگترین سازه های چوبی کشور در مجموعه چهلستون قرار دارند، همچنین در و پنجره های چوبی بسیاری نیز در هر گوشه و کنار این مجموعه به چشم می خورد. بنابراین تصمیم گرفتیم که با توجه به تعطیلی های رسمی پیش رو در تاریخ های ۱۴ و ۱۵ خرداد، برای محافظت از این سازه های چوبی ارزشمند در برابر موریانه ها و دیگر حیوانات موزی،  عملیات آفت زدایی و سم پاشی در این کاخ را طی این سه روز انجام دهیم.»

با توجه به خطرناک بودن سم های مورد استفاده برای سلامت گردشگران و بازدیدکنندگان، با تاکید کارشناسان میراث فرهنگی ۱۶ خرداد ماه هم به تعطیلی های این موزه اضافه شد.

این اولین بار نیست که همچین کارهایی در جهت محافظت از بناهای تاریخی اصفهان در برابر حیوانات موزی صورت می گیرد. چندی پیش در بنای تاریخی امام زاده احمد (ع) در بافت تاریخی بازار حسن آباد هم همچین عملیاتی صورت گرفته و به موفقیت رسیده بود.

چهل ستون اصفهان

باغ و کاخ موزه چهلستون، یکی از بناهای ارزشمند دوران صفوی در شهر تاریخی اصفهان است که در زمان شاه عباس اول احداث شده است. این کاخ بیست ستون دارد و به دلیل انعکاس این ستون ها در استخر رو به روی بنا، به بنای چهلستون معروف گشته است. یکی از ویژگی های ارزشمند مجموعه چهلستون، نقاشی های هنرمند مطرح عصر صفوی رضا عباسی بر روی دیوار های این مجموعه است. این بنای تاریخی در آدرس “میدان امام حسین، خیابان استانداری” واقع شده است.

چهل ستون، کاخ باشکوه دوره صفوی در اصفهان
باغ پرندگان اصفهان جایی برای دیدن کمیاب ترین پرنده ها
مسجد شیخ لطف الله، اثری شگفت انگیز از دوران صفویه
همه آنچه که باید از قلعه باستانی بیاضه بدانید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code