از رازهای تکامل انسان های اولیه چیزی می دانید؟

انسان های مدرن را بهتر بشناسید

خلق انسان یکی از شگفتی های جهان آفرینش است که در میان هزاران موجود دیگر می درخشد. زمانی که در مورد تکامل انسان حرف میزنیم ، استدلال های بسیاری را می توانیم مطرح کنیم تا از راه های پر رمز و راز در رسیدن به انسانی مدرن پرده برداریم.

با الی گشت همراه باشید تا رازهای تکامل انسان را مرور کنیم.

مطالب مرتبط:
چطور سفر کردن انسان را تغییر می دهد؟
هوش مصنوعی از انسان جلو می زند؟

انسان های مدرن

منشا انسان مدرن از کجا بوده است؟

یک نظریه جالبی که وجود دارد این است که اجداد انسان های کنونی در سرزمین آفریقا متولد شده و بعد در سراسر جهان پخش و به گونه های دیگر تغییر شکل داده اند.

اما طبق نظریه ی دیگری در اقصی نقاط جهان این نمونه های باستانی تکامل یافته اند و مختص به منطقه ی خاص جغرافیایی نیستند.

در نهایت زمان آنها در هم آمیخته و به همسایگانی تبدیل گشته اند که از آنها به عنوان انسان های مدرن میتوان نام برد.

۲٫ آیا تکامل انسان تسریع شده است؟

شواهد جدید نشان می‌دهد که بشر هنوز نیز در حال تکامل است و سرعت این تکامل بیشتر از ۱۰۰ برابر سطح تاریخی آن در زمان روی آوردن انسان به کشاورزی است. بعضی از دانشمندان قدرت این شواهد را زیر سؤال می‌برند، به نظر آن‌ها مشخص نیست آیا ژن خاصی مسئول سرعت بخشیدن به این تکامل است و ثمرات آن برای انسان چه بوده است، با این حال اگر سرعت تکامل تسریع شده باشد سؤالی که مطرح است این است که چرا این اتفاق افتاده است؟ ممکن است رژیم غذایی یا بعضی از بیماری‌ها عامل به وجود آمدن این فشار و تسریع تکامل نسل بشر شده باشند.

انسان های مدرن

۳٫ چرا نزدیکترین خویشاوندان انسان منقرض شده‌اند؟

حدود ۲۴ هزار سال پیش گونه‌ی کنونی انسان‌های هوشمند تنها انسان‌های موجود در جهان نبوده‌اند و خویشاوندان نزدیک ما یعنی انسان‌های نئاندرتال هنوز زنده بودند. هابیت یافت شده در اندونزی نیز ممکن است گونه‌ای از انسان هوشمند بوده باشد که تا ۱۲ هزار سال پیش توانسته زنده بماند. اما چرا این گونه‌ها مرده‌اند و ما زنده مانده‌ایم؟ آیا عفونت یا تغییرات آب و هوایی باعث از بین رفتن آن‌ها شده است یا آیا اجداد ما آن‌ها را از بین برده‌اند؟ برای هر کدام از این سناریوها شواهدی وجود دارد، اما هیچ کدام به قطعیت نمی‌رسند.

۴٫ چه اتفاقی برای موها افتاده است؟

بدن انسان نسبت به گونه‌های نزدیک مانند میمون‌ها برهنه به نظر می‌رسد ولی پیشینیان کهن انسان پر مو تر از نسل کنونی بودند. چرا این بی مویی در بدن انسان تکامل یافته است؟ یک نظریه می‌گوید اجداد انسان برای آنکه در دشت‌های گرم آفریقا خنک بمانند موهای خود را از دست داده‌اند و نظریه‌ی دیگر می‌گوید از دست دادن مو به انسان کمک کرد از هجوم انگل‌ها و انتقال بیماری‌ها در امان بمانیم. نظریه‌ی دیگری نیز می‌گوید از دست دادن مو پس از تصمیم اجداد ما برای زندگی در کنار آب‌ها به وجود آمد، اگرچه بسیاری از پستانداران آبزی در اندازه‌ی نزدیک به انسان در‌واقع به خزهایی متراکم مجهز شده‌اند.

۵٫ چرا انسان شروع به راه رفتن بر روی دو پا کرد؟

اجداد ما حتی زمانی که مغز ما بزرگ نشده بود و عصر حجر نیز شروع نشده بود شروع به ایستادن کردند. چرا انسان شروع به راه رفتن بر روی دو پا کرد هنگامی که شامپانزه‌ها هنوز از دست‌های خود برای راه رفتن کمک می‌گیرند؟ راه رفتن بر روی دو پا انرژی کمتری نسبت به حرکت چهار دست و پا نیاز دارد و احتمالاً آزاد شدن دست‌ها به اجداد ما کمک کرده است که بتوانند غذای بیشتری را با خود حمل کنند، ایستادن ممکن است باعث شده باشد که انسان بهتر بتواند دمای بدن خود را با کاهش سطح مورد تابش مستقیم نور خورشید کنترل کند و همچنین بتواند از دست‌ها برای حمل سلاح استفاده کند.

انسان های مدرن
 1. Avatar
  بی

  همه انسانهای امروزی دماغ کشیده و بلند ندارند خیلیها دماغ های پهن یا لبهای درشت دارند.یعنی اونها انسان اولیه هستند؟! انسان اولیه در عکس اول شبیه یکی از هنرپیشه های ایرانیه 🙂

 2. Avatar
  کیارش آرین

  پس میتوان نتیجه گرفت تکامل از گذشته های دور شروع شده و همچنان ادامه دارد و در مغز انسان و سایر موجودات در آینده تغییراتی بوجود خواهد آمد ودر آینده باورهای جدیدی بشر خواهد داشت که ممکن با امروز قابل مقایسه نباشد

 3. Avatar
  یاسین حق

  چه چیزی باعث بروز فرهنگ و تمدن در انسان‌ها شد، درحالی‌که در نزدیکان تکاملی انسان شاهد چنین فرایندی نیستیم؟
  عامل ایجاد جهش فرهنگی بشری چیست، درحالی‌که نمی‌توان در مراحل تکامل، آن را توضیح داد؟
  ‌ goo.gl/scq1CA‌

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code