نمایش بزرگترین شهاب سنگ ایران در کاخ گلستان

نمایش شهاب سنگ ورامین در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان

به گفته ی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، بزرگترین شهاب سنگ ایران که معروف به شهاب سنگ ورامین می باشد قرار است که در تاریخ هشتم تا بیست و هستم اردیبهشت در این مجموعه تاریخی به نمایش گذاشته شود. این شهاب سنگ یکی از هفت شهاب سنگ «مزوسیدریتی» در جهان به‌شمار می‌رود که ۱۳۸ سال پیش هنگام سقوط و برخورد با زمین، با چشم غیرمسلح دیده شده است. با توجه به اهمیت این موضوع تیم خبری الی گشت گزارش به خصوص در مورد نمایش شهاب سنگ ورامین را تهیه کرده است که می توانید در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر در مورد آن اطلاع داشته باشید.

شهاب سنگ ورامین
مطالب مرتبط:
طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خورد!
رونمایی از وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا
کتاب مفتاح الفلاح در مجموعه نیاوران به نمایش درآمد

مطابق با آنچه که خبرگزاری های رسمی کشور بیان کرده اند، در تاریخ هشتم تا بیست و هشتم اردیبهشت ماه قرار است که بزرگترین شهاب سنگ ایران که معروف به شهاب سنگ ورامین است در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان قرار است که به نمایش در بیاید.

بنابر گفته مدیر مجموعه ی میراث جهانی کاخ گلستان:

شهاب سنگ ورامین قرار است در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در تاریخ هشتم تا بیست و هشتم اردیبهشت به نمایش گذاشته شود و جالب است بدانید که این سنگ یکی از هفت شهاب سنگی «مزوسیدریتی» در جهان به‌شمار می‌رود که ۱۳۸ سال پیش هنگام سقوط و برخورد با زمین، با چشم غیرمسلح دیده شده است. شهاب سنگ ورامین، پس از سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شد و در آن جا نگه‌ داری می ‌شد.

نمایش شهاب سنگ ورامین در کاخ گلستان

اولین شهاب سنگی که در ایران کشف شد، حدود ۱۳۸ سال پیش بود و به آن شهاب سنگ ورامین نیز گفته می شود. از آن به بعد آمار شهاب سنگ های ثبت شده در ایران ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ بوده و جالب است بدانید این شهاب یکی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است که تا سال ۲۰۰۹ میلادی کشف و ثبت شده است و نوعی خاصی از شهاب سنگ های سنگی آهنی است. هر چند که سایز قطعات آن در موزه های تاریخی طبیعی نیویورک، واشتگنت، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه‌های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و مؤسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزه‌های علوم طبیعی و دانشگاه‌ های مطرح جهان نگه ‌داری می‌شوند.

شهاب سنگ ورامین

علاوه بر اینکه می توانید از شهاب سنگ ورامین در مجموعه فرهنگی کاخ گلستان بازدید کنید، می توانید از بزرگترین مجموعه شهاب سنگ که بیش از ۷۰۰ قطعه است و با تلاش حجت کمالی که در بولتن بین المللی به ثبت رسیده نیز بازدید کنید. این فرد با کشف بیش از ۱۲۰۰ قطعه شهاب سنگ استثنایی از سراسر کشور رکورد کشف شهاب سنگ در ایران را به خود اختصاص داده است و در سال ۲۰۱۶ قطعه شهاب سنگ استثنایی از سراسر کشور رکورد کشف شهاب سنگی در ایران به خود نیز اختصاص داده است و در سال ۲۰۱۶ توانست که با ثبت بیش از ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در بولتن بین المللی شهاب سنگ، رتبه ی ایران را از جایگاه ۱۲۲ به رتبه ی دوم جهان و همچنین رتبه ی کلی ایران در بین ۱۳۶ کشور جهان به رتبه ی نهم نیز ارتقا پیدا کرده است.

علاقمندان به بازدید از شهاب سنگ ورامین می توانند بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ های ایران و بیان لوت از هشتم تا بیست و هشتم از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ در مجموعه ی میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ برگزار خواهد شد.

رونمایی از وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا
رونمایی از وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا
ارزان ترین هتل های کیش که از هزینه های سفر کم می کنند!
ارزان ترین هتل های کیش که از هزینه های سفر کم می کنند!
سفر به شهمیرزاد، سرزمین باغ های گردو
سفر به شهمیرزاد، سرزمین باغ های گردو
کاروانسرای رباط شرف، شاهکار آجرکاری کشور
کاروانسرای رباط شرف، شاهکار آجرکاری کشور

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code