در نوروز چه به روز ماسوله می آید!

نوروز در این شهر کوچک تاریخی چه می‌گذرد؟

خطه شمال ایران همواره در ایام عید میزبان مسافران زیادی است، شهر ماسوله هم در این ناحیه از جمله شهرهایی است که در ایام عید پر از مسافر می شود و حدودا میزبان ۱۶ هزار گردشگری نوروزی هست. با توجه به مطالعات و بررسی‌هایی که در این مورد انجام شده، نشان می‌دهند شهر کوچک تاریخی ظرفیت ماسوله حدود ۴ تا ۵ هزار نفر به طور کلی جمعیت دارد، و این حجم از گردشگری می تواند آسیب جدی وارد این شهر تاریخی بنماید. شاید بهترین راهکار برای برطرف کردن مشکل ترافیک سنگین خودرویی در ماسوله، توزیع گردشگر در طول سال برای سفر این شهر تاریخی باشد. در ادامه این مطلب الی گشت را همراهی کنید، تا ببینیم نوروز در این شهر کوچک تاریخی ماسوله چه می گذرد.

شهر کوچک تاریخی ماسوله
مطالب مرتبط:
در تعطیلات نوروز از دریاچه سد طالقان غافل نشوید!
اسکان مسافرین نوروزی در مشهد مقدس

به گزارش خبرگزاری های رسمی، شهر ماسوله در فومن گیلان دارای قدمت تاریخی بوده و در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. حتی این شهر کوچک در فهرست موقت آثار یونسکو هم قرار دارد، با توجه به تمهیداتی که در مقابل توسعه عمرانی، انسانی و تخریب این شهر در نظر گرفته شده امید است این مجموعه ی تاریخی در فهرست آثار تاریخی جهانی هم به ثبت برسد. شهر ماسوله در نوروز چهار برابر ظرفیت خود را به واسطه مهمان نواز بودن پذیرا می شود و احتمال آسیب به این شهر به مرور بیشتر می‌شود.

شهر ماسوله

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی ماسوله، مصطفی پور علی در اینباره گفته است: این شهر کوچک در فومن گیلان جزء شهرهای قدیمی ایران است و از سال ۱۳۱۵ دارای شهرداری بوده است. همچنین او ادامه می دهد که مردم بومی ماسوله مهمان‌نواز مسافران نوروزی‌اند، و حتی در روزهای اوج حضور مسافران و گردشگران تلاش خود را برای مهمان‌نوازی و استقبال از گردشگران به کار می‌برند.

در طی جلسه ای که پورعلی با شورای راهبردی و کمیته فنی میراث فرهنگی ماسوله برگزار کردند، نتیجه گرفتند که با توجه به جمعیت شهر ماسوله که بین ۴ تا ۵ هزار نفر است ورود ۱۶ هزار مسافر در ایام عید به این شهر کوچک تاریخی آسیب های جدی وارد می کند، او اضافه می‌کند: به فراخور حضور این جمعیت مسافر که متاسفانه بیشتر در ایام خاصی از سال وارد ماسوله می‌شوند، به مرور چیزی از ماسوله ی ارزشمند باقی نمی‌ماند، لذا باید براساس میزان ظرفیت مجاز ، پذیرایی از گردشگران را انجام صورت پذیرد.

شهر تاریخی ماسوله

در نوروز مسافران چهار برابر بیشتر از ظرفیت شهر ماسوله به آن سفر می کنند.

برای جلوگیری از این امر دو راه پیش روست:

  • اول اینکه باید شهر را توسعه داد تا سالانه بتواند ظرفیت ۱۵ هزار مسافر را داشته باشد که در این شرایط، حفاظت ماسوله با چالش جدی مواجه خواهد شد. که با تغییر سیاست هایمان می توانیم به جای این که گردشگران در اسام خاصی از سال به سفر بروند این تعداد انبوه در طول سال توزیع شود و در ۱۲ ماه سال و فصول مختلف این مشکل را بتوانیم حل کنیم.
  • دومین راهی هم که برای این منظور در وجود دارد، این است که گردشگری ماسوله را از گردشگری غیرفرهنگی صرف به سمت گردشگری فرهنگی تغییر دهیم که البته تاکنون تمهیدات و توسعه فعالیت‌های موزه‌ای و فرهنگی در این راستا شکل گرفته‌اند.

مصطفی پور، مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی ماسوله از رسانه های خواست که در معرفی جاذبه‌های گردشگری و محیط‌های طبیعی و تاریخی این شهر موثر دانست تا حضور گردشگران در طول سال توزیع شود، همچنین وی با تاکید بر این‌که نه تنها ماسوله بلکه استان گیلان یکی از نقاطی است که به واسطه‌ی حضور بیش از حد گردشگران و مسافران نوروزی به این استان، آسیب می‌بیند، ادامه می‌دهد: تعطیلات پیوسته‌ی نوروزی بخشی از این مسایل را پیش می‌آورد، اتفاقی که کل گیلان با آن مواجه است. تهمیدات باید در سطح بالا و کلان کشور انجام شود.

ماسوله

استفاده از شهر الکترونیک راهی برای نجات گیلان

او از جمله راهکارها در این زمینه را بحث “شهر الکترونیک” بیان می‌کند و می‌افزاید:‌ در این طرح کسی که از فومن قصد حرکت به سمت ماسوله را دارد، می‌تواند از ظرفیت و وضعیت شهر آگاه شود، اقامت‌ها را بررسی کند و سپس برای آمدن یا نیامدن به ماسوله تصمیم‌گیری کند.

دشت دریاسر تنکابن بر فراز دوهزار
دشت دریاسر تنکابن بر فراز دوهزار
همه چیز درباره ی خرید از بازارهای چابهار
همه چیز درباره ی خرید از بازارهای چابهار
معرفی شرکت هواپیمایی سپهران
معرفی شرکت هواپیمایی سپهران
قله ی میشینه مرگ
قله ی میشینه مرگ

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code