بلیط هواپیما

اسکان مسافرین نوروزی در مشهد مقدس

کمپ نوروزی مسافرین مشهد مقدس

با توجه به شروع تعطیلات نوروزی عده زیادی از هموطنانمان قصد سفر به شهر مقدس مشهد و زیارت از حرم مطهر امام رضا (ع) همراه با خانواده را دارند. در این میان عده زیادی تصمیم می گیریند از خودروی شخصی برای سفر استفاده کنند و هنگام اقامتشان در کمپ های مسافرتی اقامت کنند. با توجه به ممنوع بودن چادر زدن در خیابان ها و پارک ها، محل هایی بخصوصی برای اسکان مسافرین در مشهد تعبیه شده است. در این کمپ ها امکان پارک خودرو، سرویس بهداشتی، و زمین مناسب برای چادر زدن وجود دارد. با الی گشت همراه شوید تا لیست این مراکز را مرور کنیم.

اسکان مسافرین در مشهد

کمپ غدیر (طرق)

مطالب مرتبط:
از فراز کوهسنگی مشهد را ببینید!
جنگل جیغ در مشهد!

می توان گفت در حال حاضر کمپ غدیر بهترین کمپ شهر مشهد و محل اصلی اسکان زائران است. صد و هشتاد هکتار وسعت آن است که در مجموع می توان چهار هزار چادر در آن برپا کرد. این پارک وسیع در ورودی شهر از مسیر تهران و در بزرگراه شهید کلانتری در حاشیه میدان غدیر  قرار دارد.  ۲۸۰ کلبه نیز در پارک وجود دارد. ۱۳۴ سرویس بهداشتی و حمام، ۱۶۳ نیمکت، ۸۳ سقف چوبی، ۸۷ آبخوری و زمین های بازی کودکان در پارک است. همچنین یک نماز خانه سیار با ظرفیت هزار نفر نیز در پارک است. در پارک انواع درختان اقاقیا، سپیدار، نارون و افرا وجود دارد.

البته به دلیل خدماتی که شهداری در این کمپ ارائه می کند هنگام ورود هر خودرو به پارک مبلغی به عنوان ورودی از آن اخذ می گردد. پارک جنگلی و کمپ طرق علاوه بر اسکان مسافرین در مشهد یکی از جاذبه های گردشگری شهر نیز می باشد. گردشگران زیادی هر سال برای بازدید از زیبایی های پارک به دیدن آن می روند. همچنین نیروهای انتظامی، حلال احمر و آتش نشانی نیز در پارک هستند. در نقشه زیر محل دقیق کمپ را مشاهده کنید.

آدرس پارک: برزگراه شهید کلانتری، حدفاصل تقاطع های غیرهمسطح غدیر و سلام

کمپ پارک وحدت

این کمپ نزدیک ترین محل استقرار زائران به حرم امام رضا (ع) در شهر مقدس مشهد است. هر ساله در فصل بهار و تابستان مسافران زیادی در آن اقامت می کنند. در این کمپ امکان پارک ۳۵۰ خودرو و برپایی ۱۵۰۰ چادر وجود دارد. این مرکز دارای سرویس بهداشتی، نمازخانه بزرگ، حلال احمر، آتش نشانی و مرکز استقرار نیروی انتظامی است.

آدرس: بلوار ولایت، مقابل پارک وحدت

کمپ مسافرتی جمهوری

این کمپ نیز جزو کمپ های موقت شهر مشهد است و اغلب در تعطیلات نوروز از آن استفاده می شود. کمپ مسافرتی جمهوری ظرفیت پارک ۸۰۰ خودرو را دارد.

آدرس: ابتدای بلوار جمهوری (فرودگاه)

مشهد

پارک پردیس

توجه داشته باشید که این مرکز اسکان موقت است و به صورت دائم پذیرای مهمانان نمی باشد. این پارک تفریحی دارای انواع گیاهان زیبا است و تنوع پوشش گیاهی آن بالا است. در این بوستان گیاهانی مانند صنوبر ، چنار و انواع سرو، کاتالیپا ، زیتون، کاج ، یوکا ،اقاقیا، رزهای معمولی و هفت رنگ ، گل ناز و دیگر گل ها دیده میشوند. ظرفیت این مرکز برپایی ۵۰۰ چادر می باشد. وسعت آن صد و شصت و چهار هکتار است. امکانات این پارک: سرویس های بهداشتی، اتاق های نگهبانی، سکوی آبخوری، اتاق بازی های رایانه ای و همچنین بوفه می باشد.

آدرس: میدان شهید فهمیده بلوار توس ۳۳ پارک پردیس.

موقعیت دقیق را می توانید در نقشه زیر مشاهده کنید

کمپ پارک خورشید

این پارک دارای سوله ای با ظرفیت ۱۲۰ خودرو و محوطه باز با ظرفیت ۳۵۰ خودرو است. دارای سرویس بهداشتی، محل استقرار چادر، پارک خودرو و حمام است. نیروهای انتظامی نیز در آن مستقر هستند تا اسکان مسافرین در مشهد را راحت تر سازند.

آدرس: کمپ در حاشیه بزرگراه شهید کلانتری، حدفاصل میدان آزادی و میدان صداوسیما قرار دارد.

مرکز اسکان فجر

این مرکز نیز موقت است و بیشتر در روزهای عید نوروز امکان اقامت در آن وجود دارد. ۲۰۰ خودرو می توانند در این مرکز پارک کنند و سرنشینانش در آن اسکان یابند.

آدرس: بزرگراه شهید کلانتری

مسافران

نمایشگاه بین المللی مشهد

در سه سال گذشته نمایشگاه بین المللی مشهد میزبان زائران این شهر بوده است و احتمالا نوروز ۹۷ نیز میزبان آنان خواهد بود. در سال گذشته ۱۵۰۰۰ نفر توانستند در این مرکز اسکان یابند. علاوه بر فضای سبز نمایشگاه سالن فردوسی و عطار که سرپوشیده هستند نیز امکان اقامت مسافران را دارند. در این مرکز نیز سرویس های بهداشتی و استقرار نیروی انتظامی برای رفاه زائران وجود دارد.

آدرس: بلوار نمایشگاه، نمایشگاه بین المللی مشهد، بزرگراه میثاق، بلوار امجدیه

کمپ سپاد

از مراکز اسکان مسافرین در مشهد بوده و به علت واقع شدن در شمال شهر مشهد برای مسافرانی که از این سمت وارد شهر می‌شوند گزینه بهتری به شمار می‌آید.

آدرس: واقع در انتهای بلوار خیام مجاور مرکز تجاری سپاد

اسکان در مدارس

مانند دیگر شهرهای کشور در مدارس مشهد نیز بروی زائران باز است و مسافران می توانند در کلاس های درس استراحت کرده و از امکانات آن ار قبیل سرویس های بهداشتی استفاده کنند.

کمپ نوروزی

اگر قصد سفر به این مراکز را دارید توجه داشته باشید که علی رغم تمامی امکانات چادرها توان ایستادگی در برابر سرمای شدید و برف و باران را ندارند و بارها اتفاق افتاده که مسافران شب سردی را گذرانده اند. البته سوله هایی برای شرایط دشوار در نظر گرفته شده ولی به اندازه کافی نیست. ماموران شهرداری، نیروی انتظامی و هلال احمر در اطراف این کمپ‌ ها هستند و با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی به زائران توصیه‌ های لازم را می‌ کنند. آنها در این گونه مواقع از زائران می‎خواهند چادر را ترک کنند و در سوله‌ های اطراف ساکن شوند.هم چنین ممکن است هر بار چند دقیقه را در صف استفاده کردن از سرویس های بهداشتی سپری کنید.

هشدار مهم: نکات ایمنی را جدی بگیرید و از روشن کردن گاز پیکنیکی درون چار جدا خودداری کنید که ممکن است عواقب بدی برای شما و عزیزانتان داشته باشد.

مسافران می توانند با شماره ۰۹۶۳۰۸ سامانه تلفنی شهرداری مشهد تماس بگیرند و اطلاعات دقیق تر را کسب نمایند.

در صوراتی که قصد اقامت در هتل ها و مهمان خانه ها را دارید با شماره های زیر تماس بگیرید:

اتحادیه هتلداران خراسان رضوی : ۳۲۲۱۳۳۳۴-۰۵۱

اتحادیه هتل آپارتمان داران مشهد مقدس :  ۳۸۵۹۳۵۰۸-۳۸۵۵۱۰۱۸-۰۵۱

اتحادیه مهمانپذیران مشهد : ۳۲۲۱۲۹۹۱-۰۵۱

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ۳-۳۲۲۸۱۸۳۰-۳۲۲۸۱۸۳۴-۰۵۱

کجا می توانیم گوزن زرد ایرانی ببینیم؟
کجا می توانیم گوزن زرد ایرانی ببینیم؟
اولین شهر تاریخی دوره ساسانی، ماداکتو یا سیمره یا دره شهر ایلام؟!
اولین شهر تاریخی دوره ساسانی، ماداکتو یا سیمره یا دره شهر ایلام؟!
آغاز «گاوبانگی» یا فصل جفت گیری مرال ها در جنگل های شمال کشور
آغاز «گاوبانگی» یا فصل جفت گیری مرال ها در جنگل های شمال کشور
برای پیک نیک نزدیک تهران کجا بریم؟
برای پیک نیک نزدیک تهران کجا بریم؟