بلیط هواپیما

تبریز، بهترین مکان برای تماشای طولانی ترین ماه گرفتگی قرن

بهترین مکان برای تماشای ماه گرفتگی مرداده ماه: تبریز

حتما می دانید که ۵ و ۶ مرداد طولانی ترین ماه گرفتگی قرن اتفاق می افتد و خیلی از علاقمندان به نجوم و ستاره شناسی منتظرند تا این روز فرا برسد. اما به نظر شما بهترین نقطه ی ایران برای تماشای این پدیده کجاست؟ طبق نظرات استاد نجوم دانشگاه تبریز بهترین نقطه عرض جغرافیایی برای تماشای این پدیده شهر تبریز را دارد. در ادامه این خبر الی گشت را همراهی کنید.

ماه گرفتگی
مطالب مرتبط:
امشب اولین ماه گرفتگی سال ۹۶ را ببینید
۵ مرداد ماه طولانی ترین خسوف قرن رخ خواهد داد

ماه گرفتگی ۵ مرداد، ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه طول می کشد و عنوان طولانی ترین ماه گرفتگی قرن را از آن خود کرده است. اما این ماه گرفتگی نسبت به دیگر ماه گرفتگی ها یک تفاوت بزرگ دارد و آن اینکه هنگام وقوع این پدیده یک واقعه ی نجومی دیگر هم اتفاق می افتد: در واقع درست در هنگام این ماه گرفتگی می توانید مریخ را هم در نزدیک ترین فاصله از زمین ببینید.

نه فقط مردم ایران بلکه مردمی که در قاره های آسیا، آفریقا، استرالیا، اروپا و قسمت هایی از آمریکا زنندگی می کنند هم  فرصت تماشای این ماه گرفتگی نادر را دارند. به گفته استاد نجوم دانشگاه تبریز، بهترین مکان برای تماشای ماه گرفتگی ۵ مرداد، تبریز است چون دارای بهترین عرض جغرافیایی برای رصد است. زمان شروع این ماه گرفتگی در تبریز از ساعت ۱۲ و ۱۵ ثانیه نیمه شب است و اوج آن در ساعت ۱۲ و ۵۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه نیمه شب اتفاق می افتد.  مدت زمان این ماه گرفتگی در تبریز یک ساعت و ۴۳ دقیقه و ۱۱ ثانیه است و این زمان برابر با کل ماه گرفتگی هایی است که در قرن ۲۱ اتفاق افتاده است.

خسوف

به مناسبت این ماه گرفتگی کارگاهی دو روزه در تبریز برگزار می شود که هم افراد حرفه ای و هم افراد آماتور می توانند در آن شرکت کنند، برای این کار فقط کافیست به سایت دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز بروید. به گفته همکار علمی پژوهشکده فیزیک کاربردی دانشگاه تبریز، این ماه گرفتگی طولانی در همه ی دنیا به جز بخش هایی از آمریکا دیده می شود و از منحصربفرد ترین پدیده های نجومی در چند سال اخیر است. ماه گرفتگی کامل وقتی اتفاق می افتد که کل ماه به سایه ی کل زمین ورود پیدا کند و در زمان این خسوف، ماه از مرکز سایه زمین عبور می کند.

آخرین خسوف کامل قبلی به ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ برمی گردد و  طبق پیش بینی ها زمان ماه گرفتگی بعدی ژانویه ۲۰۱۹ است که مدت زمان آن یک ساعت و ۲ دقیقه می باشد. ماه گرفتگی وقتی اتفاق می افتد که زمین، در فاصله ی بین ماه و خورشید واقع شود و آن چه که ما به عنوان ماه گرفتگی می بینیم سایه زمین بر روی ماه است.

با چند مقصد مناسب برای تعطیلات آخر هفته در تهران آشنا شوید
با چند مقصد مناسب برای تعطیلات آخر هفته در تهران آشنا شوید
نمونه هایی از ترین های گردشگری جهان در ایران
نمونه هایی از ترین های گردشگری جهان در ایران
آشنایی با ۷ هتل مجلل ایران
آشنایی با ۷ هتل مجلل ایران
آشنایی با رسم و رسوم مردم شهرهای مختلف ایران در شب یلدا
آشنایی با رسم و رسوم مردم شهرهای مختلف ایران در شب یلدا