پوستر هایی از نیم قرن پیش در موزه گرافیک ایران

پوسترهای دهه ۴۰ بر دیوارهای موزه گرافیک ایران

موزه‌ی گرافیک ایران که به تلاش انجمن صنفی طراحان گرافیک و حمایت سازمان زیباسازی شهرداری تهران برپا شد با هدف حفظ، پژوهش و نمایش میراث طراحی گرافیک در عمارت تاریخی ارباب هرمز شروع به فعالیت کرد و شامل آثاری از مشاهیر گرافیک مدرن تا طراحان معاصر است. اما با گذشت چندین سال از افتتاح آن و در حال حاظر بناست تا دو نمایشگاه جدید در این موزه برگزار شود.به نقل از ایسنا و به گفته فریبا سلیمانی، مدیر موزه گرافیک: دو نمایشگاه در موزه گرافیک ایران برگزار خواهد شد که یکی از آن ها قرار است به ارائه پوستر هایی بپردازد که از حدود نیم قرن پیش و در دهه ۴۰ شمسی با مضمون و موضوع گردشگری طراحی شده و به سازمان جلب سیاحان در آن زمان تعلق دارد. با الی گشت در ادامه همراه باشید تا جزییات بیشتری از این دو نمایشگاه در موزه گرافیک ایران را بررسی کنیم.

موزه گرافیک در عمارت هرمز
مطالب مرتبط:
عمارت مسعودیه تهران، نخستین موزه و کتابخانه ایران
همه چیز درباره موزه پست و تلگراف تهران
بهترین موزه های تهران

این آثار که متعلق به برخی از عکاسان به نام های پرویز دیبایی، هوشنگ کاظمی، اسد بهروزان، جمال خرمی ‌نژاد و همچنین چند نفر دیگر می باشد، طراحی شده است. نمایشگاه دیگر نیز شامل آثار استاد محمد ناصری ‌پور برگزار خواهد شد که به سبک و روش معماری او و ترسیم هایی که از موزه و فضایی شهری داشته خواهد پرداخت. او همچنین در ادامه توضیح می دهد که “فصل سفر” عنوانی است که برای این نمایشگاه برگزیده شده و منظور فصل تابستان است که بیشترین سفرها در این فصل رخ می دهد و به همین دلیل این نام برای نمایشگاه انتخاب شده است.

موزه گرافیک در شرق تهران

در خصوص این که آیا این نمایشگاه دائم خواهد بود یا موقتی، مدیر موزه گرافیک اعلام کرد که:

معمولا این موزه دارای نمایشگاه دائم نیست هر چند که گاهی در گوشه کنار این موزه نیز آثاری از هنرمندان برجسته در حوزه گرافیک به شکل دائم به نمایش گذاشته شده است. اما فریبا سلیمانی نیز درباره اینکه گاهی انتقادهایی در خصوص مهجور ماندن موزه گرافیک می شود و اینکه اسمی از آن برده نمی شود ابراز داشت: در سال های ابتدایی هم که این موزه افتتاح شد یعنی همان سال های بعد از ۱۳۹۳ که این موزه گشایش یافت، در بین عموم مردم چندان شناخته شده نیود در حالی که وضعیت کنونی آن بهتر شده و با گذشت این چند سال برخی از وجود آن مطلعند.

موزه گرافیک

او همچنین ادامه داد که موقعیت مکانی این موزده در شرق تهران است که از مرکز شهر کمی فاصله دارد و دسترسی به آن از طریق مترو نسبتا راحت است. اما جالب است بدانید که هر کسی به این موزه سری میزند از آن خوشش می آید و برایش جذابیت دارد، شاید قسمتی از این بی نام و نشانی موزه به غفلت و یا کم کاری در حوزه تبلیغات برگردد. ایشان در خصوص فعالیت های این موزه نیز خاطر نشان کردند که: در هر سال در این موزه حدود هفت یا هشت نمایشگاه و همچنین سه و یا چهار رویداد برگزار می گردد.

موزه گرافیک ایران

لازم به ذکر است که این دو نمایشگاهی که از آن یاد کردیم در ۳۱ ام تیر ماه ۹۷ و در ساعت ۱۸ در موزه گرفیک ایران به آدرس بزرگراه باقری، بلوار استقلال، خیابان شهید قزوینی شمالی، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز برگزار می گردد.

نمایشگاه باستان شناسی هلند در موزه ملی ۶ ماه دیگر تمدید شد
نمایشگاه باستان شناسی هلند در موزه ملی ۶ ماه دیگر تمدید شد
بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
کلاه خودی ۲۰۰۰ ساله در موزه ملی
کلاه خودی ۲۰۰۰ ساله در موزه ملی
شکم گردهای تهران بخوانند
شکم گردهای تهران بخوانند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code